ProfilyCharles Bronson (3.11.1921 – 30.8.2003)


Hodný, zlý a ošklivý chlapík s harmonikou: Jednomu z největších drsňáků, kteří se prošli po filmovém plátně, zformovalo vizáž mimořádně kruté dětství. Byl jedenáctým z celkového počtu patnácti potomků chudých litevských přistěhovalců, kteří se v Pensylvánii snažili zbohatnout rubáním uhlí.


Když mu bylo deset, zemřel mu otec, a tak se vydal rubat i malý Charles Bučinskij. Trn z paty mu vytrhla světová válka. Charles vstoupil do armády a s bombardéry v Tichomoří se párkrát podíval nad Tokio. Po jejím skončení se rozhodl věnovat herectví, ne snad proto, že by u sebe objevil talent, fascinovaly ho spíš pohádkové výdělky herců. Byť si změnil příjmení na američtěji znějící Bronson, aby se vyhnul poválečné protikomunistické hysterii, úspěch se ne a ne dostavit, byť si zahrál hlavní roli v detektivním televizním seriálu Man with a Camera (herec si dokonce posteskl, že na americké filmy byla jeho tvář až příliš drsná), a tak se vypravil za oceán. V Evropě šla jeho exotická tvář poměrně na odbyt a zpátky do Hollywoodu se už vracel jako jeden z nejpopulárnějších herců své doby.

A to teprve vstupoval do nejslavnějšího desetiletí své kariéry, do doby, kdy si zahrál čtyři z pěti svých nejslavnějších postav. Tou první byl pistolník O´Reilly z legendárního westernu Johna Sturgese Sedm statečných. O dva roky později si s týmž režisérem spolupráci zopakoval ve válečném dramatu Velký útěk, kde si zahrál polského útěkáře, experta na kopání tunelů.  Své zkušenosti z války využil i v další válečné klasice, Tuctu špinavců, kde si zahrál člena týmu podstupujícího ty nejnebezpečnější mise. Vrcholu své osobní filmové vlny pak dosáhl s nesmrtelným westernem Tenkrát na západě, kde se stal jednou z nejvýraznějších postav filmové historie, pistolníkem Harmonikou. Aby toho nebylo málo, režisér Sergio Leone o něm prohlásil, že to byl nejlepší herec, se kterým kdy pracoval. Chudý přistěhovalec se stal hvězdou první svítivosti.

Díky postavě Paula Kerseyho z filmové série Dead Wish (Přání smrti) se stal se ikonou všech mstitelů, stejně jako ztělesněním drsného hrdiny. O to smutnější byl jeho konec, kdy poslední léta svého života trpěl Alzheimerovou chorobou a v roce 2003 zemřel jako předposlední žijící „statečný“ v nemocnici v Los Angeles na zánět plic.

Když opomineme velké akční bijáky, v kterých Bronson vždy hrál jednu z mnoha postav, westerny, nebo sérii Death Wish, v sedmdesátých a osmdesátých letech vznikla hromada filmů, která měla jen jednoho jediného tahouna. Charlese Bronsona. A vždy zatraceně drsného Charlese Bronsona. Není divu že se jim tehdy říkalo „Bronsonovky“

Mechanik zabiják (1972)
Charles v roli špičkového nájemného vraha, který bohužel udělá tu chybu, že vezme pod ochranné křídlo snaživého učedníka. Jistě, stane se to, co se musí stát. Z pilného a nadaného žáka se rychle stane konkurence.

Já jsem zákon (1974)
Co se stane když naštvete pěstitele melounů? No, nic hezkého. Zvláště když ten je vietnamský veterán a bývalý mukl. Naštvaný Charles alias pan Majestyk dává do lajny zkorumpovanou policii a uprchlého mafiánského vraha.

Nedokončená novela (1976)
Bývalý reportér zabývající se zločinem se zaplete do tajemné noirové stoky, v níž nechybí záhadný zločin, klasická Fémme Fatalle a samozřejmě na první pohled neprokouknutelná zápletka. Pokus o noirový film v modernějším provedení.

Hraniční čára (1980)
Charles je jako pohraničník správným chlapem na svém místě. Zvláště když se v okolí pohybuje zparchantělý gang převaděčů, který se neštítí ani střelby do policistů. Někdo jim musí vysvětlit, že to není správné.

Deset minut do půlnoci (1983)
Charles honí mladého úchyla, který zase nahý honí s kudlou mladé holky s touhou popíchat je. Charles sice úchyla chytí, nicméně soud jej pustí na svobodu, a tak dojde k názoru, že s vraždícími úchyly se musí zacházet jinak.

Zločiny mužů (1984)
Bývalý nájemný vrah na odpočinku dostává zvláštní zakázku. Zástupci mučených a vyvražděných odpůrců totalitního režimu krutého diktátora žádají spravedlnost. Má spravedlnost jméno Bronson? Bezpochyby. Nikdo totiž neumí tak krásně trestat jako on.

Murphyho zákon (1986)
Na stárnoucího policistu Murphyho ušije mafiánský hajzl past jako odvetu za zastřeleného syna. Zabije mu bejvalku a svede to na něj. Murphy se tak musí bleskově očistit, což nebude sranda. Zvláště když mu dělá nedobrovolnou společnost mladá a odrzlá zlodějka, kterou před časem zatýkal.

Posel smrti (1988)
Charles se stal investigativním reportérem a zapletl se s Mormony. V jejich řadách totiž někdo spáchal nehezký masakr. A kdo by měl takovéto svinstvo vyčistit než právě Charles. Jistě už je starší, trochu změknul a chce věci řešit po dobrém, ale to jen do chvíle, než se nablízku objeví nabitá brokovnice....

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]