ProfilyJiří Menzel (23.2.1938)

 

 
„Svět je většinou popisován podle názorů pitomců, kteří jsou nejvíc slyšet a kteří si získávají podivnou důvěru tím, že jsou viděni. Ne však svými názory a rozumem vytříbřeným myšlením, ale svou tupou agresivitou a rozpičořenými obličeji v novinách nebo na obrazovkách. Většinou jim říkáme VIP a směšně to překládáme jako velmi důležití lidé.“
 
Takto nějak se vyjádřil oscarový režisér, stejně jako scenárista a psavec v jednom ze svých fejetonů. Nicméně by se slušilo napsat, že jako VIP je vnímán i on. Ovšem narozdíl od mnohých, vůči kterým se se své stati vymezuje, prozatím dokázal, minimálně v minulých letech, vždy něco obsažného říci.
 
Nehledejme v tom velkou vědu. Mladý Jirka, narozený 23. února 1938 od malička tíhl k divadlu. Jablko nepadlo daleko od stromu, neboť jeho otec Josef Menzel neměl ke kultuře rovněž daleko. Byl spisovatelem a mezi jeho nejznámější díla patří dětský Míša Kulička. A pokud vám jeho jméno nepřijde moc známé, zkuste si vzpomenout na Jana Vika. Tak zněl totiž jeho pseudonym.
 
Ale zpět k Jirkovi. Jelikož tíhl k divadlu, jak jsme si již řekli, bylo logické že chtěl vystudovat na divadelního režiséra. Nevystudoval. Pro nedostatek talentu jej na školu nevzali a tak zkusil štěstí na FAMU, kde vyfasoval za spolužačku třeba Věru Chytilovou. A s prvním jeho celovečerním filmem přišel šok. Nedostatečně talentovaný Menzel vyhrál Oscara, což byla v té době věc takřka nevídaná. Řeč je samozřejmě o Ostře sledovaných vlacích (1966), štemplu na prdeli a Vaškovi Neckářovi. A tak se Jiří Menzel, který měl zasebou jen část povídkového filmu Zločin na dívčí škole a studentský kraťas Umřel nám pan Foersterm, v němž na dvorku jednoho domu mladá žena věší prádlo a prozpěvuje si jednoduché melodie, stal hitmakerem 
 
Ovšem btzy narazila kosa na kámen. Po rozmarném létu a Zločinu v šantánu, zazpívali svou lehce antikomunistickou píseň Skřivánci na niti. Zazpívali a zmizeli v trezoru. A Menzel zmizel ze scény. Řada slavných režisérů v té době emigrovala do zahraničí. Jiří Menzel zůstal, z části i proto, že mu byl zabaven pas. Jiří byl tak pasé až do poloviny sedmdesátých let, kdy se v roce 1974 „vykoupil“ agitátorskou sračkou o budovatelsky zblblém mlaďasovi, který se vykašle na svojí nadrženou šťabajznu, protože se rozhodne makat na stavbě přehrady. Šit díky kterému bylo Menzelovi dovoleno natočit jeho úspěšné pecky jako Na samotě u lesa(1976), Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) či Vesničko má středisková (1985). A aby toho nebylo málo, tak si Jiří i rád stoupl před kameru. Nejen ve svých vlastních filmech, ale klidně i třeba s nahatou Dášou Veškrnovou, která jezdila v Upírovi s Ferratu.
 
A tak se nějak stalo, že se Jiří Menzel stal režisérskou legendou, kterou samozřejmě zůstal i po Sametové revoluci. Obzvlášť, když z trezoru vylítli Skřivánci na niti. Čtyři roky po revoluci natočil Jiří Menzel ve spolupráci se Zdeňkem Svěrákem film podle knihy ruského disidenta Vladimíra Vojnoviče s názvem Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina a pak začal bojovat o možnost natočit Obsluhoval jsem anglického krále. A byl to lítý boj. Na jednoho ze svých konkurentů Jiří dokonce vytáhl proutek, aby ho s ním zlískal. Nicméně podařilo se. A Jiří si mohl zaznamenat další úspěch.
 
Jeho zatím poslední film, který se měl původně jmenovat Sukničkáři a posléze byl přejmenován na Donšajny, je teprve na startu. Bude to Menzelova labutí píseň? A není to jedno? Menzel už své řekl. Mnohdy poeticky a naposledy ve volební kampani Karla Schwarzenberga, kterého podporoval, i hezky na tvrdo. Označil Čechy za zbabělce a nevolníky. Inu, to jsou ti umělci. Oni to vidí někdy trochu jinak. 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]