ProfilyRichard Fleischer (8.12.1916 – 25.3.2006)

 
Dalo by se tvrdit, že filmová cesta Richarda Fleischera byla nejen předem dána, ale od jeho samotného narození 8.12.1916, pečlivě umeteta. Není divu, když jeho táta byl  Maxe Fleischera, slavný producent, režisér a hlavně animátor. A jelikož se geny mnohdy nezapřou, jablko nepadlo daleko od filmového stromu a Richard se vydal ve šlépějícj svého otce.
 
Začal klasicky a podle očekávání. Na Pepkovi námořníkovi a animovaném Supermanovi, tedy animácích, které jeho otec produkoval. A do toho se začala samozřejmě vtírat i hraná tvorba. Například série krátkých komediálních skečů pod souhrnným názvem Flicker Flashbacks, podobná moderním groteskám. Animátorský kořen se prostě nezapře a Richard byl teprve na počátku cesty režiséra, který neměl v budoucnu problém zfilmovat jaýkoliv žánr. 
 
Jako producent získal v roce 1947 Oscara za dokumentární počin s názvem Design for Death, který zkoumal kulturní motivy vedoucí k rozšíření japonského impéria během druhé světové války a později se „do Japonska“ vrátil (tentokrát jako režisér) v jednom z výpravných válečných velkofilmů Tora! Tora! Tora! popisujícím japonský útok na Pearl Harbor.
 
Začátkem padesátých let však Richard plaval v aktuálním komerčním proudu. Tehdy frčely noir filmy- Fleischer jich má tudíž rovněž pár na svědomí, včetně slušného thrilleru ve vlaku Narrow Margin, který se pár let později stal inspirací pro stejnojmenný film s Gene Hacmane. Ale to byl pouze rozjezd. Následoval totiž filmový přepis Verneho kladiky 20 000 mil pod mořem, terý jako by předurčil Fleisherův významný sci-fi trhák Fantastická cesta o miniaturní ponorce proplouvající uvnitř lidského těla. A samozřejmě, lákavých titulů má Fleisher na svém kontě ještě několik. Byť se samozřejmě nejedná o nějaká významná díla. Třeba takový druhý Conan (Conan ničitel) byl jistě očekávaným titulem, nicméně se z něj vyklubala ptákovina. A nezachránil to ani Schwarzenegger. A úplně to samé se dá říci i o Rudé Sonje.
 
Takový Bostonský škrtič natočený na motivy skutečné události, kdy Ameriku oblažoval svou přítomností psychopatický sériový vrah je o mnoho tříd lepší. A historické výpravné spektákly (ano i zde se Fleischer přizpůsobil trendu doby) Vikingové a Barabáš, zase o mnoho výpravnější. 
 
Jak již bylo řečeno, Richard jako dokonalý chameleon surfoval na komerční vlně zájmu a tomu přizpůsobil i svou tvorbu. Zabodoval Kmotr? Pohoda, Fleischer točí mafiánku Šéf je mrtvý, přišel do módy Charles Bronson a jeho drsné akční kriminálky? V klidu, Fleischer s Bronsnem natáčí Pana Majestyka. Zafungoval strašidelný dům v Amityville? Není proč se bát, Fleischer točí trojku v pořadí a ještě k tomu v módním formátu 3D.Lidi to chtějí a tak je jim to třeba dát. Napříč žánry. Ano, i western se ve Fleischerové filmografii najde. Stejně jako sportovní snímek z boxerského prostředí (Tough Enough) Ve stejném roce jako se objevuje Rocky 3.
 
Richard Fleischer tak i přes rozmanitost své filmografie nikdy nepřekročil svůj stín komerčního a rutinního řemeslníka. Zemřel 25. března roku 2006 v nedožitých devadesáti letech ve spánku. Možná se mu zdálo, že konečně natočí nějaký trhák, který by ho udělal.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]