ProfilyDavid Niven (1.3.1910 - 29.7.1983)

 

 
Londýnský rodák James David Graham Niven (1.3.1910) pocházel z vojenské rodiny. Děda byl armádní důstojník a táta padl v Bitvě o Gallipoli.  Není proto divu, že mladý James (na Davida se zkrátil až později) nastoupil na Královské vojenské akademii v Sandhurstu, kde mu tamnější vojenský dril vštípil ono později pověstné vystupování "důstojníka a džentlmena“. To v následovných letech plně využil ve filmové branři, která se společně s armádou stala jeho osudem. 
 
V armádě totiž vydržel pouhé dva roky a když její řady opustil, zamířil směr USA, kde se živil všelijak. Od prodeje Whisky až po vystupování v rodeu. Nebyla to lehká doba. Díky tomu že neměl pracovní povolení se musel přesunout do Mexika, kde čistil pušky a když si konečně zařídil Zelenou kartu, vedly jeho kroky do Holywoodu. V castingové agentuře byl označen jako "anglosaský typ č. 2008" a jeho první rolí byl komparzistický štěk Mexikána v jednom, dnes již neznámém westernu. 
 
Nicméně si již začal dělat v Hollywoodu kamarády a tak se objevil třeba ve slavné Vzpouže na lodi Bounty (1935) stejně jako ve válečném Útoku lehké kavalérie (1936), kde si zahrál s kámošem Errolem Flynnem, nebo dobrodružném The Prisoner of Zenda (1937). Jenže pak přišla druhá světová válka a v Nivenovi se probudila vojenská čest. 
 
"Mladý muži, udělal jsi skvělou věc, když jsi se vzdal svojí filmové kariéry, abys bojoval za svoji vlast...bylo by opovrženíhodné, kdybys tak neučinil."  (Winston Churchill)
 
Z herce Davida Nivena se stal David Niven hrdina, který byl součástí Commandos, vojenské zpravodajské služby, pár dní po Dni D se vylodil v Normandii a došel až do Berlína. Dosáhl hodnosti podplukovníka, byl osobně vyznamenán generálem Dwightem Eisenhowerem a obdržel vysoké americké státní vyznamenání Legion of Merit. Kuriózní je, že jeho vojenským sluhou byla i další herecká legenda Petr Ustinov, se kterým si později zahrál ve Smrti na Nilu. Radost z konce války zkalila jen smrt jeho manželky, aristokratické dcerky britského právníka, Primuly Susan Rollové, která zemřelá krátce po jejich návratu do Spojených států, díky poranění mozku po pádu ze schodů, když si rozpustile v domě herce Tyrona Powera, hrála na schovávanou. 
 
Niven svůj věhlas po válce samozřejmě náležitě zúročil. I když si během války zahrál jen ve dvou propagandistických filmech, byl již osobností. Romantická fantasy Otázka života a smrti (1946) v níž hrál vojenského letce, pohybujícího se mezi dvěma pozemským a astrálním světem, byla návratem na filmové plátno a po ní následovaly další již velké role jako třeba Phileas Fogg ve verneovské adaptaci Cesta kolem světa za 80 dní a samozřejmě „zloděj“ Sir Charles Lytton v neméně kultovním Růžovém Panterovi.  Do válečné vřavy se vrátil v Dělech z Navarone. Samozřejmě jen ve filmu.
 
„David Niven patří společně s Carym Grantem a Laurencem Olivierem k hrstce těch britských herců, kteří se prosadili v Hollywoodu jako rovnoprávné hvězdy, aniž do smrti hráli jen šoféry a komorníky.“
 
Dokonce i duchovní otec Jamese Bonda Ian Fleming v něm dokonce viděl dokonalý vzor svého hrdiny agenta 007, nicméně Niven si zahrál v pouze v nepovedené parodii bondovských dobrodružství. V redulerních bondovkách Žiješ jenom dvakrát a V tajné službě jejího veličenstva je k nalezení pouze Nivenův popkulturní odkaz. 
 
V roce 1948 si Niven bere za ženu Hjördis Paulinu Tersmedenovou, rozvedenou švédskou modelku a frustrovanou herečku, ze které se později, díky jejím frustracím stává alkoholička. Navíc je během lovu bažantů v říjnu 1951 v Nové Anglii, nešťastnou náhodou postřelena dvěma Nivenovými společníky do tváře, krku a hrudníku.  Inu Nivenovy ženské neměly moc štěstí.
 
Zbytek je již smutný, jak to na konci legend bývá. Niven ještě stačil dokončit dva filmy z „panteří série“ Stopa a Kletba Růžového Pantera, kde je již jeho hlas předabován a začátkem roku 1983 je , pod falešným jménem deset dnů hospitalizován pro zdánlivé trávicí obtíže. Stav jeho zdraví se nelepší. 29.7.1983 umírá na neurodegenerativní onemocnění.
 
Zatrpklá vdova po slovutném gentlemanovi Hjördis, topící se v depresi přišla na pohřeb ožralá jak zákon káže.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]