ProfilyXenogeneze

 

 
Nechápu, jak lidi z firmy Universal vůbec napadlo oslovit dvojici tvůrců Roberta Taperta a Sama Raimiho s myšlenkou, jestli by pro ně nezařídili televizní seriál pro mládež. Chtít seriál pro děti od lidí, co natočili Evil Dead - to je jako chtít po právě propuštěném trestanci s přezdívkou Řezník, jestli by vám nepohlídal kočárek s řvoucím miminem. 
A ještě víc nechápu, že jim to vyšlo. 

 

Námětem byla dobrodružství antického svalouše Herkula – a pod produkčním vedením Roberta Taperta vzniklo na Novém Zélandu, pravlasti Petera Jacksona, hned několik televizních filmů s  blonďatým vychudlíkem Kevinem Sorbou. Ovšem to by nám mohlo být zcela ukradené, kdyby se hned v tom prvním neobjevila jistá místní rodačka s modrým očima – Lucy Lawlessová. Dívka s mírně hranatou a výraznou tváří hrála jednu z Amazonek – a i když dostala do péče jen vedlejší postavu (na to, aby získala vyšší post, byla herečka příliš neznámá), upoutala jak producenty, tak diváky. (Mimochodem, v dalším filmu s člověkem, který má jméno jako polívka, se objevila jako blonďatá idealistická naivka i Reneé O´Connorová, ke které se ještě vrátím.)
 
Hercules měl úspěch, stal se z něj pravidelný televizní seriál a po čase se začala řešit možnost, že by se k němu přifařila ještě druhá série, aby se hit vytěžil dřív, než svět zaplaví německé imitace. A aby to bylo trochu jiné, tak tentokrát s ženskou hlavní hrdinkou - to aby si přišli na své i ti, které nevzrušoval pohled na bicepsy Řeka Sorby (mimochodem, nic moc). Na schůzi producentů  se rozhodlo, že si případnou postavu oťuknou nejdřív v klasické sérii… a když zaujme, může se uvažovat o tom, že by se hrdinka postavila na vlastní sexy nohy. 
 
Hrdinka se jmenovala Xena – a jak už to bývá, měl ji hrát kdokoliv jiný, jen ne Lucy Lawlessová… a ještě se uvažovalo o tom, že by měla na konci trojdílného příběhu zemřít. Ovšem bůh válek Árés má dlouhé prsty, vybraná hvězda těsně před natáčením ochořela, ostatní kandidátky záhadně zmizely na vánoční prázdniny, takže to nakonec dopadlo tak, jak to dopadnout mělo a jak si to Robert Tapert od začátku přál. Bojovnice s temnou minulostí, která se bojem za dobro snaží napravit své staré hříchy, získala roku 1995 vlastní sérii, která jela celých šest sezón (do roku 2001)… než si Lucy vzala producenta seriálu a rozhodla se, že už to stačí a že se bude zase chvilku starat o rodinu (a jen občas si zaskočí zahostovat do Spider-Mana).
 
Hrdina samozřejmě potřebuje partnera. A toho Xeně dělala právě Reneé O´Connorová čili Gabrielle. Díky ní získala tvrďačka protiváhu a přítelkyni… a seriál silný lesbický podtext. Není divu – chlapi jsou v něm buď parchanti (typu boha válek Árése), nebo naprostí idioti (typu Joxera – geniálně zahraného Raimiho mladším bráchou Tedem). Lesbické náznaky byly trefou přímo do rozkroku – nejenže nabudily sexuální fantazie nadržených teenagerů, ale získaly seriálu i pozornost menšin. Samozřejmě, občas si i dívky zakoketovaly s nějakým chlapem, aby ukázaly, že nejsou nijak zaujaté – a obě dokonce porodily nějaké to dítě (ovšem nikdy to moc dobře nedopadlo, tak toho nechaly).
 
NECHTE SI SVOU REALITU, UDĚLÁME SI VLASTNÍ
Pokud budete chtít spáchat dokonalou vraždu, tak pusťte Xenu historikovi. Zemře v strašlivých bolestech. Ale bude si za to moci jenom sám. Vyčítat Xeně, že se nedrží historických reálií, respektive že si s nimi dělá absolutně, co chce, to je jako jít za Čechurou a snažit se mu vysvětlit, že bernardýni nemluví, a to ani když měří dva metry a jmenují se Fík. Xena si nehraje na historický epos – spíš je to Jára Cimrman s poprsím a charkamem. Xena nejenže stála u většiny historických událostí, ona z nich většinu přímo či nepřímo zavinila. Ona ponoukala Bruta, aby si z Caesara udělal úschovnu nožů, ona radila Kleopatře, jak to skoulet s Římem, ona porazila Peršany… a ten Davidův trik s Goliášem? Nenechte se zblbnout Biblí, samozřejmě za tím stojí Xena. Kdyby seriál pokračoval dál, tak se možná konečně dozvíme, jak to bylo doopravdy s tím atentátem na Kennedyho. Jo, neměl plácat Xenu po zadku. 
I když seriál začal v antickém Řecku, rozhodně se tam nezastavil, ale procestoval většinu aspoň trochu civilizovaného světa – ve finále se Xena dostala i do Japonska. (Tím se možná vysvětluje, proč mají Asiaté takovou averzi k bílé rase.) 
Stejně volně jako zachází s historickými reáliemi, tak zachází tvůrci i s příběhy. Jako většina autorů dobrodružných seriálů mají i xeňáci manýry marťanských nájezdníků: „Tenhle nápad se nám líbí – vezmeme si ho.“ Za dobu seriálu se použily snad všechny osvědčené nápady – od Sedmi statečných přes Pravé poledne, Na Hromnice o den více, Dobrodružství Poseidonu, Tucet špinavců, Přes palubu, Deset malých černoušků… a samozřejmě nemohly chybět ani díly s dvojníky a trojníky a muzikálové eskapády – což Lucy Lawlessové muselo sednout, protože svého času uvažovala o kariéře operní pěvkyně. 
 
I LOVE LUCY
Co se týče úspěchu, tak Xena Hercula snadno dohnala a předehnala. Ono není divu. Na rozdíl od Kevina Sorby, kterému nevěříte, že by dokázal zvednout cihlu, aniž by si uhnal kýlu, působí Lawlessová podstatně věrohodněji. Taky možná proto, že to není žádná sexbomba – má masivní figuru, hranatý obličej… a co se týče herectví, je zástupkyní takzvané schwarzeneggerovské herecké školy, spočívající v minimálním hereckém projevu založeném na několika zásadních emocích. Ale přesto dokáže dokonale zvládnout jak emocionálně nadupané scény, tak dělat ze sebe idiota v těch komických. 
Xena je jeden z nejlepších dobrodružných seriálů – především pro neuvěřitelný nadhled, který tvůrci mají. Samozřejmě, najdete tu silné a dramatické díly – dokonce tu nejdete i příběhy, ve kterých vás tvůrci převezou pointou –, ale najdete tu i spoustu dílů, které jsou postavené čistě na touze „pořádně se vyblbnout“. A tím se Xena vyděluje a liší od ostatních.
Ostatně, co taky čekat od ženy, po které touží olympští bohové a která ve volném čase používá Satana jako boxovací pytel? 
 
text: Jiří Pavlovský
 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]