ProfilyVlasta Burian (9.4.1891 - 31.1.1962)

 

 
Vlasta Burian se narodil libereckému krejčímu Antonínu. Byl původně pokřtěný Josef, ale doma mu říkali Vlastíku. V Liberci prožil prvních deset let svého života. 5. května 1901 se jeho rodina přestěhovala do Prahy na Žižkov, protože jeho otec, vlastenec, neměl v tehdejším Liberci, kde byla většina obyvatel německá moc příležitostí k vlasteneckým aktivitám.  Měl starší sestru Žofii z prvního manželství maminky. Jeho otec v Praze pracoval jako úředník a se svým malým synem chodili pravidelně do Národního divadla na opery, které měl Vlasta velmi rád.

 

Vyučil se obchodním příručím na obchodní škole. Na Žižkově byly různé hospůdky, v nichž účinkovali harmonikáři, zpěváci a různí lidoví komici a baviči, které rád pozoroval. Za mlada měl rovněž velikou zálibu ve sportu. Rád hrával fotbal a nejraději chytal v brance. Fotbalovému sportu zůstal věrný po celý život. Byl nejen uznávaným brankářem, ale také nadšeným fotbalovým fanouškem. Hrál za Slavoj a Union Žižkov a později za Viktorku a Spartu. Časem však, většina jeho sportovních aktivit ustoupila divadlu. Nicméně, právě sportovci byli jeho prvními posluchači, diváky a nadšeným obecenstvem. Bavil je mimickými parodiemi, ale i operou. Sportovní klub byl prvním jevištěm Vlasty Buriana. Už v této době byl ve svém okolí velmi populární. 
 
Nejprve zkoušel štěstí ve velkých divadlech na Vinohradech a ve Švandově divadle, ale všude byl jen jedním z členů sboru. Potom si ho všiml Karel Hašler a zajistil mu angažmá v kabaretu Rokoko, kde se stal miláčkem publika a seznámil se tu se svým prvním partnerem, klavíristou Daliborem Ptákem, se kterým se proslavil parodií italských oper.
 
Po vypuknutí první světové války se jí snažil vyhnout.  Po zběhnutí z armády se potuloval po českém venkově a živil se svými výstupy. Byl však chycen a uvězněn. Po válce hrál komické role v několika seriózních divadlech (Národní divadlo, Vinohradské divadlo a další…). Po čase si založil vlastní divadlo – Divadlo Vlasty Buriana, které mělo první představení 1. září 1925. 
 
V jeho divadle účinkovalo několik slavných herců jako Jaroslav Marvan, Věra Ferbasová, Jindřich Plachta, Eman Fiala, a další. Nicméně mezi mnohými nebyl moc oblíbený.
 
V letech 1923 – 1956 účinkoval ve 4 němých a 36 zvukových filmech.Z počátku točil filmy s režisérem Karlem Lamačem. Po Lamačově emigraci spolupracoval s režisérem Martinem Fričem. Natáčel i s jinými předními českými režiséry, s Miroslavem Cikánem , Vladimírem Slavínským , Janem Svitákem . Společně s Čeňkem Šléglem a Ladislavem Bromem režíroval komedii Ulice zpívá. Německé verze k jeho pěti filmům mají veliký úspěch
 
Od Českého filmového zpravodaje Za film U snědeného krámu obdržel Bílou stuhu a v roce 1942 získal za své herectví Státní cenu. Natáčení s ním nebyl žádný med, nerad se podřizoval režisérovi a libovolně improvizoval. Jeho některé filmy přímo vycházely z jeho divadelních představení).
 
Vlasta Burian byl velmi oblíbený. Byly po něm pojmenovány bonbony, dokonce i růže. Miloval rychlá auta, armádu a uniformy, které pak na veřejnosti sám nosil. Je známo, že uvažoval i o kandidování na prezidenta. Nedaleko Prahy měl statek, kde choval krávy. Svým bohatstvím se rád chlubil na veřejnosti, což vyvolávalo velkou závist, která byla jednou z příčin jeho poválečného pádu.
 
Z poměru s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou měl za svobodna dceru Emilku.V roce 1919 se oženil s Ninou Červenkovou – Burianovou. Byla mu největší oporou v nejtěžších chvílích, měla ho velmi ráda a byla jeho největší obdivovatelkou. Dalo by se říct, že byl na ní fixovaný, protože jí musel mít na každém představení.. Jakmile se zpozdila, nechal Burian posunout začátek představení dokud nepřišla do svého lóže, když byla nemocná, nechal zavést mikrofon na jeviště a Nina ho poslouchala telefonem.
 
V soukromí byl Vlasta Burian melancholický, náladový a trpěl maniodepresivními stavy. Často se zavíral ve své vile v Dejvicích,
 
Po válce byl zatčen, jeho majetek zabaven a měl zákaz vystupování po dobu pěti let. Musel se živit manuální prací, dokonce i škrábal brambory v kuchyni na horské chatě ROH..
Za pět let, kdy nesměl hrát viditelně zestárl, vězení a pronásledování se mu podepsalo na zdraví. V roce 1950  začal hrát v divadle v Karlíně. Odtud byl po třech letech vyhozen, tak vystupovat na různých estrádách. Zde začal mít zdravotní problémy. Ale aby se uživil, musel vystupovat i když byl nemocný. Poslední představení svého života odehrál s těžkým zápalem plic.
 
Nakonec zemřel na plicní embolii, doma, v blízkosti své věrné družky Niny Burianové. Nina pak zemřela o devět týdnů později, podle pamětníků na manželově hrobě. Vlasta Burian byl pohřben na vyšehradském hřbitově v Praze.
 
text: Hana Poláková
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]