ProfilyPierre Brice (6.2.1929)

 

 
Začátkem tohoto profilu mi dovolte několik zásadních odhalení. Prvním je, že slovutný indiánský náčelník Apačů je šlechtic. Baron. A tím druhým je fakt, že Vinnetou se ve skutečnosti nejmenuje Pierre Brice, jak si každý myslí, ale Pierre Louis le Bris. Jo a je to francouzský herec a zpěvák.
 
Pierre se stal mužem jedné role, o tom není pochyb. Synek ze staré francouzské šlechtické rodiny, narozený 6. února 1929 ve francouzském Brestu, měl samozřejmě větší ambice, nicméně náčelník Apačů bojující proti mnohým zlotřilým bledým tvářím se mu stal osudným. Rodiče z něj chtělii mít architekta, Pierre chtěl být vojákem.  A tak se v devatenácti vydal do války.
 
Jako voják prošel francouzsko-alžírskou válkou a sloužil i v Indočíně. Pušku do žita hodil až v roce 1952 a začal snít o herecké kariéře.
 
Bohužel,  jako herec byl mrtvý ještě dříve než začal. To už mu vynášelo víc zpívání a tancování. Pořádná role, která by na něj upozornila, se mu vyhýbala velkým obloukem. Jistě od roku 1955, kdy slavil v laciné gangsterce Jde do tuhého (Ca va barder) svůj debut, se párkrát před kamerou mihl, nicméně průlom, ve který doufal ne a ne přijít. Tak dělá modela, bere každou nabídku, včetně pózování pro obálky knížek,  a doufá. Fakt, že si v roce 1960 zahraje malou roli po boku Catherine Denevue, nic neudělá. Stejně jako jeho podobnost se slavným kolegou Alainem Delonem. Ta mu spíš dělá problémy. Kdo by se díval ve filmu na „imitátora“ když je k dispozici originál.
 
A pak přišel osudný rok 1962, kdy německý producent Horst Wendland hledal představitele slavného románového hrdiny Winnetoua pro filmové zpracování. Náhoda, nebo osud chtěli, aby se Horst a Brice potkali na festivalu Berliner Filmfestspiele. A bylo rozhodnuto. V dobrém i špatném. Z Pierre Brice se stal Vinnetou, který se vydává hledat Poklad na stříbrném jezeře. A téměř okamžitě po příchodu této asaptace knihy Karla Maye do kin, i hvězda.
 
Paradoxem je, že Pierre tuto rali málem odmítl. O Karlu Mayovi nikdy neslyšel a představa, že by měl hrát indiánského náčelníka, ho příliš nelákala. Nakonec ale se smlouvou souhlasil. A dobře udělal. Zanedlouho byla jeho fotka ozdobou nejednoho pokojíku a v roce 1965, kdy se natáčel Vinnetou: Poslední výstřel, zvedla se v Německu neskutečná vlna protestů proti tomu, že by filmový Vinnetou, tedy Pierre Brice, měl zemřít. Fanoušci, přibývající s každým filmem téměř geometrickou řadou, se uklidnili, až když jim producent slíbil, že mayovky se budou točit dále bez ohledu na Vinnetouovu smrt. 
 
V kůži náčelníka Apačů tak Pierre prožil šest bohatých let, aby na samém konci zjistil, že onu rudou kůži nejde svléci. On sám se stal Vinnetouem. A Vinnetou je nesmrtelný. Jistě, Brice se snažil uspět i v jiných filmech, jenže jako celá řada jeho kolegů, kteří byli spojováni s jednou postavou, třeba Angelika Michelle Mercier, marně. Jednou náčelník Apačů, navždy náčelník Apačů. Briceovi tak zůstala čelenka a puška okovaná stříbrnými hřeby navždy. Střílel v ní v televizi i na divadelních prknech. To vše až do roku 1986.
 
Na druhou stranu, nebyl to zase tak moc smutný život. V dobách největší slávy vinnetouovek se Pierre ocitl šestapadesátkrát na titulní straně časopisu Bravo, a v místním žebříčku popularity ho předběhli akorát Rolling Stones a Beatles. O opravdu dlouhém výčtu milenek nemluvě. Dokonce, dyž dorazil do Česka, chtěl s ním kamarádit i božský Kája Gott. Ten pak společně s Pierrem v roce 2007 absolvoval v Německu 56 koncertů.
 
Vinnetou se v roce 1981 neoženil s Ribanou, ale s Hellou Krekel, se kterou žil od roku 1978. Jenže nic netrvá věčně. Vinnetoua nakonec „zabil“ sám Pierre.  Tím, že se v roce1998 ke své postavě po více jako 20 letech vrátil ve dvoudílném filmu. A dokonce podle vlastního scénáře, podle něho slavný Apač svůj „Poslední výstřel“ přežil a celou dobu žil v ústraní, ukrytý v horách. A byl to opravdu výživný průser. Kritiky na celý film i výkon skoro sedmdesátiletého herce byly nemilosrdné a zdrcující. Ano, bylo na čase aby se Vinnerou Pierre definitivně stáhl ze scény.
 
A tak hrdinný náčelník pověsil svou stříbrnou puško konečně na hřebík. Dnes Pierre žije se svou ženou Hellou, koňmi, psy, ovcemi a prasátky na venkovském sídle blízko Paříže.   
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]