ProfilyDrsné filmové pozdravy z Irska (IRA ve filmu)

 
 
Irský velikonoční zajíc nepřinesl v roce 1916 ani vejce, ani bonbóny, ale pořádně krvavou pomlásku. Dublinské velikonoční povstání v něž vyústila dlouholetá touha po svobodě a nezávislosti dopadlo pro Iry fiaskem a Angličani si mohli mnout ruce. Prozatím.
 
Irové svůj boj nikdy nevzdali. Dobrovolná osvobozenecká armáda ilegálně bojující proti britským okupantům všemi prostředky a zbraněmi, které byli po ruce, dodnes neustává ve svých radikálních snahách a byť pro svůj národní tým vykopala jižní část země (pozadí tohoto kšeftu s Anglány naleznete ve filmu o Michaelu Collinsovi), o severní (Ulser) se má cenu pořád ještě rvát. Jako vedlejší produkt si za své snahy vysloužila nálepku nelítostných teroristů a poměrně bohatou filmografii. 
 
 
Když v neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů, vešla tato událost do dějin jako Krvavá neděle s níž boje Irů začaly přerůstat v civilní válku. Filmově celý konflikt rozebral Paul Greengrass, který se tak pokusil věnovat divákům pěkně sugestivní zážitek. Počátky konfliktu mapuje i film Zvedá se vítr (2006), kde jsou angličtí vojáci charakterizováni jako bezkonkurenční uřvané sadistické svině, neštítící se umlátit k smrti chudáka kluka, který nerozumí anglicky, Jasně, formující se IRA jsou “tak trochu teroristi”, ale co mají dělat, aby se vzepřeli kruté nadvládě. A tím jsou filmy o IRA pověstné. Filmové pohledy na ní se hodně různí.
 
 
Odd Man Out (1946) ukázal Jamese Masona (lídra IRA) v pozici štvance. Do Belfastu je však cesta dlouhá. To pochopil i Američan irského původu, který se po návratu z Vietnamu do vlasti vydal do nového boje po boku osvobozenecké armády. (The Outsider 1979) Zákony IRA jsou však nelítostné. Své zkušenosti má i nelítostný vrahoun Mickey Rourke, který chtěl po jednom krvavém útoku na školní autobus dát kámošům z IRA vale. Se zlou se potázal. Na rozloučenou mu zůstala jen Motlitba za umírající. (1987) IRA tak může sloužit i jako kulisa pro značně osobní dramata charakterově vymezených mužů a žen.
 
 
To Jim Sherigan není ani filmový, ani reálný bojovník za irskou věc, ale režisér irského původu, který se ve svém díle nejednou o IRA otřel. Nejprve ve filmu Ve jménu otce (1993), zabývajícím se reálnou událostí, tzv. Guilfordskou čtyřkou, kdy po atentátu na bary Guilford a Woolrich (1975) a následných tvrdých policejních opatřeních policie zadržela a zatkla nevinné a mučením z nich vymlátila doznání. A samozřejmě i Sheriganův následující Boxer (1997) byl propuštěný trestanec a voják IRA. Jako mnohý další se pak ocitl mezi dvěma světy. 
 
 
A co se vězení týká, o tamních drsných podmínkách rovněž vypráví nejeden film. Třeba když se Ve jménu IRA (1996) drží protestní hladovka. O tom nakonec vypráví i film Hlad (2008). Angličani se s irskými vězni ani trochu nesrali. Ostatně, není to nic nového. Vždy záleží na úhlu pohledu. Jednou je voják IRA za týraného hrdinu, jindy za bezcharakterní teroristicou svini mající na svědomí bombový útok ve městečku Omagh (2004). Jindy za rozporuplnou postavu, jako třeba Fergus v Jordanově Hře na pláč (1992). Ten pomůže k útěku zajatému britskému vojákovi, zamiluje se do “dívky s pérem” a přijme účast na jednom z atentátů. Problém na problém.
 
 
A severoirské problémy se samozřejmě nejednou řešili i v Americe. A neméně radikálně. Charakterní špión Jack Ryan (Harrison Ford), americká protiváha, to může přiklepnout razítkem CIA. Záchrana členů britské královské rodiny ho stála ostrý boj o život se skupinkou irských fanatických teroristů. (Vysoká hra patriotů 1992) Podobně se vedlo i expertovi na výbušniny Jeffu Bridgesovi, který utekl od krvavé minulosti v IRA do Ameriky a jako osudová Nemesis ho dostihl ďábelský Tommy Lee Jones, libující si ve výbušninách a repertoáru U2. Pro poklidné Američany z toho byla bombastická zábava.(Zděšení 1994) Harrison Ford se s přízraky IRA setkal ještě jednou. A to když ve svém domě ukrýval mladého irského emigranta Brada Pitta, ze kterého postupem filmového pásu vyklubal nelítostný severoirský gauner. (Tichý nepřítel 1997
 
 
Což z daleka není všechno. S irskými patrioty se úspěšně střetl i televizní tým IMF známý svými misemi s Nulovou šancí, když v rámci svého modus operanti „Proč jednoduše, když to jde složitě“ donutil dvě rivalizující skupiny k příměří a sejmul hajzla co je vyzbrojoval. Podobným, akorát historicky vážněji a realističtěji znázorněným střetem katolíků a protestantů, který vrcholí příchodem britské armády (když se dva perou třetí se směje) se zabývá i debut Neila Jordana Anděl aka Danny Boy (1982). A s Iry sepotkal i švidravý detektiv v pomačkaném baloňáku Colombo (Colombo: The Conspirators 1978 ). To Štvanec IRA (2008) se zase, jako anglický policejní práskač, dostal až do samotného centra militantních patriotů, Nezadělal si tím na příliš poklidný život. IRA totiž neodpouští a nezapomíná. I to je z nejednoho filmu zřejmé.
 
 
A tak doufejte, že se s nimi ve zlém nikdy nestřetnete třeba vy. Neboť obě strany si jistě v nejbližší době nehodlají při poháru Velvetu stříknutém Beefeaterem poklidnou cestou ujasnit své názory, což znamená, že reálná i filmová historie severního Irska bude jistě doplněna o další příhody.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]