ProfilyCharlie Chaplin (16.4.1889 – 25.12.1977)

 

 
Budoucí král filmových komiků a jeden z nejslavnějších filmových tvůrců se narodil 16.4.1889 téměř na londýnské ulici, která se již od útlého dětství stala jeho prvním pódiem. Charles totiž pocházel z rodiny chudých pouličních hudebníků, kteří byly téměř k nerozeznání od žebráků.
 
Je tedy jasné, že žádné harmonické dětství se nekonalo. Sstatně jeho otec Charles zanedlouho po jeho narození zvedl kotvy a někam se vypařil a tak již pětiletý Chaplin pomáhal nemocné schizofrenické matce vydělávat na ulici na kus chleba. Dětskou hvězdou se sice nestal, ale díky těmto krušným létům si vybudoval silné sociální cítění.
 
Charles se musel otáčet, aby se uživil. Konec devatenáctého století nepatřil k útlocitnému období světových dějin. Již jako osmiletý vystupoval v kabaretech, kde dokázal zúročit svůj komediální talent, včetně velkého pantomimického nadání. Od roku 1908 byl členem pantomimické společnosti Freda Karnoa, kde mimo jiné působil také pozdější budoucí slavný komik Stan Laurel. 
 
Že by se mohlo blýsknout na lepší čas se ukázalo až během pracovního zájezdu souboru v Americe v roce 1912 Zde si totiž Chaplina všiml průkopník americké grotesky Mack Sennett a v roce 1913 ho angažoval do své filmové společnosti Keystone. Během roku 1914 tu Chaplin natočil neuvěřitelných pětatřicet krátkých grotesek, včetně svého prvního filmového debutu se jménem Chaplin si vydělává na živobytí. V tom samém roce se rovněž zrodila Chaplinova nejslavnější postava – tulák Charlie, jež byla do jisté míry autobiografickou. Poprvé se objevila hned v jeho druhém filmu Charlie v zábavním paru. Inu lidé se dodnes rádi smějí lidskému neštěstí jiných. V tomto případě náležitě komediálně pojatému.
 
Fenomén grotesek byl v té době na strmém vzestupu a Chaplin v něm nezapomenutelně zazářil. A popularita na sebe nenechala dlouho čekat. Jméno Chaplin se stalo hitem a tak není divu, že Charlie za okamžik měl spoustu svých imitátorů a napodobitelů. Traduje se, že jednou se dokonce tajně zúčastnil soutěže napodobitelů Charlieho Chaplina. Moc neuspěl, skončil až na třetím místě.
 
Avou legendární postavu věčného tuláka s knírkem, s buřince, v obnošených šatech a padajících kalhotách, s hůlkou a směšnou chůzí dovedl k dokonalosti v roce 1915 ve filmu Charlie Tulákem, terý již točil pro jiné studio, které vzápětí díky neshodám rovněž opustil a přešel ke společnosti Essanay, kde měl úplnou volnost ve volbě námětu svých grotesek. Od té doby se v jeho filmech začaly objevovat sociální motivy stejně jako v některých (např. Chaplin vojákem) probleskuje Charlieho bezbřehý pacifismus. 
 
V roce 1919 dosáhl Chaplin svého prvního vrcholu. Jako slavná, respektovaná a samozřejmě bohatá osobnost zakládá společně s  Douglasem Fairbanksem, Mary Pickfordovou a D. W. Griffithem vlastní studio United Artists, pod jehož produkčními křídly natáčí v roce 1925 jeden ze svých nejslavnějších filmů,  zlatokopecké melodrama z Aljašky Zlaté opojení. 
 
V roce 1928 získává během prvního udílení Oscarů zlatou sošku za „všestrannost a genialitu v napsání, hereckém výkonu, režii a produkci“ komedie Cirkus, zuby nehty se brání nástupu zvukového filmu a v roce 1940 dokáže rozzuřit samotného Hitlera komedií Diktátor v níž ho skvěle parodoval. To že neskutečně Hitlera vytočil, Chaplin, mimochodem zásadový antifašista, označoval za svůj největší životní výkon. Svou roli během soudního řízení týkajícího senemanželského dítětě, zase označoval jako temnější stránku svého života. Nebyla první a ani poslední. Ta drsná měla teprve přijít. To když byl Chaplin během McCarthyho lhonu na rudé čarodějnice Chaplin označen za komunistu. V roce 1952 mu byl dokonce znemožněn návrat do USA z londýnské premiéry Světel ramp. Chaplin se tedy rozhodl usadit se ve Švýcarsku a americké hysterické období kritizuje svým dalším filmem Král New Yorku.
 
Ostatně americká poválečná léta Chaplinovi vůbec nepřála. Byl kritizován za to, že nikdy nepožádal o americké státní občanství, předhazovány mu byli i jeho některé levicové názory hlavně sociálního charakteru a navíc měl problémy s placením daní. Jenže konec kariéry se nekonal. Chaplin již dávno překročil hranici, kdy se z populárního umělce stává legenda. 
 
V roce 1972 dostal Oscara za celoživotní dílo a vysloužil si pětiminutové ovace ve stoje, o tři roy později byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Další dva roky na to, den po vánocích Charlie Chaplin umírá. 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]