ProfilyJack Ryan: knihy, filmy, minulost a budoucnost

 
Tento materiál je klasifikován nejvyšším stupněm utajení Obsahuje kompletní přehled knižních dobrodružství Johna Patricka Ryana, kterého ve filmech ztvárnili Alec Baldwin (Hon na ponorku Rudý říjen), Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí) a Ben Affleck (Nejhorší obavy)
 
„Atentát na Královské Výsosti - Námořník zachráncem
Smělý atentát na Jejich královské Výsosti prince a princeznu z Walesu na dohled od Buckinghamského paláce byl dnes zmařen díky odvaze amerického turisty. John Patrick Ryan, historik a bývalý poručík námořnictva Spojených států se vrhl holýma rukama do regulérní bitvy...“
(úryvek z Times)
 
 
Vysoká hra patriotů
 
Doktor John Patrick Ryan. Poštovní adresa Annapolis Maryland. Povolání: instruktor historie na námořní akademii v Annapolis a nezávislý poradce. Ve skutečnosti poradce CIA (krycí firma Mitre), známý pod krycím názvem Univerzitní junioři. Díky své odvaze zachránil členy královské rodiny před atentátem zinscenovaným jednou z frakcí IRA (Ulsterská osvobozenecká armáda). Svým činem vyprovokoval vendetu irských radikálů a jeho život, stejně jako život jeho rodiny byl ohrožen. Pod tlakem okolností vstupuje do řad CIA, jako člen osobního štábu, náměstka pro zpravodajské služby, admirála Greera a významný činitel americko-britské spojovací skupiny. Při opětovném pokusu o atentát na americké půdě se Ryanovi, ve spolupráci s FBI podařilo teroristickou radikální skupinu IRA eliminovat.
Spis vytvořen 1987 Patriot Games
 
 
Vysoká hra patriotů FILM (1992)
 
Druhý Ryanův film v pořadí. Alece Baldwina na postu Jacka Ryana nahradil Harrison Ford, který tak jako v knize, zachraňuje kejhák britské královské rodiny, čímž si vykoleduje problém s přespříliš radikální odnoží IRA. Film slavil velký úspěch a Harrison Ford, jak se zdálo, se v kůži Jacka Ryana zabydlel.
 
 
Rudý králík
 
Archivní záznam v němž je mladý Jack Ryan je díky nadstandardním vztahům s královskou rodinou v rámci svého zařazení v CIA převelen do Velké Británie, kde má pracovat jako styčný důstojník mezi CIA  a MI6. V tu chvíli ještě netuší, že se ocitá na prahu nové krize. Vše začíná zcela nevinně. Kapitán KGB Zajcev, pracující v komunikační centrále chce přeběhnout a výměnnou za hladký průběh emigrace pro sebe a svou rodinu nabízí cenné informace o plánovaném atentátu, kterým se KGB chystá sprovodit ze světa osobu vysoké důležitosti. CIA i MI6 na nabídku kývnou a akce je úspěšně provedena prostřednictvím MI6 přes jejich centrálu v Maďarsku. Zajcevova rodina společně s Ryanem odletí přes Jugoslávii do Británie, kde se Jack dozví, že KGB hodlá zavraždit papeže  Jana Pavla II. KGB se podaří zmást předstíranou smrtí dezertérů, Ryan se snaží zachránit papežův život, ale atentátníci mají nejedno eso v rukávu. Atentátu se nepodaří zabránit, nicméně papež útok přežije a Jack Ryan slaví další triumf.
Spis vytvořen 2002 Red Rabbit
 
 
Hon na ponorku Rudý říjen
 
Díky Ryanovým britským kontaktům, se CIA podařilo získat fotografie nejnovější ruské atomové ponorky Rudý říjen, možné plout s minimálním hlukem. V té samé době se ruský kapitán Marko Ramius rozhodl i s Rudým Říjnem emigrovat do USA. SSSR vypouští dezinformaci o možném šílenství kapitána Ramiuse, který hodlá z vlasteneckých, avšak demagogických pohnutek napadnout Spojené státy. Ryan jako účastník operace Mandolína je na případu zainteresován. Prohlíží skutečný záměr ruského kapitána  a během podmořské štvanice na Rudý říjen se mu podaří Ramiuse i poslední výkřik sovětské ponorkové technologie dopravit bezpečně do amerických rukou.
Spis vytvořen 1984 The Hunt for Red October
 
 
Hon na ponorku FILM (1990)
 
Jack Ryan se poprvé objevuje na filmovém plátně. S tváří Alece Baldwina. Děj se od knihy příliš neliší, kapitána Ramiuse hraje ex James Bond v důchodu, Sean Connery. Film o studené válce, který přišel po studené válce, je sice kvalitní, nicméně maximální ovace nesklidil. Základ filmové série však byl položen.
 
 
Kardinál z Kremlu
 
Studená válka vrcholí. Sovětská strana disponuje technologicky vyspělým laserovým vesmírným systémem (ruská varianta hvězdných válek, údajně vyvinutá k obraně). Ryan pod krytím technického poradce při rozhovorech START pracuje s týmem agentů CIA za železnou oponou v Moskvě. Díky jeho zkušenostem a mistrovské taktice se mu podaří přesvědčit předsedu KGB Nikolaje Gerasimova k emigraci. a sovětský laserový systém sabotovat
Spis vytvořen 1988 The Cardinal of the Cremlin
 
 
Jasné nebezpečí (Jasné a zřejmé nebezpečí)
 
Operace Divadelní loď. Represivní, přísně tajná akce CIA namířená proti drogovým, kolumbijským kartelům vedená za zády kongresu, ale za tiché podpory prezidenta USA. Díky nemoci a následovné smrti admirála Greera je Ryan jmenován do funkce náměstka pro zpravodajskou činnost. Jeho účast na černé operaci Divadelní loď je nežádoucí. Speciální komando mariňáků operuje v Kolumbii. Díky politickým a mocenským hrám je jejich návrat nepřijatelný. Ryan, který se na poslední chvíli dozvídá o celé špinavé akci organizuje záchrannou výpravu. V rámci národní bezpečnosti byla operace Divadelní loď prohlášena za událost, jež se nikdy nestala.
Spis vytvořen 1990 Clear and Present Danger
 
 
Jasné nebezpečí FILM (1994)
 
Železo se musí kout, dokud je žhavé. Harrison Ford se vrací jako Jack Ryan ve třetí „ryanovce“. Tentokrát jsou ve hře (stejně jako v knize) kolumbijské drogové kartely. Film je sice oproti knize značně zjednodušený, ale šlape s přesností švýcarských hodinek. Ryan si připisuje další úspěch. O to více překvapuje zpráva Harrisona Forda, že s touto postavou již nechce mít niác společného.
 
 
Nejhorší obavy (Souhrn všech strachů)
 
Demonstrativnímu jadernému útoku arabských teroristů na Denver (kde měl v té době trávit svůj čas i prezident USA), padlo za oběť 200.000 amerických občanů. Antipatie amerického prezidenta Fowlera vůči zástupci ředitele CIA Jackovi Ryanovi jsou stále větší. Vztahy mezi USA a Ruskem se po záhadném jaderném výbuchu neustále vyostřují. Další incident v Berlíně, kdy je nečekaně napadena americká jednotka posiluje podezření předzvěsti útoku ze strany sovětů. Teroristy vyprovokovaný celosvětový konflikt, dávno zapomenutý přízrak studené války, nečekaně nabývá obludných rozměrů. Ryan odhaluje skutečné viníky za kterými stál muslimský vůdce Daryaei. Nakonec zabraňuje prezidentovi v odvetném kroku - jadernému útoku na Írán. I když je nezpůsobilý prezident Fowler okamžitě odvolán, Ryan rezignuje na svou práci ve státních službách a stahuje se do ústraní.
Spis vytvořen 1991 The Sum of All Fears
 
 
Nejhorší obavy FILM (2002)
 
Čtvrtý Ryanův film se vrací na úplný začátek. Mladý Ryan stojí před hrozbou neofašistů (nikoliv arabských radikálů, jako v knize), kteří hodlají odpálit atomovou bombu a vyvolat třetí světovou válku. Film doznává největší odklon od knižní předlohy a jeho tvůrci naprosto ignorují Ryanovo působení během Studené války, což značně nabourává jeho mythologii. Mladý Jack Ryan má tvář Bena Afflecka. 
 
 
 
Čestný dluh
 
Po dvou letech od své rezignace, je Jack Ryan novým prezidentem USA Rogerem Durlingem přesvědčen, aby přijal funkci poradce prezidenta pro národní bezpečnost. V té době Japonsko s pečlivou důkladností připravuje cílený útok, jehož první fáze má za následek rozvrácení bankovního systému USA a druhá otevřený konflikt. Díky Ryanovi, aparátu CIA a americkým vojenským jednotkám se hrozbu přicházející z dálného východu podaří zastavit. Na konci americko-japonské války však dochází k strašlivé tragédii. Díky pilotu kamikatze je zničen americký kongres a většina členů kabinetu a kongresmanů, včetně prezidenta je zabita. V situaci nejvyšší nouze je John Patricj Ryan jmenován do funkce prezidenta Spojených Států Amerických.
Spis vytvořen 1994 Debt of Honor
 
 
Z rozkazu prezidenta
 
Před prezidentem Ryanem stojí největší výzva jeho dosavadní kariéry.  Nejprve musí zajistit bezpečný a klidný chod své země, co nejrychleji sestavit kabinet a kongres a obnovit hospodářskou prosperitu. Komplikovaná doba ve které se nachází mu situaci, stíženou nedostatečnými zkušenostmi prvního muže Ameriky, nijak nezlehčuje. Muslimští fanatici využívají situace, zakládají pod vedením Daryaeie Spojenou islámskou republiku a bez varování, za tiché podpory Číny útočí na USA v zákeřné bakteriologické válce. Spolu se smrtící epidemií propukají v Americe nepokoje a hlasy Ryanovo oponentů sílý. Prezident Ryan musí prokázat všechny své schopnosti, aby smrtelnou hrozbu, spolu s propukajícími nepokoji odvrátil.
Spis vytvořen 1996 Executive Orders
 
 
Medvěd a drak
 
Poté co jsou na Sibiři nalezena obrovská ložiska nafty a zlata, komunistická Čína, jež je na pokraji hospodářského i politického krachu připravuje invazi, kterou vidí jako jediné možné řešení své situace. Prezident Ryan, jež nastoupil nové funkční období, blížící se konflikt pečlivě sleduje a překvapivě nabízí Rusku pomocnou ruku. Čína vstupuje do dobyvačné války, je však americko-ruskými vojenskými jednotkami zastavena. V posledním záchvěvu dává rozkaz k jadernému útoku, který je díky technologické odbornosti a vyspělosti Američanů zmařen.
Spis vytvořen 1999 The Bear and the Dragon 
 
 
Ostatní aktivity prezidenta Ryana:
 
 
Duhová šestka´(1998)
Mezinárodní antiteroristický tým bojuje proti teroristům plánujícím použít upraveného viru Ebola, zvaného Šiva k vyhubení lidské populace. Prezident Ryan se samozřejmě k těmto antiteroristickým aktivitám staví velice kladně.
 
 
Tygří zuby (2003)
Z popudu prezidenta Ryana je vytvořena malá antiteroristická jednotka, zvaná Univerzita, která má za úkol bojovat proti terorismu netradičním způsobem, který by se dal shrnout rčením „Na hrubý pytel, hrubá záplata“. Mezi metody Univerzity patří i eliminace vysoko postavených teroristů (kteří se právě ve svém novém plánu spojili s kolumbijskými narkobarony) za pomoci speciálního pera plného neidentifikovatelného jedu. Bez Ryanova vědomí pak pro Univerzitu začíná pracovat i Ryanův syn. 
 
 
Živý, nebo mrtvý (2011)
Bývalý prezident Jack Ryan s nelibostí sleduje práci svého nástupce. USA hrozí další velký teroristický útok, a politika současného prezidenta teroristům jen nahrává. Do řad Univerzity se přidává pan Clark se svým zetěm Domingem, kteří ukončili svou činnost v týmu Duhová šestka a Univerzita začíná bojovat s časem, kteří teroristi vedení neznámým a nepolapitelným vůdcem Emirem (že by parafráze na Usámu?), Americe vyměřili.
 
Výhled do budoucna?
 
 
Jack Ryan. Americká, realističtější a inteligentnější verze Jamese Bonda se možná opět vrátí. Po Alecu Baldwinovi, Harrisonu Fordovi a Benu Affleckovi by měl mít tentokrát tvář Chrise Pina, který „se udělal“ jako mladý James T. Kirk v restartovaném Star Treku.
 
Tvůrci z Paramountu si tudíž řekli, že by nebylo asi od věci, aby se Pine stal i mladým Jackem Ryanem, stojícím na počátku své CIA kariéry. O něco podobného se již Paramoun pokoušel v Nejhorších obavách, což se příliš nezdařilo.  Nový, mladý Ryan by měl zpočátku fungovat jako finanční poradce a analytik v Moskvě, kde narazí na vskutku rafinovaný plán mocného ruského oligarchy a finančního kouzelníka, který se rozhodl zruinovat americkou měnu. Ostatně podobný námět se jako fragment objevil již v Clancyovce Čestný dluh, kde se o podobné snažilo v rámci své války v USA Japonsko. 
 
Zasazení nové „ryanovky“ do ruských reálií (projekt měl pracovní název Moscow), zase může mnohému evokovat Clancyho Kardinála z Kremlu, který je však zcela o něčem jiném. Navíc se odehrává v dobách studené války a takto retro nový Ryan určitě nebude. To všechno jsou však jen dohady založené na kusých zprávách typu „jedna paní z Paramountu povídala.“ Jisté by mělo být, že se režie ujme Kenneth Branagh, nabuzený úspěchem svého komiksového Thora. Podaří se mu špionážní úspěšnou filmovou sérii, kterou poslední restart s Affleckem a jadernou bombou, pohřbil na několik dlouhých let, zase oživit? 
 
Nad tím vším se totiž vznáší velký otazník, neboť v poslední době myšlenka restartu Ryanovské filmové série (o které se mluví již od roku 2011), naráží na nové plány studia, uvést na filmové plátno jiného agenta, který má shodou okolností rovněž nemálo společného s Tomem Clancym. Tím je super borec (na rozdíl od reálně působícího Ryana) Sam Fisher, neprůstřelný hrdina série počítačových her Splinter Cell, rovněž Clancyho duchovní dítě. Otázkou tedy je, který z Clancyho hrdinů nakonec dostane zelenou.
 
Vzhledem k tomu, že Fisher je díky „pařanům“ populárnější a Clancyho poslední román Živý nebo mrtvý (v roce 2012 jej v česku vydalo nakladatelství BB Art), nebyl nic moc, vypadá to spíš na superborce Fishera.
 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]