ProfilyStará puška a reálný masakr ve francouzských Lidicích (Oradour-sur-Glane)

 
Chirurg Julien Dandieu se nikdy o válku, nebo politiku nestaral. Proto okupaci Francie prožil se svou manželkou a třináctiletou dcerou v relativním poklidu. Jenže, pak jednoho letního dne válka, která se již blížila ke konci brutálně a nemilosrdně zasáhla do jejich životů.
Válečné syrové drama Stará puška, natočené v polovině sedmdesátých let bylo v československých normalizačních kinech společně s filmem Švanci „shokerem“, tedy snímkem, který svou (na tehdejší kino nevídanou) brutalitou vyvolal značnou vlnu popularity. Na plátně se totiž děly věci, ne zrovna často vídané. Od explicitního násilí, upalování lidí plamenometem, znásilnění, až po klasický mstitelský motiv. To vše samozřejmě zaobaleno do  filmu s protiválečnou a antifašistickou tématikou.  To že tento film mnohý vnímal jako brutální krvák, je jiná věc. A to že mnohý netušil, že Stará puška byla natočena na motivy skutečné, neméně brutální události, další.
 
 
Realita měla naprosto přirozenější příčiny. Vylodění v Normandii už bylo minulostí a úspěšné otevření druhé fronty spojenci motivovalo francouzský ilegální odboj k větší činnosti. Ta se mnohdy změnila v již otevřený boj. A to německé okupační síly nehodlali brát na lehkou váhu. Naopak, bylo zřejmé, že Francie již není poklidným místem a právě v této době 2. Panzer Divizion SS „Das Reich“ dostala rozkaz přesunout se k Normandii a pomoci s potlačením spojeneckých invazních sil. Postup jim však jako vosy, občasným bodnutím, ztěžoval právě odboj.
 
 
„Už vědí, že to projedou a tak jsou stále zuřivější.“ (dialog z filmu Stará puška)
 
O sudu francouzského městečka Oradour-sur-Glane rozhodly dvě věci. Udání a nešťastná skoda okolností v podobě záměny. Velitel 2. Praporu SS Sturmbannführer Adolf Diekmann dostal od dvou francouzských civilistů tip, že odbojáři drží v městečku Oradour-sur-Vayres zajatého německého důstojníka, velitele průzkumného praporu Helmut Kämpfeho, který zmizel den před tím. Diekman se tedy rozhodl neotálet a bleskově vypravil trestnou výpravu o síle zhruba dvou stovek mužů. Udělal jen jedinou chybu. Spletl si městečko Oradour-sur-Vayres s podobně znějícím Oradour-sur-Glane, které bylo ještě týž den, krátce před polednem neprodyšně obklíčeno a jeho obyvatele čekal opravdu krutý osud.
 
 
Když doktor Julien Dandieu přijel na venkov, kam na rodinný zámeček „uklidil“ svou rodinu do bezpečí, jeho život se od základu změnil. Venkovský kostelík uprostřed parného letního dne byl plný rozstřílených mrtvol, včetně malých dětí a na nádvoří rodinného zámku ležela mrtvola jeho dcery, zatímco zuhelnatělé torzo toho, co bylo jeho manželkou, se krčilo u hradební zdi. V tu hrůznou chvíli nebylo těžké si domyslet, co se stalo. Jak byla jeho žena před zraky dcery hromadně znásilněna jednotkou SS a poté upálena plamenometem a dcerka zastřelena při bezhlavém útěku před tou nekonečnou hrůzou. A právě v té chvíli doktor zavrhující boha, ze sebe setřásl veškerou lidskost, nabil starou pušku sekaným olovem a s pocitem raněného zvířete, které už nemá co ztratit rozpoutal soukromou válkou jednotkou, která na jeho sídle uvízla.
 
 
Reálný masakr, na jehož motivy byla apokalypsa ve Staré pušce natočena, se odehrával v daleko masovějším měřítku. V obklíčeném městečku Oradour-sur-Glane si toho tragického dne 10. června 1944 nechal Adolf Diekmann shromáždit všechny obyvatele města na náměstí, kvůli kontrole dokladů, což se stalo osudným i šesti civilistů, kteří tudy jen projížděli na kole. Následovala selekce, během které byly všechny ženy a děti nahnány do místního kostela. Muži byly mezitím odvedeni do šesti stodol, kde již popravčí komando připravilo kulomety. A začala střelba. Ne, nejednalo se o klasickou popravu, ústí rychlopalných zbraní mířila od pasu dolů, to aby oběti více trpěli a omírali pomaleji, tím nejtrýznivějším způsobem. Na torza těl pak bylo naházeno klestí, okolím začpěl zápach benzínu a stodoly i s umírajícími byly zapáleny. Ze 190 mužů se podařilo uprchnout pouhým pěti.
 
 
Ženy a děti čekal neméně drsný osud. Do kostela v němž byli uzamčeni, Němci dali zápalnou bombu. Výbuch, dusivý kouř a oheň vyvolali všeobecný zmatek. Ti, kteří nezahynuli bezprostředně po explozi v prvních plamenech, se zoufale snažili uniknout ven okny a dveřmi, ovšem zde již na ně čekaly připravené kulomety. Ty dokonaly dílo zkázy a pár dětí, kterým se podařilo uniknout palbě a byly vojáky chyceny, bylo hozeno do žumpy, kde se utopily. 
 
 
Osud dokáže být mnohdy plný krutých paradoxů. Tragédie městečka Oradour-sur-Glane se odehrála přesně dva roky poté, kdy podobný osud potkal české Lidice. Bohužel v jejich, ani v tomto případě se nenašel bolestí zuřivý osamělý mstitel, který si to, jako ve filmu Stará puška, na férovku rozdal s tvůrci zla. Naopak. Mnozí z viníků unikli potrestání. Velitel Diekmann měl být sice za brutální masakr popohnán před vojenský soud i přes svou obhajobu, že takovéto represe jsou třeba v Sovětském svazu běžnou záležitostí, nicméně než k tomu došlo, padl „hridinnou“ smrtí v dalších bojích. Identitu mnohých vojáků podílejících se na masakru, pak střežily archívy východoněmecké tajné policie STASI. A Oradour-sur-Glane, které se po válce změnilo v memento v podobě městečka duchů, nakonec zístalo pžezdívku „francouzské Lidice“.  Bylo zde zavražděno 642 lidí, z toho 245 žen, 207 dětí a 190 mužů. 20 esesáků účastnících se masakru dostalo trest smrti, ale jen dva byli skutečně popraveni, zbytek si odseděl dlouholeté tresty.
 
Doktor Dandieu svou soukromou válku vyhrál. Pronásledován mučivými flashbacky ze šťastné rodinné minulosti vynalézavými způsoby odrovnával jednoho esesáka po druhém a jejich vůdce spálil na prach plamenometem. Ryzí exploation. Brutální akt odplaty za brutální čin. V realitě to moc nefunguje.  Bohužel.
 
 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]