ProfilyTutově modrá dvojka (Šmoulové 2)

 
Když v roce 2011 ožilo modré komiksové a seriálovo – animované šílenství jménem Šmoulové na velkém plátně, jednalo se pochopitelně o filmovou událost. Z rodinného hlediska, samozřejmě. V Česku navíc reklamě spojenou se známým potravinovým řetězcem, což sice moc světově nezní, ale každá kačka se počítá.
 
Uplynuly dva roky a Šmoulové se vrátili. I se Šmoulinkou, které jsem toužil jako malý nahlédnout pod sukýnku. S ní dorazila i Brinney Spears, které si už dávno nehraje na pannu. Už nemá ani vyholenou hlavu a prý ani drogovou závislost. Zato má děti. Samozřejmě, že je rovněž při hudebním kliku k pecce z nových Šmoulů, provařila. Šmoulové jsou totiž hlavně o dětech.
 
 
Líbila se vám jednička? Pak budete nepochybně nasyceny modrým zážitkem. Dvojka je totiž o tom samém. Máme tu partu šmoulů, odporného Garganela, který Šmouly nemá ani trochu rád, rodinu Winslowových a pak pochopitelně cestu ze šmoulí dimenze do naší reality. To zabírá vždycky, Caparti se tak se svými pohádkovými hrdiny víc ztotožní a filmu to kromě atraktivity a pole pro mnohé z gagů dává i pocit větší reality. Fungovalo to i v Arabele, funguje to i zde. V modrém podání. Proč? Protože „modrá je ta nejlepší barva na světě“ jak zní reklamní slogan. A že „Modrá je dobrá“ zpíval i Hejma se Žlutým psem.  A dobrý je i tenhle film. Dobrá je za tři. Takže slušný průměr.
 
 
Caparti a šmoulí onanisti si pochopitelně hodnocení zvednou ke stům procentům. Vždyť záchranná výprava do Paříže, kam Garganelovi poskoci unesli Šmoulinku, je tak úžasně vtipná a dobrodružná. Z dětského hlediska samozřejmě. Z toho dospělejšího míchá všechny osvědčené ingredience, takže vznikl klasický rodinný film plný předvídatelných, již mnohokrát viděných situací a zápletek a předpokládaných hlášek, kdy světu hrozí šmoulageddon (šmoulí obdoba Armageddonu) a mnohý ulítá na šmoulabooku (modrá obdoba facebooku). Podobných vtípků je samozřejmě nespočet. 
 
 
Byť se film odehrává v Paříži, americké rodinné hodnoty zde samozřejmě nemohou chybět. Rodinná lekce se v tomto případě týká toho, že není důležité, kdo je biologický, ale spíš ten milující taťka. Třeba taťka Šmoula. Toho mají všechny děti rádi. Ne, tato věta neobsahuje pedofilní podtext. Taťka šmoula je totiž ztělesnění dobra a moudrosti. Jeho protiváha, čaroděj Gargamel zase ztělesnění komického zla. Podobně komického, jako když mnozí za války karikovali Hitlera. Gargamel je zde totiž za kouzelnickou celebritu s bulvárem věčně za zadkem, který nutně potřebuje šmoulí esenci, aby mohl pokračovat ve svých velkolepých iluzionistických šou (kam se hrabe Copperfield) a pak se chce taky tak trochu stát pánem světa a pochopitelně zlikvidovat vesnici plnou šmoulíků. 
 
 
Raja Gosnell pochopitelně surfuje na modré vlně popularity, tudíž k vyvolání nadšených dětských úsměvů a ovací není třeba mnoho. Snad jen atraktivní látku, podle belgických komiksových alb, jejichž historie se začala psát již v roce 1958 nezmrvit. Což pochopitelně, zaštítěn silným rozpočtem, neudělal. Kulisy New Yorku změnil za ty pařížské s dominující Eiffelovkou, do hry přihazuje další postavičky v podobě Neplechů - Šmoulinčiny ségry Vey a hlavně komicky neohrabaného Hekuse a lidskou crew posílil o rovněž komického dědu Viktora. Zbytek je sled očekávaných eskapád. Nic nového pod sluncem. Ne, Hanka Zagorová, zde šmoulí pecku nezpívá.
 
 
Šmoulové jsou fenoménem a v jejich druhém celovečeráku je vše na svém místě a funguje tak jak fungovat má. Tlačení na pilu rodinných a morálních hodnot je otravné a 3D efekty kupodivu nejsou moc bombastické. Co má pod sukénkou, Šmoulinka neukáže a i přes to je jisté, že trojka na sebe nenechá dlouho čekat. „La lá la lalal lá...“
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]