ProfilyJak Chuck Norris NEVYŘEŠIL Operaci Entebbe

 
Chuck Norris přidal nasměroval svůj motocykl na teroristický konvoj, převážející rukojmí, mezi nimiž byli i tři američtí mariňáci, a jednou z raket, jimiž byla motorka spolu s kulomety u řídítek vybavena, zlikvidoval čelní vozidlo a protipalbu odrazil předním kolem. Vzápětí projel na druhý konec a odpálil další raketu. Zbytky rukojmích se mohli začít radovat. Osvobození se blížilo!
 
Skutečnost byla v mnoha bodech naprosto rozdílná. Slavné akční béčko Delta Force sice vypráví o únosu letadla, na jehož palubě byli Židi, nicméně ti, ve filmovém pojetí, nebyli cílem socialisticky smýšlejících Palestinců. Skutečný únos letadla na lince Tel Aviv – Paříž sice naplánoval vůdce palestinské teroristické organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny Wadja Hadád ovšem s jasným cílem – zajistit židovská rukojmí, kterými si chtěla Lidová fronta vynutit propuštění 53 odsouzených palestinských teroristů.
 
Únos dopravního letoun společnosti Air France provedli čtyři teroristi (německý „manželský pár“, ve skutečnosti sympatizanti RAF a dva Palestinci) osm hodin po startu letadla z Athén (27.6.1976),  přesměrovali let do Benghází v Libyi, kde propustili všechny nežidovské pasažéry a se zbytkem 105 rukojmích pak zamířili směr Uganda, kde v tu dobu vládl nechvalně proslulý diktátor Idi Amin (více o něm zde). Pověstný masový vrah, perverzní sadista a kanibal honosící se uniformou s mnoha vyznamenáními se vzápětí stal „prostředníkem“ mezi teroristy a izraelskou vládou. Podmínky únosců byly prosté. Buď do Entebbe dorazí všech 53 propuštěných palestinských vězňů, nebo budou všichni rukojmí postříleni. A faktem rovněž je, že tváří v tvář takové hrozbě projevili, premiér Jicchak Rabin a ministr obrany Šimon Peres, ochotu vyjednávat.  Ultimatum na propuštění vězňů tak bylo prodlouženo z prvního na čtvrtého července.
 
Ale i tak se jednalo o zoufale málo času. Izraelské komando Sajeret Metkal začalo připravovat záchrannou akci. Ta s Chuckem Norrisem a jeho akčními orgiemi neměla společného zhola nic. A samozřejmě ani s Deltou Force. Izraelci se rozhodli vyřešit svou záležitost zcela po svém. Rychle a účelně. Operace Entebbe, rovněž známá jako Operace Blesk byla naplánována na poslední den stanoveného ultimata (4.7.1976) po němž měli být postupně rukojmí popravováni. V Ugandě, toho času, kdy krokodýli tloustly díky neustálému přísunu potravy v podobě Aminiho odpůrců, nic neobvyklého.
 
Izraelci vsadili na dobrou přípravu a moment překvapení. Dne 3. července odstartoval z letecké základny v egyptském Šarm el Šejchu, vzdálené asi 5 tisíc kilometrů od Entebbe, čtyři letouny Herkules z 200 izraelskými vojáky na palubě a jeden velitelský Boeing 707. Jeden z Herculesů se vzápětí zavěsil za pravidelný britský nákladní let, tak, aby nebyl zpozorován řídící věží v Entebbe. Rukojmí byli koncentrováni v místní letištní hale. Během průletu nad Entebbe bylo nejprve vysazeno komando, které mělo za úkol zmapovat situaci a rozmístit přistávací světla pro potřeby dalších letadel. První Hercules pak nepozorovaně přistál v odlehlé zadní části letiště, kde z něj byl vyložen černý Mercedes a dvaLand Rovery podobající se vozům Idi Amina. Tato auta pak hrály v plánu rozhodující roli.
 
Auta vzápětí vyrazila k letištní hale s rukojmími, vojáci vtrhli dovnitř, zabili šest teroristů držících stráž a rukojmí přepravili do letounu. Mezitím nad oblastí kroužil velitenský Boeing 707, který po přesunu rukojmích dal instrukce k přistání zbylých tří letounů Hercules s obrněnými transportéry a vojáky, kteří měli zadržet dorazivší ugandskou armádu. Ta s takovou palebnou sílou nepočítala a krátce po svém útoku byla odražena. Akce, která trvala bez tří minut pouhou hodinu, slavila úspěch.
 
Pouze jedno rukojmí (Dora Blechová) zemřelo rukou teroristů.Tři rukojmí Jean Jacques Mimoni, Pasco Cohen, Ida Borochovitch, byli zabiti během křížové palby. Všech sedm teroristů (Arabů a Němců) bylo zabito během útoku. Z izraelských výsadkářů padl Jonathan (Joni) Netanjahu, který byl zabit kulkou přímo do srdce. Zraněno bylo pět členů komanda a deset rukojmí. Zabito bylo také 45 ugandských vojáků a 11 ugandských letadel MiG 17 bylo zničeno na zemi na letišti v Entebbe.
 
Jistě, Chuck Norris ve svém filmu zlikvidoval téměř celý Bejrút, projel se na motorce barákem hlavního teroristy, kterému vzápětí nadělil mocnou nakládačku, včetně jedné rakety, kterou si schoval extra pro něj, aby jeho smrt byla opravdu bombastická. Náramná blbost, která jako akční film ve své době náramně fungovala. Tak moc, že ve volném pokračování Chuck Norris vyrazli do boje s narkobaronem Billy Dragem, což byl klasický záporák akčních béček začátku devadesátých let. Televizní film Operace Blesk z roku 1976, který vznikl bezprostředně po této události a je tudíž v líčení skutečné akce izraelského komanda mnohem přesnější, takový úspěch neměl. I přes udělenou cenu Zlatý Globus 1977 (nejlepší TV film) se propadl do zapomnění. Navzdory faktu, že v něm hrál Charles Bronson.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]