ProfilyJosef Kemr (20.6.1922 – 15.1.1995)

 

 
Český divadelní, filmový a televizní herec se narodil se 20. června 1922 mamince švadleně, tatínkovi ševci, který ho vedl k umění a po kterém zdědil nadání hraní na strunné nástroje.

 

V roce 1942 ukončil obchodní školu v Praze. Během jejího studia pracoval jako prodavač, číšník, promítač nebo elektromontér. Už v jedenácti letech vystupoval s bratrem v představení Polská krev v Divadle na Vinohradech. Tam si jeho rodícího se talentu všiml  režisér Přemysl Pražský, který ho vzápětí začal obsazovat do rozhlasových rolí. 
 
Profesionálně se herectví věnoval od osmnácti let. Jeho první angažmá bylo v divadelní společnosti A. Budínské-Červíčkové, kde hrál do roku 1945. Byl v angažmá na Kladně, v divadle Akropolis, v divadle S. K. Neumanna a Městských divadlech pražských. Od roku 1965 byl členem činohry Národního divadla v Praze.
 
Poprvé stál před filmovou kamerou už v roce 1937 v romantickém melodramatu Václava Binovce Lízin let do nebe. Role v populární komedii Škola základ života přišla o rok později. Množství filmových, která posléze Josef Kemr ztvárnil, nikdy nemělo vliv na hodnotu a přesvědčivost výkonu. Vedle velkých a dramatických rolí (Marketa Lazarová), hrál i osobitě komediální postavy (Na samotě u lesa) i rozsahem nevelké figurky jakou je například popletený posluchač večerní školy Plha v Marečku podejte mi pero.
 
„Jeho parádní rolí byl Tulák ve hře Ze života hmyzu. Publikem doslova vládl, naprosto přesně věděl, kam se postavit, odkud ho bude nejlépe slyšet. Nebylo vůbec snadné s ním hrát, či hrát vedle něho, aby člověk obhájil svoji figuru. Ovšem když vás vzal jako partnera, pak to bylo blaho,“ (Boris Rosner)
 
Josef Kemr byl velmi humánně a katolicky založený. Díky odmítavému postoji vůči totalitnímu režimu, měl částečně omezenou uměleckou činnost, nicméně díky velké popularitě u diváků byl, na rozdíl od jiných režimem přehlížených, či režimem perzekuovaných umělců, neustále obsazován. 
 
Za svůj život ztvárnil stovky divadelních , rozhlasových, filmových a televizních rolí.. Za svoji roli ve filmu Pevnost  byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 1993 získal cenu Thálie za celoživotní dílo
V roce 1989 podepsal petici Několik vět, což je dokument vypracovaný hnutím Charta 77. 25. listopadu téhož roku vystoupil na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni.
 
Svůj poslední film V erbu lvice dokončoval herec před smrtí na nemocničním lůžku. Hrál posedlého mnicha, který v poslední scéně opouští tento svět.
 
Josef Kemr zemřel na rakovinu 15. ledna 1995 v rodné Praze ve věku sedmdesáti dvou let. 
 
Nejznámější filmy, ve kterých Josef Kemr hrál:
Škola základ života 
 Císařův pekař a pekařův císař 
Dovolená s Andělem 
Anděl na horách 
Starci na chmelu 
Hříšní lidé města pražského  
Šíleně smutná princezna
Zabil jsem Einsteina, pánové 
Čtyři vraždy stačí, drahoušku 
Chalupáři 
Na samotě u lesa 
Marečku, podejte mi pero!
Parta hic 
Hop - a je tu lidoop 
Tajemství proutěného košíku  
Od zítřka nečaruji 
Na pytlácké stezce 
Za trnkovým keřem 
S čerty nejsou žerty 
 
Text : Hana Poláková
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]