ProfilyŽivot a démonické dílo Jacka Nicholsona

alt

 

Když se řekne „žijící herecká legenda“, najde se jistě velké množství filmových fanoušků, jimž okamžitě naskočí Jack Nicholson. Toto spojení je dokázáno i statisticky – Jack Nicholson je v čele žebříčku držitelů Oscara za mužský herecký výkon v hlavní či vedlejší roli (3 sošky jako Jack má i Walter Brennan, žádná z nich však není z hlavní kategorie).

 

„Je to Ir. I on v sobě má démony.“ (Buck Henry, spisovatel a herec, Nicholsonův přítel)

 

Pochybné začátky

 

Legendární svůdník si rozhodně nemůže stěžovat na nudný životní příběh, přesto je velice pravděpodobné, že tento příběh z velké části neznáme - Jack si své soukromí velice střeží, neposkytuje dokonce ani rozhovory. Inu, není divu, jeho život byl ožehavý od samého začátku.

Teprve v raném dospělém věku zjistil, že žena, kterou považoval za matku, je ve skutečnosti jeho babičkou, zatímco skutečnou matkou byla sestra June. Ta totiž otěhotněla velice mladá a o dítě neměla zájem. Naštěstí alespoň stará paní Nicholsonová oplývala rozumem a o malé se postarala. 22. dubna léta páně 1937 (v roce, kdy v kinech válí muzikál Zrodila se hvězda) tak na svět přišel Jack Nicholson, budoucí člen Olympu stříbrného plátna.

 

alt

 

Po střední škole (kde byl samozřejmě za třídního klauna) se s matkou/sestrou přestěhoval z New Jersey do Los Angeles. Není těžké uhodnout, co může mladíkovi ve Městě Andělů uhranout. Film. Svět velkých hereckých hvězd, bohatých večírků a krásných žen. Jack pracuje jako poslíček pro studio MGM, navštěvuje herecké kurzy (Coreyovu hereckou školu – Corey chápal herectví jako studium a prezentaci skutečného života), a velice brzy je zřejmé, že tento mladík má neskutečný talent. Toho si všiml i Roger Corman, legendární režisér a producent, král béčkového filmu, který navštěvoval tutéž školu, aby se dozvěděl více o hercích. Právě Corman jej coby producent prosadil do prvního filmu, Ufňukaného zabijáka (1958, r. Jus Addiss). Přestože nešlo o velký finanční hit, list Variety o Nicholsonovi napsal, že „Nicholson byl handicapován tím, že hrál pouze jednorozměrný charakter.“ Za zmínku stojí ještě Nicholsonova minirole v Malém obchodu hrůz, kde hraje masochistu, který rád chodí k zubaři, aby si nechal vytrhnout zub. Bez umrtvení.

Nový Hollywood

Hollywoodem však začal vát vítr změn. Velká studia dál plodila nákladné a nebývalé finanční propadáky (Kleopatra, Hello, Dolly!), které jenom utvrzovaly v názoru, že diváci jsou znudění stále dokola se opakujícími tématy, které se nevyjadřují k současným problémům (Vietnam, studená válka, JFK). Staré herecké hvězdy už tolik netáhly, novou generaci v čele s Nicholsonem, Hoffmanem, Beattym či Redfordem teprve čekal vzestup. Píší se zlatá šedesátá.

Jack Nicholson a jeho kolegové si uvědomují, že i herecká práce potřebuje obměnu. Herec se musel začít více angažovat, nečekat na chvíle, kdy mu bude zavoláno, že napsali film „přímo na jeho tělo“ (tzv. typecasting). Musel se sám zaopatřovat projekty, rozšiřovat svůj herecký rejstřík, aby se vyhýbal škatulkám. Své role studují způsobem, jaký byl pro hvězdy třicátých let nemyslitelný (Nicholsonův několikaměsíční pobyt v ústavu pro duševně choré před Přeletem nad kukaččím hnízdem, Hoffmanův pobyt mezi autisty před Rain manem, Al Pacino mezi slepými před Vůní ženy…). A pokud nebyl žádný projekt nablízku, ikony Nového Hollywoodu neměli problém zúčastnit se i za kamerou, či napsáním scénáře.

Různorodost vlastního hereckého rejstříku Nicholson komentuje slovy: „Nikdy jsem nepřemýšlel o svém typu, jako herec o tom nemáte nic vědět, protože byste se stal otřepaným. Cítím se šťastný, protože neexistuje role, kterou bych nemohl hrát."

 

alt

 

Ve druhé polovině let šedesátých se proslavují první velké režisérské osobnosti (Absolvent Mikea Nicholse, Bezstarostná jízda Dennise Hoppera), které nabízejí víc než otřepaná klišé – generační výpovědi. Roger Corman pak svým filmem Divocí andělé (1966) s Peterem Fondou rozjíždí módu motorkářských filmů, na kterých se měl zviditelnit i Nicholson. 

Bezstarostná jízda

Přelom v Nicholsonově kariéře představovala právě Hopperova Bezstarostná jízda. Původně měl roli alkoholického advokáta Hansona hrát Rip Torn, ten se však s Hopperem a producentem Peterem Fondou pohádal a z projektu odstoupil. Nahradil jej Jack Nicholson. Původně proti Hopperově vůli, ten si totiž do role Hansona představoval typického jižana. Není třeba dodávat, jak velký úspěch Bezstarostná jízda měla – právem se stala kultovním filmem. Hopper Nicholsonův výkon označil jako „velkolepý“,  Akademie jej ocenila první nominací na Oscara. Nicholsonovo studování jižanského táhlého akcentu se vyplatilo.

Motiv úniku před společností představují i další dva snímky s Jackem (tentokrát už) v hlavní roli. Geniální Malé životní etudy (1970) Boba Rafelsona a Tělesné vztahy (1971) Mikea Nicholse. Nicholsonova hvězda stoupá a plane stále silněji. Uhranul také v krimi Romana Polanského Čínská čtvrť (1974), vzpomínce na klasické noirové filmy. Jeho životní role byla za dveřmi.

Geniální šílenec

Nejzapamatováníhodnější role Jacka Nicholsona jsou ty, v nichž ztvárnil duševně ne zcela zdravé jedince. Má k tomu ideální obličej – výrazné zalomené obočí, široká, „prořízlá“ ústa. V první z nich se ukázal způsobem, který mu zajistil nejen Oscara za Nejlepší mužský výkon v hlavní roli, ale i čelní představení v žebříčcích „Nejlepších hereckých výkonů všech dob.“

 

alt

 

Postavou rebela McMurphyho, který soupeří s ďábelskou sestrou Ratchedovou ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem, si získal veliké ohlasy, množství fanoušků a věčnou slávu. Rebelská McMurphyho povaha je de facto pouhým voláním po svobodě, kterou člověku nemůže nový, institucionálně normalizující systém sebrat. McMurphy představuje starou moudrost spočívající v užívání si života, moudrost, za kterou je třeba bojovat.

V roce 1980 zazářil v hororu Stanleyho Kubricka Osvícení, dalším z legendárních a kultovních snímků. Zajímavou perličkou z natáčení je, že autor předlohy Stephen King původně nesouhlasil s angažováním Nicholsona do hlavní role – na jeho výrazu totiž nebyla patrná ona změna mezi klidným otcem rodiny a psychopatem. Nicholson vypadá jako šílenec od samého začátku.

Do portfolia šílenců jistě spadají další geniální a absolutně strhující role, které Nicholsonovi pouze upevnily pozici jednoho z nejlepších herců všech dob – Daryla van Horne v Čarodějkách z Eastwicku, Jokera v prvním Batmanovi Tima Burtona, či muže pokousaného vlkem v Nicholsově filmu Vlk (na vlkodlaka není třeba mnoho masek, pokud jej hraje Jack Nicholson). Právě Burton o Nicholsonovi prohlásil, že: „Jack je učebnicovým příkladem profíka, který kloubí intuitivní přístup k rolím s dokonalou přípravou. Vždycky se snaží dát své postavě něco navíc a tím balancuje na hraně. Pokaždé to ale dokáže ustát a stvořit člověka z masa a kostí, na kterého nejde při nejlepší vůli zapomenout.“

 

alt

 

Věk nezastavíš

 

Mezitím nastala chvíle přijímání rolí klidnějších a uvědomělejších. Cena za něžnost (Oscar za mužský výkon ve vedlejší roli) či stárnoucí, zapšklý neurotický spisovatel Melvin v Lepší už to nebude (Oscar za hlavní roli). Skvěle ztvárnil také mafiánského bosse ve Skryté identitě Martina Scorseseho, postava milionářského, na smrt nemocného zhýralce ve filmu Než si pro nás přijde (r. Rob Reiner) by mohla tvořit jeho parádní epitaf.

Ani legendární Jack Nicholson, jeden z posledních skutečně velkých hereckých hvězd, nezastavil stárnutí. Na plátně se již moc často neobjevuje, v současnosti není znám žádný projekt, jehož by se zúčastnil. Během svého života toho však stihl tolik, že jeho jméno nikdy nedojde zapomnění. Alespoň pokud budou po světě chodit lidé, kteří se zajímají o ty nejlepší herecké výkony všech dob.

Text: Josef Horký

 

alt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]