ProfilyTotal Recall: Tak stejný, přesto úplně jiný

 

 
Jméno Total Recall je pojem. Ani ne tak tím, že byl natočen na motivy povídky P.K.Dicka, ale spíše díky faktu, že jej natočil drsný hitmaker devadesátých let Paul Verhoeven (Robocop, Hvězdná pěchota), stejně jako faktem, že se jedná o jeden z filmů Alnolda Schwarzeneggera z doby kdy „štírský dub“ narostl do akčního nebe.  Prostě v nejednom ohledu klasika.
 
Vítejte v současnosti, kdy je „remake“ často skloňovaným slovem a předělávky všeho druhu prostě frčí. I přes fakt, že se mnohdy nepovedou. Plátka kin tak nejednou zažily křečovité, rádoby inovativní novou verzi starého diváckého hitu, nebo nejeden úspěšní film minulosti sjetý přes kopírák. Ono totiž předělávat něco co kdysi fungovalo a v mnohém ohledu funguje dodnes, je dost o hubu. 
 
Len Wiseman má na hrbu Underworld, překvapivě skvělou čtyřku Smrtonosné pasti a manželku Kate Beckinsale, ze které udělal upíří bojovnici Selenu vyžívající se v latexu. A patrně úspěch Smrtonosné pasti, který vrátil do akční hry Bruce Willise, má pravděpodobně na svědomí možnost zrežírovat klasickou „schwarzeneggerovku“ v níž se agent s implantovanými vzpomínkami  snaží zabránit kapitalistickým móresům guvernérovi kolonozovaného Marsu a taky své domělé manželce (tehdy mladičké, k úspěchu se deroucí Sharon Stone), aby mu rozbila tlamu. A samozřejmě rovněž komandu zabijáků, aby ho sejmuli. A jak to dopadlo?
 
Nebudu zastírat, od samotného začátku jsem čekal tupý remake, v němž nařachaného Arnieho nahradil Collin Farell a Steneovou Wisemanova manželka Beckinsale – pochopitelně. Trailer, v němž jsem okamžitě rozeznal nejeden klíčový moment původního filmu, toto podezření potvrzoval. A je třeba dodat, že to nebyo plané podezření. Scenaristická osa nového Total Recallu je téměř, až na několik zásahů, totožná s originálem. Jenže k tomuto zjištění je třeba dodat, že je zde jedno velké ALE, které předělávku automaticky katapultuje někam úplně jinam.
 
Tento remake totiž utrpěl pořádnou dávku originality. Ne z hlediska zvratů, jak jsme si už řekli, ale svým celkovým pojetím. Wiseman, tedy spíš scenárista, který má tento film na svědomí pojal dějovou linii zcela po svém a zasadil jí úplně někam jinam. Zapomeňte tudíž na Mars. Ten se zde objeví pouze jako narážka – patrně vtípek připomínající originál. Zapomeňte rovněž na Arnolda a taky zapomeňte na dnes již spíš úsměvné triky, kterými Verhoeven svůj film v roce 1990 vyzbrojil. Což u nové verze samozřejmě neplatí. Je to jízda z neradostné budoucnosti, vzdáleně evokující třeba Minority Report (mimochodem natočený rovněž podle P.K.Dicka), natočená podle nejnovějších moderních standardů. Jediné co se jí v tomto směru dá vytknou je snad jen natahované finále. To už dávno není in. Ale to je jen drobná vada na kráse.
 
Daleko zásadnější je již zmíněný fakt, že Wiseman posunul děj úplně někam jinam. Děj se odehrává na Zemi toho času po katastrofě, jejíž podstatnou část tvoří mrtvá, neobyvatelná zóna. Životaschopné jsou pouze dvě rozsáhlá území, spojené britské království na jedné straně zeměkoule a Kolonie na té protilehlé. Ty jsou pak spojeny „Zeměpádem“ tedy něčím na způsob rychlovýtahu vedoucím skrz matičku Zemi. A ano, právě střet, konkrétně kapitalistické ambice britského guvernéra jsou v tomto případě „jádrem pudla“.
 
A v této neradostné budoucnosti se probouzí dělník Doug Quaid, sužovaný pravidelnou noční můrou v níž je po divoké přestřelce zajat syntetickými vojáky. Ti hrají ve filmu rovněž zásadní roli.  A nejen oni. Pak je zde společnost Rekall, která nabízí implantaci hezkých vzpomínek. Doug na nabídku kývne a v tu chvíli se jeho život převrátí naruby. Stejně jako před lety Arnoldovi Schwarzeneggerovi. V tomto případě se opravdu nic nemění. Pokud znáte originál, film vás žádným zvratem neohromí. Ale naopak si budete moci vychutnat jak si Wiseman s tématem pohrál. Ano, je to něco podobného jako si tvůrci první bondovky s Danielem Craigem pohráli s prastarou Flemingovo klasickou knižní předlohou Casino Royale, kterou bravurně převedli do současnosti. 
 
Výprava je výtečná, Kolonie dýchá atmosférou Blade Runera (ano, zase Dick) a moderna Britského království, či co to vlastně je zase futuristickou budoucností. A stranou samozřejmě nezůstávají vychytávky, několik vtípků, přátelské pomrkávání po originálu a hlavně akce. Té je zde vrchovatě. To jse nový Total Recall staví do pozice opravdu výtečné předělávky, kterou si užijí jak ti, kteří o originálu nemají ani potuchu, stejně jako jeho znalci. A to se nestává moc často.
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]