ProfilyArnold a Sly v kriminálu. Konečně. (Plán útěku)

 
Kdysi se o tom mluvilo jako o vysněné akční události století. Rocky, versus Terminátor. Rambo, versus Matrix z Commanda. Zkrátka a dobře dne nejzářivější ikony, dnes již legendy, osmdesátých akčních let Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone, pohromadě v jednom filmu.
 
Jistě, dalo by se namítnout, že to už bylo k vidění v Expetivles, ale ruku na srdce. Arnieho výstup, byť byl terminátorsky cool, určitě nemůže nahradit jeho kreaci, kdy sedí v hypervychytaným kriminálu a Sly se ho z něj snaží dostat. Z pohledu Stalloneho, další Lock Up (u sád distribuováno jako Kriminál) nového tisíciletí, z pohledu Arnolda možnost ukázat, že jeho postavy umí nejen rozbíjet hlavy, či udržet kulomet v jedný, svaly obalený pazouře, ale i přemýšlet. Ale nebojte se. I na ten kulomet dojde. 
 
Příběh je vcelku prostý a podle předpokladů plný klišé. Sly je profesionální útěkář, který se živí tím, že testuje odolnost věznic tím, že se do nich nechá zavřít, posléze z nich vezme roha, čímž poukáže na slabiny v bezpečnostním systému. Je to jednoduchý jako packa. A protože je bezmála geniálni, zatím se mu vždycky utéci podařilo. Jenomže nyní ho čeká skutečný oříšek. Přísně tajné vězení kam CIA pohřbívá zaživa nepohodlné nepřítele Ameriky a s nimi jiný šmejd nevhodný k tomu aby byl na očích veřejnosti. Kromě toho v něm zaživa pohřbila i Arnolda v roli šéfa ochranky tajemného hackerského mága, který dělá vrásky americké ekonomice. A ještě jedna drobnost. Ono vězení, spravované soukromou společností má nejen náležitě sadistického správce, ale navíc bylo vytvořeno, podle Stallonových poznatků. Útěk z něj by tudíž měl být nemožný. Naprosto nemožný.
 
I přes slušný nápad a další ukázkovou káznici, v níž jsou osobní cely podobné kostkám z tvrzeného plexiskla, samotky doplněné o obří halogeny, které za trest koupají jejich nedobrovolné obyvatele horkou září ostrého světla a celý prostor věznice důsledně hlídají kamery zvědavější než v případě reality show typu Vyvolených, či Velkého bratra, je celý Plán útěku samozřejmě postavený na hromadě klišé. Sly, krátce poté co je ubytován v této přísně tajné káznici zjistí, že se někde stala ukrutná chyba, evakuační kódy, jak se zdá, pozbyly platnost, dozorci jsou ukázkové svině a jemu nezbyde nic jiného, než uprchnout. S Arnoldovo pomocí, pochopitelně. A tak se z odvěkých reálných rivalů na akčním poli osmdesátých let, stane klasický tandem. Ano, funguje to, ale orgasmus, který si od toho všichni slibovali, to není.  
 
Škoda, že autoři nevytěžili z námětu maximum. Tajné vězení CIA by jistě v sobě ukrývalo nejeden zajímavý charakter se kterým by se dalo lépe pracovat. Stejně tak zápletka kdo a proč dal Stallonovi polknout hada, není nic moc extra. Mikael Håfström (např. kingovský pokoj 1408) prostě vsadil na jistotu a rozehrál lehce nadprůměrný akční thriller z vězení, který hlavně táhne Sly s Arnoldem v lehce předvídatelných situacích a v druhé polovině akčních radovánkách. Jejich nadhled prostě diváka baví. A to tak moc, že Arnoldovi s přehledem sežerete ten těžkej kulas v důchodcovský pracce. Hlavně že plive olovo a kosí ty sadistický kryply. 
 
A to je tak asi všechno. Arnie a Sly konečně spolu. Ve vězení. Několik zrecyklovaných nápadů, důchodcovský nadhled, špetka ironie a velký humbuk okolo lehce nadprůměrného, místy zábavného filmu. Osmdesátky už patří hlavně nostalgikům. Nostalgické jsou i comebacky obou akčních legend. Klobouk dolů. Kdyby ale podobný biják natočili dřív, když bylo na vrcholku svých sil, byla by to nepochybně jinačí pecka. 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]