ProfilyBizarní přehlídka amerického kreténismu (Pot a krev)

 
V novém filmu Michaela Baye nenarazíte na přerostlé roboty transformující se v auťáky, ani na meteor řítící se k zemi a už vůbec ne na odhodlané hrdiny infiltrujícíse na Alcatraz napěchovaný raketami s biologickým svinstvem. Narazíte zde jen na debily, které vytvořil scenárista jménem skutečný život. A věřte, je to opravdu tragikomický pohled.
 
Člověku se chce až napsat, že Bay zde nastavil zrcadlo americké společnosti, která se, pod pozlátkem, snaží dosáhnout svého amerického snu, tedy luxusu těch krásných filmových hrdinů, kteří jsou vyřechtaní s tlamou od ucha k uchu a užívají si života na plný koule. O to je jejich příběh založený na skutečné události z poloviny devadesátých let, tristnější. A ano, dá se rovněž označit jako černý humor. Černočerný humor.
 
 
A tak tady máme ctižádostivého dříče, zblblého motivačními kursy, který věří ve fitness, zfetované svalnaté hovado, jež se pro změnu dalo ve víru v boha a zakomplexovaného černocha s velkým bicákem a malým pérem. Ti se rozhodnou naplnit svůj americký sen tím, že unesou hodně arogantního, stejně jako hodně zazobaného Žida a dostatečně mu pustí žilou. Což se jim po menších peripetiích povede, ovšem díky faktu, že jsou únosci trio amatérských kreténů se rychle z prostého únosu stane bizarní událost v níž nechybí trocha toho mučení, stejně jako usekané ruce roštované na grilu. A nechybí ani Coolio a jeho Gangsta´s Paradise. To byl rovněž v devadesátkách solidní hit. Stejně jako popkulturní narážky všeho druhu. Od Pretty Woman až po Kmotra, nebo Rockyho.
 
 
Pot a krev patří do ranku filmů postarantinovského typu, ovšem reálný podklad ho posouvá o třídu výš. Příběh je tak úchylný, že v jednom bizarním záběru je dokonce informační titulek, že divák stále sleduje ro, co se stalo ve skutečnosti. Ostatně většina děje působí tak, jako by ho vymyslel hodně sjetý scenárista. Což o americké společnosti (nejen devadesátých let) taky mnohé vypovídá. Díky tomu si můžu odpustit žvásty o klišé a podobných hovadinách, kterými se oduševnělí recenzenti tak rádi prsí. V novém Bayově bijáku, jež se naprosto vymyká jeho doposavadní tvorbě, se zase prsí i nějaké ty klasické americké čubky. On nablblé rozhoďnožky z Rumunska (Pražský hrad v jejím líčení odkud pochází vyvolá v našinci trochu úsměv), přes nadrženou vyžranou sviňku, až po dračici s obříma silikonovýma kozama. Všechny jsou samozřejmě blbé, jak zákon káže. Ono totiž v tomto filmu, chytráka, aby pohledal.
 
 
Na rozdíl třeba od Takových normálních zabijáků, kteří karikovali vražedné běsnění a morbidní zájem masmédií o násilí, zde je divák svědkem jen dokonalé přehlídky lidské blbosti, která není samoúčelně zlehčována. A to filmu dává sílu. Stejně jako Bayúv nabušený styl vyprávění v podobě našláplých záběrů, vychytaných zpomalovaček a mnoha vychytávek. Ne, samozřejmě, že se nejedná o výpravný blockbuster, v němž se duo cool Mizerů akčně pohybuje ve zločineckém prostředí. Tihle „mizerové“ jsou spíš k pláči. Pokud nad jejich konáním divák spíš nekroutí hlavou. Nebo se nesměje, když zapínají motorovku, aby naporcovali lus lidského masa. A pozitivně z toho nevychází ani policie. Člověk si tak najednou v polovině stopáže uvědomí, že vlastně nemá ani komu fandit. A tak jen sleduje jak osud vrší na sebe události různého kalibru úchylnosti, směřující k pochopitelně neradostnému konci podtrženému srovnáním s reálnými postavami, jejichž skutečná jména byla většinou ve filmu zachována.
 
 
Na své si tak nepřijdou ani ti, kteří zde hledají krimi komedii, jak je film distributorem označen. Ono je to místy hodně vtipné, hlavně při pomyšlení, že něco takového se doo stalo, ale vypointovaný "ha ha", nebo "che che" humor fakt nečekejte. Tedy pokud vám nepřijde vtipné jak malý psík žužlá ustřelený palec u nohy. Nebo únosce v laciném kostýmu mimozemšťana. Tohle je bizarní přehlídka amerického kterénismu, ironický pohled na morální hodnoty a uvažování mnohého z nich a opravdu hodně netradiční rekonstrukce jednoho kriminálního případu, kdy k usvědčení pachatelů skutečně posloužili silikonové implantáty. Bay a všichni přítomní zamachrovali a natočili úchylnost tak velkou, že při jejím sledováním zůstanete s hubou dokořán. A spolu s tím se zbavíte pocitu, že Amerika je plná skvělých a úspěšných lidí. Většina z nich jsou totiž jen povrchní hovada, což je jedno z poselstvích, které Krev a pot přináší.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]