ProfilyLex Barker (8.5.1919 – 11.5.1973)

 

 
Nebudeme si nic nalhávat. I přes zjevnou snahu, osud nakonec rozhodl, aby se  Alexander Crichlow Barker, podobně jako jeho rudý bratr a kámí Pierre Brice nakonec stal hercem jedné role. A spolu s tím i světoznámou legendou, která sice není postavená na síle hereckého umu, ale na kultovnosti své postavy, ale i to se nakonec počítá.
 
Řeč je samozřejmě o Lexovi Barkerovi, klukovi z velké americké farmy, kde se 8. května 1919 narodil do rodové linie zakladatele Rhode Islandu. Díky tomu získal nejen kladný vztah ke koním, ale i k cestování. Taťka totiž často jezdil na služební cesty a malého Alexandera bral s sebou. Čas her a malin nezralých byl tedy náležitě sladký a bezstarostný.
 
Když sedmnáctiletý Alexander, studující na stavebního inženýra objevil své okouzlení divadlem a světem šoubyznisu, ještě netušil, že se v budoucích letech stane jeho denním chlebem. Samozřejmě, začátky nebyly snadné. Zahrál si sice ve Veselých paničkách windsorských, ale divadelních herců jako on, bylo kolem jako sraček, čehož si byl jeho otec moc dobře vědom a tak když se mladému Alexanderovi poštěstilo v podobě nabízené smlouvy s 20th Century Fox, nejen že jí, jako zákonný zástupce nepodepsal, ale naopak syna donutil, aby se z prken, která znamenají svět, vrátil na zpátky studia, která kvůli divadlu přerušil. A do toho všeho navíc přišla válka. Inu stačilo málo a svět možná nepoznal svého Old Shatterhanda (minimálně v podobě tak jak ho zná dnes), který má v české podobě hlas Vladimíra Ráže.
 
Válka totiž novopečeného inženýra málem dostala. Nejprve zraněním hlavy a potom nohou. Alexander se naštěstí t toho vykřesal a s hodností majora se vrátil zpět k filmu, kde roku 1945 debutoval v romantickém muzikálu Doll Face, aby se vzápětí objevil v Plášti a dýce Fritze Langa vyprávějícího o německé výrobě atomovky, ale žádná herecká sláva z toho, ani z řady dalších, dnes již zapomenutých filmů, nekoukala. Průlom přišel až poté, co olympijský plavec Johny Weissemuller sekl s kultovní rolí Tarzana a Alexander, používající pseudonym Lex Barker ho nahradil.  Opičího muře „Já Tarzan, ty Jane!“ si pak střihl v pěti filmech, jenže jeho ambice stát se věhlasným aktérem a ne hercem jedné role (jak ironické), nakonec rozhodli, že Lexovo dobrodružné poskakování džunglí našlo po boji se zloději slonoviny vedenými pěkně vostrou čubkou Lyrou, roku 1953 skončilo. Stejně jako rozvodem skončilo Lexovo první manželství, které nahradil hollywoodskou hvězdou Lanou Turner. 
 
Ovšem osud měl pro Lexe Tarzana v záloze nemilé překvapení v podobě deprese, když jeho novopečená manželka potratila první společné dítě. To nakonec vyústilo v drsnou rodinou rizi, která Lexovi dala poslední ránu do vazu. A tak Lex za sebou spálil mosty, odcestoval z Hollywoodu do Evropy, aby si zahrál v nejednom dobrodružném béčku, kriminálkách o dr. Mabusovi, stejně jako Feliniho Sladkém životě. Znovu se oženil a již stál před zásadním rozhodnutím, kdy mu německý producent, Horst Wendlandt, nabídl roli Old Shatterhanda ve snímku Poklad na Stříbrném jezeře. Lex Barker zmasírován svou ženuškou řekl „Ano“ (německy „Ja!“) a stal se oživlým hrdinou z knih německého klasika Karla Maye, čímž definitivně rozhodl o svém osudu. Medvědobijku a Henryho opakovačku, spolu s koženým oblekem s třásněmi již nikdy neodložil. Nadosmrti se stal Old Shatterhandem, či Karou ben Nemsi (v románech tatáž postava) a taky ve dvou případech akčním doktore Sternauem v Jižní Americe, kde stojí Pyramida boha slunce ukrávající poklad Aztéků. Stal se celebritou šklebící se z nejednoho německého Brávíčka, či sběratelské kino fotosky a úspěšná léta zakalila jen smrt jeho manželky. Leukemie je hnusná nemoc.
 
Lex samozřejmě dlouho sám nezůstal. Dva roky po smrti své ženy se zasnoubil se španělskou kráskou Titou Cerverou a s poslední mayovkou Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti z roku 1968 se přiblížil konec. O bývalého Tarzana, který silně zůstal ve stínu Mayových hrdinů, už moc zájem nebyl. Kariéra šla do hajzlu, legenda zůstala. Lex se vrátil do Ameriky, ale ani zde už na něj nikdo nečekal s otevřenou náručí. Roku 1972 se rozešel se svou šmačnou ženuškou a 11. května 1973, tři dny po jeho čtyřiapadesátých narozeninách, ho dostal infarkt. Na legendárního hrdinu Divokého západu i Orientu, hodně fádní smrt. Mnozí z mladých fanoušků si pak špitali, že Old Shaterhanda udupaly divocí koně a jeho kámoš Vinnetou mu pak ve skalách, během zapadajícího slunce, uspořádal pravý apačský pohřeb na který přicestoval i Hadži Halef Omar ibn Hadži Abul Klobás, nebo jak se to říká, ibn Hadži Davúd al Gosara. To vím naprosto přesně, byl jsem totiž u toho. 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]