ProfilyJason Statham (12.9.1967)

 
Akční hrdina ze čtvrté cenové : Žádný herec nemá rád, když je zařazován do jedné typové škatulky a neustále ho nutí hrát romantické hezouny nebo schizofrenní psychopatické zabijáky. Nikomu se ale herecký rejstřík nesmrsknul tak jako Jasonu Stathamovi.
 
Britský holohlavec s mimořádně drsnou vizáží si postavil hereckou kariéru na řízení. Ať jako Kurýr dopravuje nebezpečné zásilky, pomáhá prchat zlodějům v Loupeži po italsku nebo se snaží uniknout z vězení v novince Rallye smrti, nepřetržitě sedí za volantem, kroutí jím, dusí pedál plynu hluboko pod podlahou a tváří se nepřístupně. Na otázku, zda mu to stačí, odpovídá lakonicky. „S Oscarem za tyhle role počítat nemůžu. No a co?“ Na to se nedá nic říct.
Syna barového zpěváka a tanečnice, který vyrůstal na předměstí Londýna, povolání rodičů lehce předurčovalo k tomu, aby se věnoval múzám.
 
Jason zděděný talent zpočátku využíval především v pouličním divadle, což byla nejsnazší cesta, jak vylákat nějaké peníze z důvěřivých turistů, potulujících se kolem londýnské Oxford Street. Jeho opravdovou vášní se ale stalo potápění. Dotáhl to dokonce až do reprezentace a k dvanáctému místu na mistrovství světa. Když reklamní agentura hledala ve sportovním centru, jehož byl členem, potenciální modely pro oděvní značku French Connection, nemohla si jeho atletické postavy nevšimnout. A protože Štěstěna nebyla ještě ani zdaleka unavená, sponzorovala French Connection nezávislý snímek talentovaného režiséra Guye Ritchieho Sbal prachy a vypadni. Ten pro drsnou černou komedii sháněl představitele drobného zlodějíčka, parťáka hlavního hrdiny, a Jason se mu náramně hodil do krámu.
 
Po netradičním castingu, při němž předvedl něco z repertoáru pouličního prodavače iluzí, byl Jason přijat, a co víc – z obou se stali velcí kamarádi. I proto Guy Ritchie Jasona bez rozmýšlení obsadil do velkoryseji rozpočtovaného Podfu©ku, kde mu po boku Brada Pitta a Benicia Del Tora svěřil roli vypravěče černočerně laděného příběhu. Zatímco Ritchie se tímhle povedeným kouskem umělecky vyčerpal a z talentovaného režiséra se proměnil v „toho týpka, co se za něj vdala Madonna“, Stathamova kariéra se zdárně rozvíjela.
 
V Carpenterově hororu Duchové Marsu si střihnul roličku futuristického policajta a v akčním sci-fi Jedinečný pro změnu vládního agenta, který se snaží dostat pod kontrolu několik verzí Jet-Liho. Druhé housle přestal hrát až díky Louisi Leterrierovi, který z něj udělal Kurýra a seznámil ho s řadící pákou a se speciálním manuálem při řidiče sebevrahy. Jason Statham za volantem vypadal patřičně cool, a to v pravém smyslu tohoto slova, když nehnul brvou před sebezapeklitější dopravní či bezpečnostní situací. Z Kurýra se stal nečekaný hit, který si zadělal na pokračování a Jasonovi vynesl doživotní stigma profesionálního filmového řidiče. Za volant si znovu sedl hned v následujícím projektu, Loupeži po italsku, kde vozil třeba Marka Wahlberga nebo Charlize Theron a vypadal, že jede i nadále podle scénáře Kurýra.
 
Jeho kouzlo, spočívající v tom, že coby chlapík s vyloženě zločineckými rysy hrál klaďase, vzalo zasvé v thrilleru Cellular, kde mučil nebohou Kim Basinger.  Nevyšlo to, a tak se Jason vrátil k tradičním jistotám, nejprve ke Guyi Ritchiemu, jemuž pomohl oživit kariéru s černou gangsterkou Revolver, v níž se proměnil ve vášnivého hazardního hráče, který by bez hnutí brvou vsadil i vlastní babičku. Následoval přesun za volant, ke Kurýrovi 2. Mělo to být rychlejší a zběsilejší, ale jak už to tak u dvojek bývá, celé se to nepěkně zvrtlo. Na Jasona ale ještě čekaly daleko nechutnější lahůdky, jako byla cameo role trenéra v nepovedeném remaku Růžového pantera, postava profesionálního zabijáka, který si musí držet zvýšenou hladinku adrenalinu, jinak ho zabije prudký jed v krevním řečišti, v thrilleru s výmluvným názvem Zastav a nepřežiješ. Absolutním dnem ale byla účast v projektu asi nejhoršího režiséra současnosti Uweho Bolla, v akční fantasy In the Name of King, která je špatná, až oči bolí.
 
Rychlík Jason naštěstí občas taky dokáže šlápnout na brzdu, což se mu podařilo ve velepříjemném retru Čistá práce, které začíná jako kombinace Dannyho parťáků a Loupeže po italsku a končí jako husté kriminální drama a Stathamův výkon v něm patří k tomu nejlepšímu. Pokud si chcete jeho herectví naplno užít, podívejte se na tenhle film, napříště už totiž Jason bude zase převážně řadit a řídit – jako vězeň v akční sci-fi Rallye smrti, jako rychlá spojka zločinecké bandy v Loupeži po brazilsku nebo do třetice jako Kurýr. Tak si na přechodu dávejte pozor.
 
Text: Pavel Novák
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]