ProfilyHana Vítová (24.1.1914 – 3.3.1987)

 
Budoucí česká herečka proslulá svou krásou vyrůstala jako Jana Lašková v umělecké rodině operních pěvců. Jako dítě se Vítová chtěla stát  učitelkou, ale na přání rodičů vstoupila na konzervatoř. Po dvou letech odešla na stáž do olomouckého divadla, kde si jí všimli Voskovec s Werichem a přijali jí do svého divadla. Její první role byla umělá dívka Sirael ve hře Golem.

 

Před kamerou poprvé stála v roce 1932  v komedii Děvčátko, neříkej ne. Excelovala až  s Ljubou Hermanovou ve filmu Peníze nebo život, kde společně zazpívaly píseň Život je jen náhoda. Pak následovaly další nabídky, havně role chudých dívek, které přišly ke štěstí, když se do nich zamiloval bohatý muž, které byly hitem třicátých let. Dnes tomu říkáme červená knihovna a babičky si u toho s chutí popláčou.
 
V Osvobozeném divadle, kde hrála s přestávkami až do jeho uzavření, se zamilovala do Jiřího Voskovce. Osudovoé se pro ni stalo seznámení s operetním zpěvákem a herecem Járou Pospíšilem, se kterým odešla do Olomouce, Brzy se oba společně vrátili do Prahy. Vzhledem k pracovní vytíženosti obou partnerů se manželství brzy rozpadlo. Hana Vítová na  něj nikdy nepřestala vzpomínat
 
Po uzavření Osvobozeného divadla přešla do operetního souboru Švandova divadla a v letech 1941 – 1942 byla v Divadle Oldřicha Nového, kde se seznámila se šéfredaktorem časopisu Kinorevue Bedřichem Rádlem a se brzo vzali. Bydleli však ve stejném domě jako Rádlova první manželka, což nedělalo dobrotu. Dva kouhouti – v tomto případě spíš slepice na jednom smetišti, nikdy nedělají dobrotu. 
 
Za války dostala své nejlepší životní role. Díky filmu Noční motýl, který se promítal i v Německu a ve Francii, se stala mezinárodně známou. Milou roli dostala i v komedii Valentin Dobrotivý, kde byla partnerkou svému divadelnímu šéfovi Oldřichu Novému. Hrála i ve dvou německých filmech pod jménem Hana Witt (Der zweite Schuss, 1943 a Freunde, 1945).
Ke konci války se starala o dceru Oldřicha Nového, když její oba rodiče byli odvezeni do koncentračního tábora. 
 
Přestože se, na rozdíl od svých kolegyň Mandlové, Baarové i Gollové, obhájila při obvinění z kolaborace, hrála po válce už jen v pěti filmech. Posledním významným filmem byla Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář. Poslední filmovou rolí byla referentka MNV ve filmu Muž v povětří, kde hrála s Vlastou Burianem. Objevila se i v západoněmeckém snímku Dům v Kaprové ulici .
 
Když po válce z politických důvodů manžel přišel o práci a i ona sama přestala dostávat nabídky k rolím, jejich manželství se rozpadlo.
 
Protože neměla kam jít, musela zůstat u bývalého manžela. Dokonce mu i jeho nové milence vařila. Bylo na čase aby se znovu vdala. A tak se jejím třetím manželem stal R. A. Dvorský, zpěvák, herec a bývalý vedoucí tanečního orchestru
 
V padesátých letech vystupovala na estrádách, příležitostně v barech a restauracích, v letech 1953 – 1959 vedla pivovarský kabaret u sv. Tomáše v Praze. Ke konci života se bavila alespoň překlady knih z angličtiny, ruštiny.
 
Velkou ranou osudu byla sebevražda dcery Bedřišky v jejích osmnácti letech, kdy z nešťastné lásky vyskočila z okna. Kvůli tomu byla ve svém nitru zcela na dně, ač to ve svých vystoupeních nedávala najevo. V roce 1970 měla vážnou dopravní nehodu, při níž jí ochrnula jedna noha. Propadla alkoholu a po smrti R. A. Dvorského dožívala zcela opuštěná.
 
Zemřela 3.března roku 1987
..
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]