ProfilyKriminální esence osmdesátých let. Miami Vice.

 
111 epizod v celkem pěti sezónách v rozmezí let 1984 až 1989. Tak to je Miami Vice, tak trochu jiný policejní seriál, který se stal klasickým zástupcem, stejně jako čistokrevnou koncentrovanou esencí osmdesátých let.
 
Původní pracovní název celého projektu zněl MTV Cops. Prvopočáteční myšlenka byla propojit dravost hudebního kanálu MTV a tradiční policajtský seriál, aby vzniklo něco nového, svěžího. V dobách kdy byl už Kojak klasikou a Hunter okoukaný a již do jisté míry těžkopádný, bylo třeba nějaké změny. 
 
 
Špinavé ulice plné zločinu tak vystřídaly pláže, osudové ženy, roštěnky v plavkách, uniformí hadry obleky od Armaniho a nechyběly samozřejmě jak luxusní káry, tak i muzika v podobě tehdejších úspěšných šlágrů. Třeba na počátku epizody Malý princ vyčistí Tubbs a Sony feťácké doupě. To vše za zvuků hitu Relax, který je u nás spojovaný hlavně s filmem Bony a klid. A samozřejmě nechyběl ani zločin ve všech jeho podobách. Od drog, přes obchod s bílým masem, až po brutalitu kartelů. Dorazili i nájemní vrazi, kouzla woodoo, či Zločin totiž bují všude. 
 
 
Ricardo Tubbs je na čekané. Proto ty šmejdy, kteří by si chtěli pod hrozbou vystřelovací kudly vysomrovat dvacku, moc nevnímá. Stačí jim ukázat hlaveň brokovnice a je klid. Tubbs číhá na větší rybu. Jeho cílem je Calderon, slizký parchant obchodující s drogami, který před časem nechal sejmout Tubbsova bráchu. Past však sklapne naprázdno a Calderon zdrhne do Miami...
 
Tak přesně takhle nějak začíná kult. Kultovní seriál, americká odpověď na slavné britské Profesionály, esence osmdesátých let převedená na televizní obrazovku a ve své době nevídané dílo pyšnící se nestereotypními zápletkami, dynamickým střihem a hlavně dokonalou muzikou, kterou má z velké části na svědomí český rodák Jan Hammer. Ten si dokonce i zahrál v jedné epizodě (One Way Ticket) muzikanta na svatbě.
 
 
Měla to být rutinní akce, jak se dostat na kobylku Kolumbijcům pašujícím koks do Miami. Detektiv Sonny Crockett se spolu se svým parťákem Eddiem vydával za nákupčí koksu. Zprostředkovatel Corky je měl dovést ke zdroji drog, kolumbijskému narkobaronovi. Dovedl je k bombě přilepené na podvozku auta. Corky i Crockettův parťák byli v tu chvíli na kusy. V Miami začalo obchodovat nové „velké zvíře“. Calderon.
 
Díky této politováníhodné události se objevil nový parťácký tým. Sony a Ricardo měli náhle společného nepřítele – Calderona. Ten jim sice na konci pilotního filmu pláchl, ale sémě bylo zaseto. Nová, z velké části experimentální TV série vystartovala 28. září 1984 a díky nesmyslné vysílací hodině (22:00 hod) hned málem propadla. Diváci před spaním na experimenty prostě nemají náladu. I na takové, které se později stanou kultovním seriálem. Naštěstí přišla repríza první řady a Miami Vice začalo chytat diváky rychleji než mafiánský práskač kulky z rychlopalné zbraně.
 
 
Profi killer z Argentiny rozstřílí brokovnicí na hadry dealera na vzestupu, Castranovu. Ten je první na černé listině smrti. Sonny má číslo osm. V Miami si někdo vyřizuje účty. A jak se zdá, je to starý špatný známý Calderon. Místo Crocketta nakonec chytí kulku ze sniperky jeho šéf Lou Rodriguez. Zemře, čímž uvolní post šéfa pro drsňáka  Castillia (Edward James Olmos), který si ho udrží až do konce seriálu. Sonny a Ricardo se pak vydávají na Bahamy, aby se Calderona jednou pro vždy zbavili. Bohužel, Tubbs se při tom zamiluje do jeho dcery.
 
Dvě (cca 45 minutové) epizody spojené do sebe díky našlapané výpravě tvořily bez mála televizní film. V první sezóně se kromě obvyklého pilotního filmu objevily ještě další dva – Calderonův návrat a Zlatý trojúhelník. Calderonův duch se však ze seriálu nevytratil. Na konci druhé řady stojí třeba Sonny s Tubbsem proti Calderonově kletbě. Stranou rovněž nezústává ani soukromý život hrdinů, který prožívají pokud zrovna nebojují se zločinem. I když, pravda, na ten oba moc času nemají. Ostatně jeden z režisérů se k tomuto vyjádřil více než jasně: „„Seriál je určen pro diváky MTV, které spíš zajímají obraz, emoce a energie, než děj a postavy.“ Forma tak vítězila nad obsahem, což však neznamená, že by zápletky epizod byly blbé. Právě na opak.
 
 
Měl to být rutinní zátah na překupníky zbraní. Pak ale ti magoři vytáhli lehký kulomet a při útěku to začali pálit do lidí. Nebylo těžké zjistit, že ty hajzlíky zásobuje jistý Tony Amato, šovinista a překupník zbraní ve velkém. Je zahájeno jeho sledování, do kterého strká prsty FBI. Tony totiž drží rakety typu Stinger. Tubbs se maskuje jako nákupčí zbraní a setká se s Tonym tváří v tvář... ale co to... Tony vypadá jako Bruce Willis... s vlasy.
 
Ano, tvůrci dali v Miami Vice šanci i tehdy začínajícím hvězdám. Posuďte sami. V jeho pěti sezónách si zahráli nejen třeba zmíněný Bruce Willis, ale i Julia Roberts, Wesley Snipes, Ben Stiller, Chris Rock, Liam Neeson, Ving Rhames, Viggo Mortensen, John Leguizamo, Steve Buscemi, Laurence Fishburne, Pam Grier, Oliver Platt, Benicio Del Toro, John Glover, Jeroen Krabbé, Jeff Fahey a svou roličku si tam dal i neslavný brácha slavného Silvestra, Frank Stallone. Na svou dobu se jednalo o skutečně velkorysý seriál. Náklady na jednu epizodu se časem vyšplhaly na neuvěřitelných 1,3 milionu dolarů. Ale vyplácelo se to. Seriál se postupně vyprofiloval ve vrchol komerce,
 
 
V latinskoamerické zemičce Costa Morada probýhá převrat. Její diktátor, generál Manuel Borbon chce vzít roha. To se ale nelíbí drogovým kartelům, se kterými dosud pilně spolupracoval. Sonny a Tubbs jsou tudíž pověřeni přísně tajným a nadmíru nebezpečným úkolem dostat diktátora s přezdívkou „Řezník“ živého do Ameriky. Vláda s ním chce totiž udělat kšeft. Jo, pěkně to smrdí...
 
Tak asi takto začíná konec v podobě poslední dvoudílné epizody s názvem Poslední úkol. Sonny a Tubbs došly na konec své cesty. Psal se rok 1989 a osmdesátá léta končila. To co bylo dříve inovativní, se již změnilo v rutinu. 
 
 
Tři jedničky! 111 epizod. První jednička za styl a skvělou výpravu. Druhá jednička za muziku. A třetí jednička za příběhy vzdalující se tehdejšímu stereotypu. Ano, Miami Vice je premiant třídy, stejně jako nesporný kult, který se zapsal do televizní zábavy.
 
 
A ta se zdálo, že je již definitivní konec. Jenže přišlo nové tisíciletí, teré bylo ve filmové branži pověstné rovněž tím, že předělávalo staré televizní fláky v celovečerní filmy. A Miami Vice samozřejmě této aktivitě nemohlo uniknout. Sonnyho a Tubse tak čekala moderní mise v níž se pod režijním vedením Michaela Manna, (který má na svědomí i původní seriál) z televizních obrazovek přesunuli na velké plátno, kde je čeká to samé co jindy... infiltrovat se do velkého zločineckého gangu.
 
 
Dona Johnsona vystřídal Collin Farrell a Philip Michael Thomase zase Jammie Fox. Masakr dvou federálních agentů tak odstartuje, boj s vymakaným drogovým kartelem v němž nechybí ani osudová žena, do které se Sonny zamiluje. A byť se jedná o slušný film, svou seriálovou předlohu se mu ani náhodou nepodařilo evokovat. Podle režiséra zcela záměrně. 
 
"Nečekejte od Miami Vice, že bude kopírovat původní seriál. Chybí tu pohodová atmosféra floridského letoviska, pozitivní pastelové barvy a detektivové v oblecích od Armaniho. Filmové Miami Vice bude mnohem ponuřejší, náročnější na pozornost - a reálnější," prohlásil Michael Mann a natočil standardní kriminálku, která ani náhodou nedosahoval jeho vrcholového díla Nelítostný souboj. Duch seriálu se vytratil nadobro. 
 
 
Miami Vice tak došlo svému definitivnímu konci. A možná je to tak dobře. Osmdesátá léta se už dávno změnila v nostalgickou vzpomínku. A stejně jako se osmdesátky už nikdy nevrátí, to samé musí pochopitelně a zcela logicky platit i pro jejich televizní seriálovou esenci.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]