ProfilyRiddickův návrat ke kořenům

 
Objevil se v roce 2000 a z malého nezávislého filmu Černočerná tma udělal komerčně úspěšný hit. Riddick. Nebo Vin Diesel, chcete li.
 
Pravda Vin se již před tím mihl ve slavném vojínu Ryanovi, ale do by si ho tenkrát všiml. Teprve až když se proměnil v nebezpečného trestance Riddicka bojujícího společně se skupinkou trosečníků na hodně nebezpečné planetě plných potvor toužících se zakousnout do šťavnatého masa, začala jeho hvězda stoupat. Pravda, ne všechny jeho kreace nesly zrovna punc hvězdnatosti, stejně jako nebylo ani velkým trhákem očekávané pokračování Riddickových eskapád (Riddick: Kronika temna), nicméně jeho jméno se do akčních análů zapsalo a díky další filmové sérii Rychle a zběsile, neztrácelo na své působivosti. A nakonec se vrátil i Riddick. 
 
 
Scenárista a režisér Daniel Twohy se poučil z nehezkého vystřízlivění z megalomanské, nicméně neúspěšné dvojky, která si chtěla začít hrát na vesmírnou ságu (ve stylu třeba Duny) a rozhodl se morálního parchanta se schopností vidět ve tmě vrátit zpátky ke kořenům. Drsným kořenům. Nezapomněl vybudovat obstojný oslí můstek z předchozího filmu a ponechal domláceného psance na pospas drsným podmínkám další kruté planety, kde by si chtěl udělat piknik jen extrémní masochista. Survivall kde se lidové léčitelství podobá praktikám ze středověkých mučíren, zabíjení je na denním pořádu a bestie třetího druhu cení tesáky, může začít.
 
 
Třetí Riddickovo dobrodružství není po scenáristické stránce žádné veledílo. Příběh je prostý jako fakt, že antihrdinové pořád táhnou. Zde se omezuje na klasickou řežbu, v níž se charismatický a dostatečně cool hrdina snaží přežít v místech, kde jsou šance dožít se dalšího dne stejně mizivé jako představa za všech okolností pravdomluvného politika. A aby v tom nebyl sám a neporcoval většinu stopáže jen potvory podobné bizarním štírům, dojde i na lovce lebek pasoucích po Riddickově skalpu (konkrétně uříznuté hlavě) a vojenskou záchrannou jednotku, jejíž velitel má s plešatým psancem nějaký nevyřízený účet. Čímž se dostáváme k dalšímu kladu tohoto filmu. Kromě spojitostí se zmíněným druhým filmem, Twohy vystavěl oslí můstek i ke slavné jedničce, díky čemuž všechny filmy působí dojmem kompaktní trilogie.
 
 
Ovšem ne všechno se povedlo na výbornou. Největší slabinou filmu (kromě jeho předvídatelnosti) jsou hlavně triky. I přes fakt, že některé obrázky jsou vážně hezké, mnohé z nich vyvolají místo ohromení spíš poťouchlý úšklebek nad jejich nedokonalostí. Stejně tak nad šablonovitostí většiny postav nebude divák zrovna hýkat nadšením. Nicméně, na druhou stranu, toto vše k návratu ke kořenům tak trochu patří. Podobnost s prvním filmem (změnily se jen lokace a vzhled potvor, které rostou jako „houby po dešti“) není náhodná a úderný děj působí dojmem přímého tahu na branku. Riddick tak naplňuje vše, co od něj, pokud jste fanoušci Černočerné tmy, čekáte. Jen moment překvapení vystřídal lehký závan stereotypu. 
 
 
Zkrátka a dobře Riddick je zpátky. O mnoho lepší než nepovedená dvojka, odvaroidní vzhledem k jedničce. Pořád je plešatý, vidí ve tmě a je zatraceně cool. A přiznejme si. O to, v jeho případě, jde především. 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]