ProfilyYul Brynner (7.7.1920 – 10.10.1985)

 
Na začátek dovolte jedno zásadní odhalení. Charismatický předák sedmi statečných Chris, který se údajně jmenoval Yul Brynner (pod tímto jménem se stal světoznámým) se ve skutečnosti jmenoval Taidje Chán (nebo taky Tadje Khan) a byl solidním etnickým mixem. Dědeček byl ruský Žid, babička maďarská cikánka a táta mongolský Číňan, jehož otec pocházel ze Švýcarska. Máma se jmenovala Marusja a taťka Julij Borisovič. Těm se pak 11. července 1920 narodil. Ve Vladivostoku.
 
Cesta z Ruska přes Čínu do Francie jej čekala ve chvíli, kdy taťka opustil rodinu a   Yul aby přispěl do rodinného rozpočtu hrál s dalšími cikány v Paříži na balalajku. Taky se živil jako barový zpěvák, kytarista a akrobat. V cirkuse, což mu nakonec nadělilo zranění spojené s mnohočetnými zlomeninami, léčené mnoha „kouzelnými koláčky“ proti bolesti. Odvykačka od závislosti na narkotikách následovala a z akrobata se stal kulisák v pařížském ruském divadle, který si sem tam zahrál nějaký ten štěk.
 
Před příchodem druhé světové války navštívil na čas svou domovinu, z níž pak odcestoval do Ameriky, kde si konečně střihl svou první malou roličku před kamerou. V TV seriálu Pan Jones a jeho sousedi. Kariéra však z toho nebyla. Zuřila válka a z Yula se stal francouzský válečný zpravodaj. Vstup do bran šoubyznysu se tedy opět odložil na neurčito. Konkrétně do roku 1949, kdy se poprvé objevil v epizodní roli ve filmu Newyorský přístav. V té době již navštěvoval herecké kursy, které nakonec zúročil v muzikálu Král a já. A s filmovou adaptací tohoto díla nakonec přišel vytoužený průlom. Yul za svou roli siamského krále Mongkuta dostal Oscara, a pověst schopného herce vhodného pro typy exotických hrdinů. V Deasateru přikázání si tak zahrál faraóna Ramsese, nechyběl ani v adaptaci Anastázie, či Bratří Karamazových. A to už jeho opus magnum čekalo za rohem. Western jménem Sedm statečných.
 
Boj sedmi pistolníků o zapadlou vesnici sužovanou mexickými desperáty udělal z Yula hvězdu nejvyšší svítivosti, která ráda zpívala cikánské písně a nerada mluvila o svém dětství a hereckých počátcích. Hvězdu, která se stačila čtyřikrát oženit a svou manželskou odysseu nakonec okomentovala slovy: „Sehrál jsem v životě mnoho rolí, myslím, že většinu z nich úspěšně. Jen jednu jsem nezvládl... roli manžela.“ Stane se. Šoubyz manželství a pokojnému rodinnému životu nikdy nepřál.
 
Ostatně svým cikánsým kořenům zůstal věrný stejně jako svým postavám většinou nesmlouvavých drsných chlápků. Angažoval se v charitě, zaměřené převážně na cikánské děti a vedle svých dětí vychovával i dvě adoptované děti z Vietnamu. Stal se poradcem zvláštního výboru při OSN, který se zabýval osudy odvlečených a unesených dětí z různých zemí světa, postižených válkami a nepokoji. Byl doktorem filozofie, plynně mluvil několika jazyky a zdálo se, že neexistuje nic, s čím se nedokáže poprat. Ovšem drsný soupeř se nakonec našel. Soupeř jménem rakovina. Yul s ním po tříletém boji, definitivně prohrál.
 
Yul Brynner zemřel dne 10.10.1985 a je pohřben ve Francii nedaleko města Poitiers.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]