ProfilyKeanu Reeves (2.9.1964)

 
„Když ho uvidíte coby mimozemšťana ve sci-fi Den, kdy se zastavila Země, z jeho minimalistického projevu budete mít pocit, že sledujete reinkarnaci jeho nejslavnější filmové postavy, Nea z trilogie Matrix. 
 
Tehdy byl ovšem velkou filmovou hvězdou, zatímco dnes je spíš považován za kdysi nadějného herce, který má neobvykle špatný vkus na filmové role.
 
Na nevyzpytatelné povaze chlapíka, jehož jméno v havajštině znamená „chladný vítr nad horami“, se patrně podepsala nestandardní výchova kočovnou matkou, která se svými třemi dětmi putovala po celém světě (Keanu se narodil v libanonském Bejrútu) a skákala z manželství do manželství. Nakonec se usadili v Torontu, kde budoucí filmová hvězda potkala dvě ze svých životních lásek – herectví a hokej. Možná by dneska oblékal dres některého z klubů NHL a s brankářskou maskou na obličeji přiváděl do zoufalství slavné útočníky (ve středoškolském hokejovém týmu získal výmluvnou přezdívku „Zeď“), kdyby nedostal příležitost ke zkonfrontování obou vášní ve filmu z hokejového prostředí Youngblood. Před kamerou se mu zalíbilo natolik, že sundal brusle a drsný kanadský sever vyměnil za příjemné klima Los Angeles. Do pamětí diváků se po řadě menších štěků vryl (a to velmi nesmazatelně) až hlavní rolí v teenagerovské taškařici Skvělé dobrodružství Billa a Teda, v níž si zahrál lehce nepřizpůsobivého středoškoláka, který cestuje časem, aby napsal závěrečnou práci z dějepisu. Popularita této komedie byla tak zásadní, že tvůrce inspirovala k natočení pokračování a animovaného seriálu a Keanu Reevese k celoživotní noční můře, jejímž leitmotivem byl nápis „Ten, který hrál Teda“ na vlastním náhrobku.
 
Nálepky kultovní teenagerovské postavičky se zbavil poměrně brzy, především díky velmi odvážným a šťastným rozhodnutím, která mu přinesla ještě nezapomenutelnější role (za které se narozdíl od Teda nestydí). Rozmazlený chlapeček ochutnávající chudobu, svobodu a homosexualitu v Mém soukromém Idahu Guse van Santa, surfující polda, který pronásleduje Patricka Swayzeho v Bodu zlomu, upírem polapený uťáplý právník Jonathan Harker v Draculovi Francise Forda Coppoly a exotický princ Sidharta v Bertolucciho výpravné podívané Malý Buddha – to byly zásadní milníky, které minulost rozmetaly na prach. Završení tohoto snažení pak představovala hlavní role drsného poldy Jacka Travena v akční podívané Jana De Bonta Nebezpečná rychlost, která z Keanu a jeho filmové partnerky Sandry Bullock udělala hvězdu nejvyšší svítivosti. V Reesově případě ale lesk brzy pohasnul, protože hollywoodská přetvářka se neshodovala s jeho životní filozofií být normální chlápek, který si čas od času zahraje v nějakém filmu. Po sérii průměrných výkonů v průměrných snímcích (Procházka v oblacích, Johnny Mnemonic, Řetězová reakce, Ďáblův advokát) přišlo na první pohled nelogické odmítnutí dvanáctimilionového honoráře za Nebezpečnou rychlost 2 (na druhý pohled velmi moudré rozhodnutí). Konec devadesátých let byl navíc ve znamení velkých osobních ztrát, když Keanova dlouholetá partnerka Jennifer nejprve porodila mrtvou holčičku a o dva roky později sama zahynula při autonehodě.
 
Namísto utápění se v zoufalství se Reeves vrhnul do práce. Přijal nabídku podivínských bratrů Wachowských na roli kybernetického spasitele lidstva v jejich přelomové a dnes již kultovní sci-fi Matrix, díky níž opět pevně stanul na první stránce hollywoodského seznamu nejvyhledávanějších herců (ke svému štěstí i ke štěstí bratrů režisérů tentokrát z pokračování nevycouval a poctivě se fyzicky připravoval na svou čím dál zásadnější roli, což byla na první i druhý pohled velmi šťastná volba). Ještě si zahrál akčního vymítače ďábla ve vizuálně podmanivé komiksové adaptaci Konstantin, ale pak už si štěstěna usmyslela, že může volbu dalších rolí nechat už jen na něm. A to si dala. Podivný animáč Temný obraz, jemuž propůjčil hlas a tvář, zapadl, stejně jako sci-fi romance Dům u jezera, v níž se znovu sešel se Sandrou Bullock. Drama Street Kings, které úporně opisovalo od filmu Training Day, u nás ani nešlo do kin. Remake sci-fi Den, kdy se zastavila Země, také žádnou díru do vesmíru neudělal a tak bychom mohli pokračovat. Ve světě, kde obvykle stačí jedna chyba k tomu, abyste upadli do věčného zapomnění, to zní celkem zlověstně.
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]