ProfilyAdina Mandlová (28.1.1910 – 16.6.1991)

 

 
Vlastním jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová (v Německu známá pod pseudonymem Lil Adina) se narodila jako nejmladší dítě, vytoužená holčička, inspektoru státních drah a dceři venkovského hospodského. Otec se staral o její výchovu, rozmazloval jí, všichni jí museli vykat. Ve čtyřech letech se začala učit hře na klavír, se kterou musela v osmi letech, po smrti otce, přestat.

 

Matka postupem času vystřídala několik milenců, hlavně proto, aby podporovali rodinu. Když si pak našla stálého přítele, bylo Adině 14 let. V jejích šestnácti letech odešla do dívčího francouzského penzionátu, kde se naučila vařit a zdokonalila svou němčinu a francouzštinu. V tu dobu si našla prvního milence, který jí ukázal velký svět na barové seslici. Po dvou letech Adinu z internátu vyloučili. Zřejmě z důvodu jejího těhotenství a následném potratu. To byl podnět k tomu, aby se začala věnovat herectví.
 
První hereckou příležitost dostala hned na počátku třicátých let ve filmu Děvčátko, neříkej ne, kde pronesla pouze jedinou větu. Ovšem skutečný zlom v kariéře mladé herečky znamenal její milenecký vztah s Hugem Haasem, s nímž Mandlová spolupracovala celkem na sedmi snímcích. Hned prvním společným filmem Život je pes se z Adiny stala hvězda a ozdoba Haasovi postele. Jablko nepadlo daleko od stromu... co se matky týká..
 
Adina Mandlová je známá hlavně svými filmy, ale úspěšná byla i na divadelním jevišti. Od roku 1939 vystupovala v Komorním divadle a v Uranii. Později hostovala Divadle na Vinohradech, v Divadle Na Poříčí a v Komorním divadle
 
Po roce 1939 chodila s Fredem Scheinerem–Svítilem, který jí opustil a Adina se pokusila o sebevraždu. Po uzdravení si začala bezstarostně užívat života. Díky tomu vznikla průpovídka „Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové.“
 
Adina Mandlová byla čtyřikrát vdaná. Její první manžel, malíř Zdeněk Tůma, spáchal po roce manželství sebevraždu. Později se v divadle sblížila s hercem Vladimírem Šmeralem. Čekali spolu dítě, ale narodilo se mrtvé.
 
Byť Adina natočila během války jeden německý film, po osvobození jí V Čechách jí kvůli jejímu německému původu zatkli a obvinili z kolaborace. Pro nedostatek důkazů byla propuštěna.
 
Podruhé si vzala Josefa Kočvárka a odešli spolu do Anglie. Po krátké době se rozešli a Adina se znovu vdala, aby se opět zanedlouho rozvedla. Kvůli svému přízvuku a minulosti dostala v Anglii jen malé role. Poté se seznámila s modním návrhářem Benem Pearsonem, který byl homosexuál; intimně spolu proto žili jen sporadicky, přesto se v roce 1954 vzali a zůstali přáteli až do Benovy smrti.
 
V roce 1968 se vrátila do Československa, protože chtěla hrát hlavní roli v muzikálu Hello Dolly. Jelikož odmítla spolupráci s komunistickým režimem, roli nedostala. Vrátila se tedy zpět do Anglie, aby pracovala v obchodě svého manžela. Ve stáří tento obchod prodali a odstěhovali se na Maltu. nastolení komunismu na Maltě se s Benem se rozhodli odejít do Kanady.  Josef Škvorecký Adině pomohl vydat knihu Dneska už se tomu směju, kde jsou sepsány Adiny paměti. V Kanadě žila až do roku 1991, kdy její manžel v zemřel. 
 
Adina se na závěr života vrátila do Československa. Usídlila na zámku Dobříš u Příbrami. Zemřela 16. června 1991 v příbramské nemocnici ve věku 81 let.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]