ProfilyLouis de Funes (31.7.1914 – 27.1.1983)

 
Francouzská komediální ikona, na plátně zábavný v civilu nešťastně cholerický herec s dlouhým jménem Louis Germain David de Funès de Galarza se narodil španělským rodičům po nichž nepochybně zdědil svůj temperament.

 

Nicméně jeho život, navzdory talentu přinášet lidem smích a zábavu, moc veselý nebyl. Minimálně zpočátku, než se stal jedním z nejslavnějších komiků. Otec, neúspěšný advokát se stal pouličním prodavačem klenotů a Louisův starší bratr, ke kterému měl velmi blízko, zemřel během druhé světové války na tuberkulózu. 
 
Škola mu příliš nešla, přesto v sobě našel talent komika. Pro svou rodinu a přátele předváděl prodavače ryb, nebo třeba kameloty z blízkého tržiště. Později Louis nastoupil na gymnázium v Coulommier, kde pobýval na místním internátu. Byl zde velice nešťastný. Tvrdé výchově se bránil tím, že ze sebe dělal šaška. Jediné, na co se těšil, byly jeho oblíbené hodiny kreslení a klavíru. Na gymnáziu také poprvé stanul na divadelních prknech. V roce 1926 totiž gymnázium slavilo patnácté výročí založení a jeho žáci nacvičili divadelní představení, ve kterém si Louis dobrovolně zahrál dítě komediantů. Již v té době si ho všiml místní kritik.
 
Po maturitě na gymnáziu se Louis učil v kožešnickém učilišti. Práce ho nudila a proto se ve volných chvílích bavil tím, že se ohnutými špendlíky strefoval do mistrova kanárka. Jednoho dne se trefil, kanárek zavrávoral, z bidýlka spadl mrtev a Louis musel pryč.
 
Jeho pokus vyučit se fotografem, neskončil rovněž dobře. Postupně vyzkoušel taková povolání jako dekoratéra, aranžéra, účetního a prodavače. Pracoval i jako rozhlasový herec a účinkoval v kabaretu.Než získal svojí první hlavní roli hrál řadu menších rolí uběhlo celých patnáct let.
 
Jeho nejznámější postavou je bezesporu četník ze Saint Tropez. Hláška „Sem se mi dívejte!“ je nesmrtelná. Diváky jistě nadchla i jeho potrhle vzteklá povaha se kterou se nejednou dostal do prekérní situace. U nás se pak Louis de Funes stal nezapomenutelným díky hlasu pana Františka Filipovského, který mu dodal ten správný šmrnc a podle samotného herce byl prý lepší, než ten jeho vlastní..
 
De Funes byl dvakrát ženatý. Se svou druhou manželkou Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassantovou měl dva syny. Olivek s ním hrál v několika filmech (Piti piti pa, Na stromě nebo Senzační prázdnin).  Patrick je lékař. V lednu 1967 se rozhodl splnit své ženě dávný sen a koupit jí zámek Clermont, který dysi patříval její rodině. Clermont se pak stal Louisovým útočištěm, kde se skrýval před zvědavci, prací a stresem.
 
 Louis se v zámecké zahradě věnoval zahrádkaření, které miloval. Vypěstoval dokonce svou speciální odrůdu růže. Když nebyl u svých růží, nebo na rybách, pěstoval vinnou révu. V zámeckém sklepě měl ty nejlepší odrůdy .
 
De Funès měl problémy se srdcem. Jeho cholerické postavy mu nijak nepomáhaly, ba naopak. Po skončení natáčení filmu Četník a četnice  prodělal infarkt a 27. ledna 1983  zemřel.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]