ProfilyLidé jsou jako ostrovy, je jich taky jako smetí a jsou různí!

 

 
Ztroskotali jste? Uvízli jste na pustém ostrově? Nezoufejte! Poučte se od těch, kterým se to podařilo před vámi. Třeba od trosečníka Alexandera Selkirka, který byl dne 2. Února roku 1709 zachráněn a mohl tak posloužit jako předobraz literárního Robinsona Crusoea.

 

Je nabíledni, že pokud se vám podaří ztroskotat (nejčastěji) lodí, nebo (taky dobře) letadlem, či vzducholodí na pobřeží malého ostrova, nebude ten den (pokud nejste zarytý samotář) patřit mezi vaše nejšťastnější. 
 
Mořská bouře ještě duní v hlavě, všechno se s vámi točí, je vám zle. Nejprve si chraplavě zkusíte s Danielem Landou zanotovat „Na obzoru ani plachta, ani mrak“, pak se zhrozíte nad představou dlouhodobé sexuální či alkoholické (vyber podle zaměření) abstinence a nakonec začnete zoufale rozjímat nad tím, jestli má smysl hledat (pokud jste z Prahy) nejbližší zastávku metra, či (pokud jste z Brna) šaliny. Co myslíte, najdete nějakou? Píše se den s datem 2.únor, je kosa a pustý holý ostrůvek děsí svou prázdnotou. Že by byl lepší skok do kanálu? Scestné myšlenky. Ale ještě než propadnete zoufalé depresi, zkuste si s posledními zbytky jasného vědomí civilizovaného člověka uvědomit, že nejste první, ani poslední, kdo se v takovéto situaci ocitl. A to, pokud jste vlastníkem obvyklé české ryzí povahy, rozhodně potěší.
 
Jedna: klasika má své jméno
 
"Robinson bylo mé jméno a kapsy tak prázdné jako prázdný dům..." zpívá si vesele Jirka Korn a zástupy dlouhovlasých a dlouhovousích ostrovních kutilů se ladně vlní do rytmu. Tenhle song totiž je na jejich počest. 
Každý z nich měl totiž to štěstí (pokud to byl zarytý samotář), nebo smůlu (pokud to byl společenský člověk), že ho moře vyvrhlo na miniaturním, nejlépe liduprázdném ostrůvku uprostřed širé vodní modři.   
 
Ten nejzásadnější se jmenoval Robinson Crusoe a jeho jméno zná doslova celý svět, včetně Spojených paňdžábských emirátů, kde si jeho dobrodružství vyvrhnutá do písku pláže Ostrova zoufalství Danielem Defoe malují na lopuchové listy. Byť na tom Robinson postavil svou kariéru, samoty si ve skutečnosti moc neužil. Nejdřív ho objevili divocí, lidských obětí chtiví domorodci, pak universální černoušek Pátek, smečka bezcharakterních pirátů, tucty knižních nakladatelství po celém světě a samozřejmě i filmový svět. 
 
V roce 1916 vznikla jedna z prvních filmových adaptací jeho trosečnických taškařic. Nebyla moc ukecaná – o čem žvatlat na pustém ostrově v éře němého filmu – ani barvitá (černobílé vidění světa tenkrát mělo prim) a hlavní role se zhostil Patton Gibbs (kdo si na něj dneska vzpomene?). V těsném závěsu ji následovaly další verze – příběhy nejznámějšího trosečníka na světě, všech vůní chutí a ideologií. Třeba Alexandr Andrijevski divákům v roce 1946 ukázal, že pokrokově se dá žít a budovat kdekoliv – i na pustém ostrově. S podivem v poválečných letech bylo, že Robinsona s tváří Pavla Kadošnikova nenapadla místo smečky pirátů jednotka fašistických hrdlořezů. Ken Dixon zase naopak oprostil Robinsona od ideolodie a morálky, zato ho obdařil výkonným a vytrvalým … (doplňte si podle momentálního rozpoložení) a vyslal ho do vášnivého reje Erotických dobrodružství Robinsona Crusoea (1975). V našich lesích, lukách a hájích se rovněž urodila jedna Robinsonova verze (loutková), která v kinech pilně soupeřila s dobrodružnou výpravnou ruských kamarádů a bratrů, nazvanou Život a neobyčejná dobrodružství Robinsona Crusoea (1972). Němečtí sousedi si ohřáli trosečnickou polívčičku snímkem Robinson soll nicht sterben (Robinson nesmí zemřít) z roku 1957 a Mexikáni se na trosečnické drama podívali léta páně 1969 akčním pohledem Reneeho Cardony. Pro útěchu feministkám nezapomenu zmínit slátaninu Miss Robin Crusoe (1954) a pro útěchu dětem robinzonovské ztvárnění králíka Bunnyho pod názvem Rabbitson Crusoe (1956), či rodinnou taškařici Malý Robinson Crusoe (1924). Robinson s tváří agenta 007 se objevil v roce 1996 a vzal to pěkně od podlahy. Neměl u sebe sice Walther PPK, ale i tak po něm zůstalo dost mrtvol. Časy přitvrzují. Zdá se vám, že je přerobinsonováno? Máte recht, ale to skutečně není zdaleka všechno. Přesto si myslím, že nemá smysl vyjmenovávat všechny ty Robinsony, Pátky, pondělky i Luďky Soboty, spolu se všemi jejich návraty, novými dobrodružstvími a neuvěřitelnými činy. 
 
Život jde přece dál. Dnes je čtvrtek, pozítří pátek, holky budou mít prázdniny a já, pokud se ze svého osamělého ostrůvku dostanu, pojedu na Hrad bolesti.
 
Dva: Jeden Robinson filmy o ztroskotání nedělá
 
Jak se říká, příklady táhnou. Kdo by se nechtěl chvilku povalovat v ostrovním ráji, dělat nějakou chvilku utrápené ksichty a nadávat na nepřízeň osudu, a být v poslední minutě, přecpaný banány, mangem a želví polívkou zachráněn? Podívejte se na trosečníky podle další klasiky J.Vernea. Ti sice nenašli ostrov zoufalství, ale Tajuplný ostrov, ale nevedlo se jim o nic lépe. Místo divochů a kanibalů fantastické vynálezy metající blesky, v jiné americké verzi dokonce i prapodivné přerostlé potvory, piráti zůstali a záhadný kapitán Nemo s tváří Omara Sharifa tomu dal na závěr punc čistokrevné sci-fi. 
 
Děti z Modré laguny (1980) si pro změnu na čarokrásném ostrově střihly výchovu v rodičovství, odpanění a soft erotiku pro stádo nažhavených puberťáků k tomu. A jelikož z takového ostrovního ráje se snadno neutíká a soft erotika byla pořád ještě v kursu, dali si po pár letech repete. (Návrat do Modré laguny). 
 
O tom, že ke ztroskotání a osamělé strastiplné cestě divočinou není nějaký ostrov vůbec třeba, vás přesvědčí G.Scotese, který tvrdí, že Zázraky se dějí (1974). Příběh dívky, která jako jediná přežila leteckou katastrofu a sama prošla amazonskou džunglí byl natočen podle skutečné události. Muž a žena na pustém ostrově, to je zase Trosečník (1986) Oliver Reed a Amanda Donoheová rok pospolu a bez vážnějšího úrazu, nebo Šest dní a sedm nocí (1998), které přivedli nevrlého Forda a lesbu Hecheovou na jiném ostrově k vyvrcholení. Trosečník (2000) Tom Hanks si zase na ostrově povídal s fotbalovým míčem. Jo a prošel kursem zubaře amatéra, což bylo fakt hnusný. Taková Barbie si naštěstí zuby netrhala, ale stala se z ní Princezna z ostrova (2007) a Ztraceni zase na jiném tajuplném ostrově i v dnešní době řeší tisíc a jednu záhadu. 
 
Dějí se to věci na těch opuštěných ostrovech. Točí se zde reality show, třeba v Japonsku jedna taková má jméno Battle Royale, jinde se  disciplinovaní angličtí mladí muži v ostrovních podmínkách vracejí k prvobytně pospolné společnosti (Pán Much 1963 a remake 1990) a kanibal zvaný Ostrovní muž (1981) páře svoje další oběti, na posezení zdlábne novorozeně vyrvané z lůna matky a v případě nouze nepohrdne ani vlastními střevy. Fuj. Tohle je už opravdu hnusné!
 
Tři: Ostrovy a jejich smysl v dějinách lidstva
 
Jasně, jeden by si řekl, že ostrov je tu hlavně k tomu, aby měl kde nějaký trosečník ztroskotat. To je naprosto logické a je to i pravda. Ovšem v životě lidstva ostrovy plní i jiné funkce. Třeba slouží jako vězení, z kterých jsou známé Ďábelské ostrovy v Motýlkovi, nebo Ostrov Elba, kde se doživotně rekreoval Napolenou. Ostrovy plnily roli i předchůdce bankovních ústavů. Podívejte se třeba na Ostrov pokladů. Nebo Ostrov hrdlořezů. Důkazem pro toto rčení mi budiž i Piráti z Karibiku. Kam jinam by piráti deponovali své těžce a krvavě nakradené poklady? Jo, samozřejmě, průser byl, když se pak někdo takový ostrov pokusil vytunelovat. To šly žerty stranou a strhla se bitka.
 
Další velký význam ostrovy všeho druhu měly pro megalomanské padouchy, kterým tak rád šlapal na paty James Bond. Jeho überpadouch Blofeld z japonského ostrova kradl z oběžné dráhy rakety (měl tam takovou supr schovku ve vyhaslé sopce), jiný hajzl, pistolník Scaramanga, zase na ostrově postavil solární dělo, Dr.No kradl z ostrovní základny balistické střely, Pan Big zase na ostrovech pěstoval koku a prováděl rituály voodoo a šmačná Chobotnička si na jiném ostrůvku zbudovala své lesbí království výhradně ženských bojovnic, které nesměl navštívit žádný muž. Ano, trochu to připomíná Ostrov Amazonek (1994), kde byste taky o kozatou lesbu v kožených šortkách a k tomu o gumového dinosaura ani nezakopli. Čímž se dostáváme k zásadnímu odhalení, že na některých ostrovech se třeba ještě ukrývají přežité prehistorické potvory, o čemž vypráví třeba Raptor Island nebo nakonec i slavný Jurský park.
 
Ovšem takový ostrov se dá využít i v šoubyznysu. Není vhodnějšího místa pro drsnou reality show. O Battle Royale, při níž se podle pravidel musí vzájemně vykydlit celá školní třída, už byla řeč, ale svůj půvab má i hra Zabij, nebo budeš zabit. Jasně, je to sice podívaná pro silnější nervy, ale pořád lepší, než se dostat na ostrov plný zombies (Zombi 2) nebo na ostrov plný zombies a kanibalů (Zombie holocaust). Tam se vám totiž lehce může stát, že než řeknete „Nevěřim tomu, co vidim“, vám někdo vydloubne oko a pochutná si na vašich játrech.
 
Čímž se dostáváme k faktu, že ostrovy mohou ukrývat a ve filmu většinou ukrývají i opravdu perverzní věci, vytvořené v zájmu vědy. Takový dr.Moreau se na jednom snažil ze zvířat stvořit lidskou bytost (Ostrov doktora Moreaua 1977, remake 1996), vojáci zde rozvíjeli umělou inteligenci strojů tak dlouho, až z toho bylo Povstání strojů (2005), genetické pokusy na jiném proti sobě postavily přerostlého Varana s kobrou a mladí špioni, známí jako Spy Kids, našli ve svém druhém filmu Ostrov ztracených snů. A to už vůbec nemluvím o hororových vyvražďovačkách, kdy se na nějakém ostrově vždycky najde nějaký magor, který má potřebu to svému okolí důkladně a do hloubky vysvětlit. Třeba pekelně ostrou mačetou, kuchyňákem nebo obyčejnými zahradnickými nůžkami. Inu někdy se takový ostrov může stát opravdu bolestivým místem pro přežití. Své o tom ví i trosečníci z úspěšného seriálu Lost.
 
Čtyři: Méně známé ostrovy
 
Ano, jsou ostrovy a ostrovy. Jak jsme si v předešlém textu vysvětlili, jsou velké, mnohdy známé ostrovy, třeba taková Anglie, nebo japonské ostovy jejichž zajatcem byl Richard Chamberlain v dokonalé minisérii Shogun, pak střední, rozuměl středně známé ostrovy, třeba jako byl Tajuplný ostrov, než ho sežrala sopka a nakonec pidiostrovy, na které si dneska ani nevzpomenete. 
 
Třeba říká vám něco Berretův ostrov (1994)? Tam třeba řádil drogový kartel a v malé cameo roličce i Arnold Schwarzenegger. Na Medvědím ostrově (1979) si to zase rozdali američtí špioni s KGB. Na Ostrově samoty (2005) zase žil Daniel Day-Lewis se svou šestnáctiletou dcerou jako dobrovolný poustevník, Ostrov zapomnění (2002) se pro změnu stal osudný puberťákům hledajícím poklad, kteří vyvolali vražedného démona a na Ostrově v ohni (1969) Marlon Brando potlačuje povstání černochů, které před časem sám vyvolal. Ano, ostrovů je jako smetí a pokusit se je alespoň trochu seriózně zmapovat by vydalo na lavinu úderů do klávesnic laptopu. 
 
Zapomenutý sultánský špion je na Pascaliho ostrově, animovaní hajzlové na Impiho ostrově, svůj ostrov zdědili i Laurel a Hardy a na Posledním ostrově hrozí trosečníkům z letadla ponorková nemoc. Dobře jim tak. Já začínám mít z tohoto oceánu písmen už mořskou nemoc. Budu muset na chvíli utéct na svůj „Ostrov pauzy a odpočinku“.
 
Pět: Trosečníkem tam, kam Robinsonova bosá noha nevkročila
 
Modravé dálavy, moře, pláž bez obvyklého návalu tučných funících turistů, sytá zeleň ostrova, datle, fíky, kokosové ořechy. To že má být tragédie? To má být drama? Co je to za blbost? Vždyť za takovýto veget si lidi platí u kdejaké cestovky. Tedy pokud ta zrovna dva dny před plánovanou dovolenou nezkrachuje. To ztroskotat na opuštěné planetě, to je jiná koleda. V roce 1964 Robinson ztroskotal na Marsu a vskutku to nebyla procházka červeným parkem. Ke starostem jeho pozemských souputníků - opatřit si jídlo a pití - přibyla jiná a horší – opatřit si kyslík. Měl co dělat, chlapec, málem to nevydejchal. To trosečníci z Mise na Mars (2000) měli v podstatě veget. Kdyby nestrkali prsty tam, kam nemají, mohli přežít. Na druhou stranu bychom ale zase nepoznali původ života na Zemi. Dennis Quaid se po nouzovém přistání během galaktických válek na opuštěné planetě setkal se svým nepřítelem (1985), který si sám sobě dokázal udělat dítě a během společné robinsonády (sakra, furt se mi tohle slovo vtírá) se naučili vážit si jeden druhého a pochopili, že válka je vůl a pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí (to ovšem není výrok žádného Robinsona, ale jistého Havla). Rodina Robinsonovců se zase vydala hledat nové loviště pro přetíženou lidskou rasu, až se nakonec ztratila ve vesmíru. Odyssea míchaná s příběhem trosečníků na planetě s časovým paradoxem je sice kýčovitá, ale zábavná. A zmiňovat kolikrát a kde všude ztroskotali někteří členové USS Enterprise by bylo asi úmorné, stejně jako neustálé omílání jména Robinson ve všech podobách a významech. V nejlepším je třeba přestat.
 
A co se týče vás, pokud jste skutečně, jako já dnes uvízli na nějakém opuštěném ostrůvku, pokuste se dopotácet a dozvracet k nejbližšímu kandelábru s označením MHD. Mořská bouře ve vaší alkoholem prosycené mozkovně pomalu ustupuje. Až vystřízlivíte o trochu víc a budete alespoň schopni chůze, snad pochopíte, že vaším ostrovem zoufalství byl obyčejný tramvajový ostrůvek, plný zaschlých plivanců a zašlápnutých vajglů, na který jste se dostali v časných ranních hodinách po dokonale proflámované a prohýřené noci. Místo pirátského nájezdu a zajetí vás maximálně může čekat jenom výjezdovka policajtů a záchytka. Žádná tragédie. Jen těch banánů a manga se nepřežerete.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]