ProfilyVin Diesel (18.7.1967)

 
„Devět let jsem se živil jako vyhazovač. Za tu dobu jsem vstřebal pár základních pravidel, která se mi hodí dodnes. Žádné zbytečné řeči, furt si hlídat záda a makat, dokud člověk vydrží stát na nohou,“ říká vlasůprostý a svalůplný herec, jehož vizáž je drsná a hlas ještě drsnější.
 
Způsob, jakým tenhle svérázný chlapík přičuchl ke kumštu, má naprosto nepakovatelný půvab. Do malého divadélka v srdci rodného New Yorku se původně s partičkou přátel vydal, aby tam něco zdemoloval. Přistihl je osvícený ředitel, který podle poučky  „Kdo si hraje, nezlobí“, místo policie zavolal sekretářku, která klukům rozdala texty divadelní hry Dinosaur Door, čímž pro Vina začalo dobrodružství, jež mu vydrželo dodnes. 
 
Pod vlivem múz začal na prahu dospělosti studovat tvůrčí psaní a pošilhávat po scenáristice. Byla to možná trochu také znouzectnost, protože původní záměr prorazit jako herec, mu zpočátku žalostně nevycházel. On sám vinu svaluje na multirasový koktejl, který dostal do vínku.Američan říznutý Italem a černochem byl pro jednoho castingového režiséra moc světlý a pro druhého moc tmavý. Ve finále si řemeslo ozkoušel pidiroličkou v dramatu Čas probuzení a po zbytek času si přivydělával vyhazováním slušných opilců z baru (tady vznikl k jeho pravému jménu Mark Sinclair Vincent alias Vin Diesel, protože žádný vyhazovač své pravé jméno z bezpečnostních důvodů nepoužívá). 
 
Neúspěch ovšem dokázal dokonale přetavit v triumf tím, že o něm natočil film, ve kterém detailně popsal ponižování při castinzích. Byl z toho úspěch na festivalu v Sundance a malá tečka jménem Vin Diesel, která se objevila na radaru hollywoodských lovců talentů. Ještě víc se rozzářila poté, co Diesel natočil drama Zbloudilci a sebe sama obsadil do hlavní role drogového bosse, který se chce pod vlivem lásky napravit.
 
Někdy člověk musí jít naproti, i když to někomu může připadat ponižující. Napsali byste například Stevenu Spielbergovi lehce vlezdoprdelkovský třístránkový dopis o tom, jak zbožňujete jeho Schindlerův seznam, jaký je to mistr a jak byste s ním někdy rádi spolupracovali? Spielberg byl při čtení Dieselova vyznání patrně v nějaké povznesené náladě, protože mu prakticky obratem nabídl roli vojáka, který bude členem mise pátrající ve Francii po nebohém ztraceném branci v Zachraňte vojína Ryana. Hrát u Spielberga a zemřít, nebo se naopak vydat ke hvězdám. 
 
Diesel chytil příležitost za pačesy a nejprve hlasově (titulní postava v animáči Železný obr) a posléze i kompletně (thriller z finančního světa Riziko) si hlasitě řekl o nějakou opravdu velkou příležitost. Stal se jí poměrně brutální sci-fi horor Černočerná tma, ve kterém si zahrál antihrdinu Riddicka, jenž se stane jedinou nadějí posádky vesmírného korábu, který ztroskotal na neznámé a nepřátelské planetě. Riddick byl sexy a ještě o něco atraktivnější se ukázal být pouliční zlodějíček Dominic Toretto, jenž naprosto dokonale řídil všechno, co se hýbalo a mělo motor. Z Rychle a zběsile se stala nečekaná senzace, stejně jako z Diesela, který přitahoval diváky obojího pohlaví pěstěným drsným vzezřením a tajemstvím, jež ho obestíralo. Jako jeden z mála hollywoodských herců o sobě totiž skoro vůbec nemluví. 
 
V roce 2001 se zkrátka zrodila nová akční star, která si svůj status vylepšovala i nadále. Byť se kritika nad teenagerovskou odpovědí na bondovky, nazvanou jednoduše xXx, poměrně ušklíbala, díky Dieselovi si mohli producenti odškrtnout další výdělečný film. Drsňákova životní pouť by ale neměla připomínat procházku růžovým sadem, a tak i na etablující se akční ikonu přišla krize. Propadla temná gangsterka Osamělý mstitel, nepodařil se návrat do kůže desperáta Riddicka ve sci-fi Riddick: Kronika temna a Dieselovi se nevyvedla ani snaha prezentovat své komediální já v Ochránci, variaci na Policajta ze školky. Až režisérský veterán Sidney Lumet v soudním dramatu Dokažte mi vinu ukázal, že v Dieselovi se skrývá talentovaný herec, když ho proměnil ve stárnoucího mafiána, který se před soudem sám hájí ze svých zločinů. Jenže Vinovi to nejvíc sluší za volantem. V cameo roličce na konci třetího dílu Rychle a zběsile naznačil, že se chystá na čtyřku, ve které nejen řídil, ale také ji zajišťoval produkčně. Po ní následovala pětka a šestka. Akce totiž reálnému drsňákovi a vyhazovači sluší nejvíc.
 
Text: Pavel Novák
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]