ProfilyPřeTitanikováno (Titanic ve filmu)


JSEM KRÁL SVĚTÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ. Ano Leo, ty a dalších tucet hrdinů na palubě nepotopitelné lodi jste se stali v průběhu takřka sta let králi světa. Bohužel pouze jeden toho filmového.

 

Připomeňte si s naším výčtem sedm nejzajímavějších adaptací, které se snažily postihnout tragédii luxusního zaoceánského parníku Titanic, a oslavte tak smutné sté jubileum najetí korábu na zákeřný ledovec, což postihlo nejen pozůstalé obětí, ale i několik generací umělců, jenž se tuto tragédii pokoušeli přenést do kulturního rozměru.

 


1.) Titanic (ten s DiCapriem) - 1997


Nejlepší, nejslavnější, prostě Cameron. Spektakulárními triky a dokonalou režisérskou stránkou ověnčil režisér snímek z roku 1997, kdy jednoduchá formule o lásce “poor little rich girl“ Rose a mladého, pohledného a naneštěstí pro Roseinu matku, velmi chudého rošťáka Jacka, vyždímala z diváckých slzných kanálků tolik šťávy a z jejich úst vyloudila tolik výkřiků nadšení, zděšení a údivu, že film tehdy vydělal dosud rekordní miliardu osm set miliónů dolarů. (První příčku návštěvnosti si držel až do roku 2009, kdy byl opět překonán starým dobrým Jamesem technofilem, jenž z nás s modrými indiány a se scénářem původně určeným pro Pocahontas, vytřískal dvakrát tolik. Samozřejmě s přihlédnutím k inflaci a ceně 3D lístků).

 


I když romantická linka obvykle mužskou část publika nudí, skvěle hrající Kate Winslet a talentovaný Leonardo DiCaprio, jí propůjčují auru uvěřitelnosti natolik silně, že mi ta první polovina do katastrofického spektáklu vždy uteče velice příjemně.  Evidentně utekla příjemně i slovutným akademikům na Oscarech, kteří Titanicu odklepli jedenáct zlatých sošek včetně těch za nejlepší film a režii. (Tohle už díkybohu Avatar nepřekonal, ale fotbalovou sestavu plešatých panďuláků  si vysloužili ještě dva podobně megalomanské snímky. Biblický epos Ben Hur a všemi zbožňovaný závěr Jacksonovy trilogie Pán prstenů:Návrat Krále.)  

 

alt


Samozřejmě Jimova, fanatického oceánologa a trikového nadšence, vysněná látka se neobešla bez obligátního přepálení rozpočtu, hereckého bojkotu nebo odložení premiéry, každopádně lidi se do kina valili stejně jako při Selznickově egománii Jih proti Severu (ze které mimochodem Cameron dost těží.) Samotní představitelé prožili katarzy jak při natáčení tak po něm. Nejdřív si Kate, jenž dodržovala povahové rysy energické aristokratičky i mimo plac, na kulisách čítající přesné repliky dobových interiérů, zlomila loket, následně se skoro utopila a dostala zápal plic.

 

 

Také Leoš to neměl lehké. Po premiéře si musel DiCaprio užívat slávy “leomanie“, kdy ho jeho předobraz bohémského správňáka, společně s davem tísícihlavé hordy fanynek za ním, pronásledoval dalších pět let tak urputně, že na snaze o vyrvání ho ze škatulky romantického poloboha museli spojit síly Spielberga a Scorseseho dohromady. Kromě těchto “malých“ dozvuků má mimo jiné taky Cameron zásluhu na dnešních absurdně gargantuovských rozpočtech, kdy jsou všichni vyjuchaní, když se podaří natočit akční film za 70 miliónů. Evidentně chtěl však perfekcionistický “král světa“ nabobtnalý průmysl ještě trochu nakrmit a tak natočil výše zmiňovanou pastvu pro oči Avatara a své snažení korunoval 3D konverzí samotného Titanicu, jehož trojrozměrné prso Rose vám v současnosti strká v kině do ksichtu.

 

alt


2.) Titanic (TV film) - 1996


Televizní produkce seriálového matadora Roberta Liebermana (spáchal např. mysteriózní detektivku Dexter nebo potrhlou sci-fi Heuréka – město divů. Srovnávat ji s Cameronou verzí je jako srovnávat Uwe Bolla s Woody Allenem. I když musím připustit poměrně zřejmou Cameronovu inspiraci v tomto snímku, minimálně co se týče konceptů postav a několika provařenějších scén.  Příběh je plný klišé, od kapitána plující na své poslední plavbě den před odchodem do důchodu, až po kompars padající v záběrech. Nebuďme však tak krutí a přiznejme snímku alespoň věrnou dobovou atmosféru, George C.(Pattona) Scotta jako charismatem oplývajícího kapitána a Catherine Zetu Jonesovou, která je sice za všech okolností  “sexy as hell“, faktem však zůstává, že jí trvalo 12 let, než si zahrála ve filmu, který by vidělo víc než 5 lidí. Původně tv Titanic běžel jako minisérie na kanálu CBS. Vy ho můžete shlédnout zdarma na youtube (licence už mu dávno vypršela) a najít tak v tomto 2 a půl hodinovém výtvoru jak záblesky kvality, tak zjištění, že i velcí režiséři si půjčují od malých televizních dříčů.

 

 

3.) Zkáza Titanicu (1958)

Blížila se šedesátá léta a lidé milovaly velkolepé podívané. Včetně těch katastrofických. A tak Titanic opět vyplul, aby si rozpáral trup o kru a zajel do hlubin. Tentokrát ve velkolepém áčkovém pojetí (samozřejmě na svou dobu) pod režijní taktovkou Roy Ward Bakera, terý později prolul spíše televizními seriály jako Mstitelé, či Randla a Hopir. Katastrofa Titanicu v jeho podání je typickým velkolepým spektáklem, v němž nechybí hvězdy jako Honor Blackman (lesbická bondgirl z Goldfingera), či Kenneth More. Právě na něj, v roli prvního důstojníka se soustřezena hlavní pozornost ve filmu, terý se ve svých dvou hodinách maximálně snažil přiblížit katastrofické skutečnosti. Hitem na svou dobu bylo i to, že režisér zde skloubil historicky známé skutečnosti s jednotlivými osudy několika cestujících, takže divák je svědkem, kuchaře, terý se ožere, aby unikl ledové vodě, rozhodnutí starých manželů, zůstat spolu až do hořké smrti, či další osudové rozhodnutí Benjamina Guggenheima zemřít jako gentleman. Na svou dobu skutečně pecka, která se mimochodem stala inspirací Cameronovi.

 

 

4.) Titanic (1953)


V padesátých letech bylo kultovní máloco a málokdo. Chodilo se hlavně na hvězdy, ne na režiséry a filmový producenti ještě neměli nálepku ropných magnátů. Takže pokud vám snímek neprodali vlastníci obtisků rukou na hollywoodském chodníku slávy, film většinou zapadl. Tak by se dal označit i Titanic Jeana Negulesca, původem Rumuna, držitele ceny BAFTA a především tvůrce monumentální náboženské výpovědi Největší příběh všech dob. Sám Negulesco se svými více jak 60 zářezy do historie celuloidového umění splňuje ideální podmínky pro označení řemeslník. Jeho Titanic je esencí stylu konce první poloviny 20. století s prvorepublikovým herectvím, naivním humorem a zasněnými pohledy stálice sta filmů a věčně „tim blbym oskárkem nedoceňené“ umělkyně Barbary Stanwyck.

 

 

5.) Titanic (1943)

 

Titanic vyplul i za druhé světové války v nacistickém značně propagandistickém pojetí. Ano, žádný árijská nadčlověk sice katastrofě nezabránil, ukázalo se však, že kromě ledové kry za ní mohli hlavně Židi (zákeřný a zparchantělý ředitel společnosti White Star Line Bruce Ismay) a samozřejmě taky nenažraní britští kapitalisti. Režiséra filmu bohužel během natáčení Němci zatkli a zavřeli do koncentráku, takže ho musel dotočit jiný. Nesutečný balík peněz nacpaný Goebelsen do rozpočtu se samozřejmě neměl šanci vrátit. Film byl promítán pouze v Německu a jím okupovaných zemích.

 6.) Titanic (1927)


Hlouběji a hlouběji padáme králičí norou, abychom se ocitli v jiném světě, ve světě němého filmu. Tak jako je neznámý mé generaci, zapomenutý generací mých rodičů a přehlížený generací jejich rodičů, o to více si jeho tvůrci zaslouží respekt a uznání. Režisér Titanicu z této éry, Allan Dwan, se vedle svého ideálu Georgese Mélièse řadí k otcům moderní kinematografie a i jeho snímek má v sobě nádheru melodramatu a tíživost smrti.
 

alt

 

7.) Saved from the Titanic (1912)


Zbrocený potem od přehazování polorozpadlých knih a zaprášený od hlavy až k patě se vynořuji z archivu historie kinematografie, abych vám vyjevil úplně první snímek o Titanicu. Německé zpracování v podobě tříaktové tragédie nám ukazuje dvě věci, že: 1. Soudobé události se přetvářeli do kulturních sfér paradoxně daleko rychleji než dnes a že: 2. Německo bylo KDYSI vskutku moderní uměleckou velmocí (zdravím kluky z Kobry 11). Kromě toho, že celý desetiminutový snímeček naleznete na youtube, je jeho zajímavostí ještě skutečnost, že hlavní hrdinku příběhu ztvárňuje Dorothy Gibson, která patřila mezi přeživší této námořní katastrofy.

 

 

Text: Václav Schwertschal

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]