ProfilyGreta Garbo (18.9.1905 - 15.4.1990)

 
Člověk se uznávanou a obletovanou divou nerodí, což by hollywoodský wamp předválečných let Greta Garbo, mohla beze zbytku potvrdit. Jako třetí dítě nemajetného dělníka jí nečekala zářivá budoucnost. 
 
Ve čtrnáctí jí otec umřel a tak musela začít pracovat. V holičství i jako prodavačka klobouků. Naštěstí něco dobrého osud této mladé švédce do vínku dal. Byla krásná. A uvědomila si včas, jak svou krásu zúročit. Učinkování v reklamních klipech, třeba na téma „Jak se správně oblékat“ byl začátek. Maličká role ve filmu Luffarpetter (Tulák Peter) na sebe nenechala dlouho čekat. Ovšem tehdy se ještě žádný průlom nekonal. Stačilo to jen na to, aby mladá Gréta začala navštěvovat hereckou akademii. A tam se seznámila se svým osudovým mužem. Mužem, který jí udělal. S Mauritzem Stillerem.
 
Právě on má na svědomí tu světoznámou božskou Grétu Garbo. Rodící se hvězda měla do té doby původní jméno Greta Lovisa Gustafsson. Ano, trochu dlouhé a těžké na zapamatování. Následovala první Grétina větší role ve Stillerové filmu Gösta Berlings saga a cesta přes německá studia až do Hollywoodu mohla začít. Stiller totiž dostal nabídku od společnosti MGM. Jeho podmínka zněla, aby studio uzavřelo smlouvu i s tehdy ještě nepříliš známou Garbo.
 
V Hollywoodu zapracovala ironie osudu. Stiller, který se nedokázal smířit s hollywoodsým stylem práce nakonec ani nerežíroval Gretin první tamnější film Torrent a nakonec se po čase vrátil do Švédska. Naopak Greta se tou dobou stávala hvězdou MGM, kterou čekala další životní epizodka s tehdy populárním představitelem milovnických rolí Johnem Gilbertem. Dokonce i spolu mezi natáčením jednotlivých filmů, jako třeba nová verze Anny Kareniny nazvaná Love, plánovali svatbu. Greta však na poslední chvíli cukla.
 
Nic netrvá věčně. Hollywood čekala revoluce v podobě zvukového filmu, který Johna umělecky „zabil“, nicméně Greta se svým hlubokým hlasem nepostrádajícím pro Američany exotický přízvuk, zabodovala i zde. Její první zvukový film Anna Christie byl uváděn bombastickým titulkem: „Garbo mluví!“ Fiasko se nekonalo, hrdinka filmu mluvila ostrým švédským přízvuken. Role psaná Grétě na tělo. Navíc se, díky svému původu, stala jednou z největších vývozních hollywoodských devíz právě v Evropě. Bylo jí všude plno a pochopitelně se hodně spekulovalo o jejím vztahu s další hollywoodskou hvězdou té doby, Marléne Dietrich. 
 
Její doménou bylo drama. Žádný rozjuchaný diblík. Tak jí publikum milovalo. Žena vamp, žena ukrývající v sobě tajemství, oduševnělá dáma bojující s rozpory ve svém nitru. Toto spojení prostě fungovalo, byť se občas, v případě filmu, jednalo o bohapustý kýč. Garbo byla jedinečná. Mata Hari, Anna Kareninová, Dáma s kaméliemi. Poprvé se zasmála před kamerou v antisovětské agitce se jménem Ninočka. To bylo samozřejmě doprovozeno dalším velkým titulkem: „Garbo se směje!“ Byla slavná, hýčkaná a pochopitelně si to uměla náležitě užít. I když si své soukromí pečlivě hlídala, na povrch vyplaval nejeden milostný románek a dokonce i dohady o Gretině lesbickém vztahu s dramatičkou Mercedes de Acosto, která byla v Hollywoodu známa přede vším svou sexuální vášní a sklony k bisexualitě.
 
Jenže pak přišla válka. Svět se začal dramaticky měnit. Evropa a s ní většina Gretiných fanoušků, byla najednou odříznuta. Navíc film Žena dvou tváří, kde Gréta ztvárnila dvojroli, nechal diváky chladnými. Soumrak kariéry? Gréta to nechtěla řešit. Prostě a jednoduše, ve svých šestatřiceti, na úplném vrcholu, zmizela ze scény. A zůstal zde kult. V roce 1954 převzala Oscara za „nezapomenutelné filmové výkony“, ale před amerou se již nikdy neobjevila. 
 
Poslední část svého života prožila v bytě v New Yorku, kde jeden pokoj zasvětila památce Mauritze Stillera. Sama pak zemřela 15. dubna 1990. Krátce před smrtí údajně prohlásila: „Prožila jsem úžasný život.“
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]