ProfilyDavid Lynch (20.1.1946)

 

David Lynch, celým jménem David Keith Lynch, je svérázný  scénárista, režisér, producent, malíř, hudebník a skladatel. Prostě všeuměl, který je trochu svůj. Trochu hodně svůj, což znamená, že jeho výtvorům rozumí hlavně jen on sám a pak teprve ti ostatní. 

 

Možná metodou transcendentální meditace osvobodil vnitřního génia anebo touto z hinduismu pocházející praktikou získal odvahu ukázat ho světu. Za něco sklidil úspěch - byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Slonímu muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a Benátkách. 
Za něco zase sklízí jen nepochopení a nálepku blázna, podivína, netvora libujícího v násilí. Jeho filmy nejsou komerčními trháky, ale těší se kultovnímu obdivu publika. Mezi ty se určitě počítá Lost Highway (1997) a Zběsilost v srdci (1990) , a to také pro prolínání děje s hudbou (spolupráce s Angelem Badalamentim, se kterým se setkal už při natáčení Blue Velvet) a za dobrou kameru. Za snímek Zběsilost v srdci, kde v hlavní roli eskaluje Nicolas Cage jako úžasný milovník-smolař, dostal Zlatou palmu v Cannes. No a překvapivě se Lynch vydal i na pole soap-opery, čímž tento lascivní žánr značně perversně ohohatil. Městečko Twin Peaks, jehož pilotní díl a i některé z dalších režíroval sám, si vydobylo uznání a Lynch si ulítl i na filmové verzi. 
 
Lynch rozhodně umí natočit reklamu, která vyvolá zájem. Jeho série prodávající Playstation 2 je legendární. V jednom spotu to třeba auto neubrzdí na lesní cestě a krutě se roztříská o na první pohled křehkého kolouška. Reklama na Gucci už sice tak vtipná není, zato je (ne)nápadně psychotická. Vše předčí šestnáctiminutový reklamní opus Lady Blue Shanghai, který zaplatil Dior. 
 
Co se týče Lynchova soukromí, nevím, jestli měl nebo má doma vystavené zavařovací sklenice s embryi v láku a k čemu ho to může inspirovat. Každopádně fakta mluví jasně: manželství s Margaret (Peggy) Reavey trvá od roku 1970 do rozvodu v roce 1974. Mají spolu dceru Jennifer (1968), která se později proslavila svým filmem Boxing Helena - o ženě, jíž posedlý a zároveň šíleně zamilovaný doktor postupně zbavuje končetin, aby ji nakonec mohl mít jen pro sebe.
 
Roku 1976 byl dokončen film Erashead. Toto dílo mělo pro Lynche zvláštní význam, práce na něm mu zabrala takřka 6 let a odráží se v něm jeho pocity a vzpomínky. V době práce na tomto filmu pracoval pod velkým tlakem a potýkal se s nedostatkem peněz, také se musel starat o rodinu. Člověk v tomto snímku může vypozorovat mnoho z jeho soukromého života, samozřejmě může to být jen subjektivní pocit, takže zase k faktům: roku 1977 se Lynch žení s Mary Fisk, mají syna Austina Jacka Lynche (1982). Rozvádí se roku 1987 a  Lynch začíná vztah s Isabellou Rossellini (po natáčení Blue Velvet). Po třech letech vztahu  Lynch rozvíjí vztah s Mary Sweeney, dlouholetou spolupracovnicí a přítelkyní, se kterou má svého druhého syna Rileyho Lynche (1992). Manželství je opět fiasko. Pak to zkouší s herečkou Emily Stofle, no a nakonec nás před půl rokem šokoval, když nahrál na web Vimeo čtyřminutový spotu, který zabírá z detailu vlastní dlaň. V ní má položenou hlavu panenky Barbie, se kterou lehce flirtuje. Dokonce za ni mluví a k tomu hraje ujetá idylická hudba. Video samozřejmě vzbudilo ohlas, místy i nadšený, ale z Vimeo rychle zmizelo. Možná šlo o trable s autorskými právy, možná se Barbie naštvala. Šíleným způsobem kouzelná podívaná je momentálně online jen díky někomu, kdo ji bez Lynchova svolení nahodil na YouTube.
 
Jestlipak všichni zklamaní milovníci skončí jako David Lynch...v pohádkově idylickém vztahu s panenkou Barbie?
 
text: Marie Řeháková
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]