ProfilyAction Comics číslo 1 (červen 1938)

 

 
Myslím, že význam komiksového sešitu s názvem Action Comics 1, který (byť je na obálce uveden červen 1938) vyšel  18. dubna 1938, je dostatečně mediálně profláknutý, aby každý věděl, že právě zde se poprvé objevila komiksová legenda a jeden z nejznámějších superhrdinů vůbec, Superman.
 
Ovšem pokud si představujete, že tento hrdina okupoval celý sešit jen pro sebe, jste na hodně velkém omylu. Naopak, Superman byl jedním z mnoha a upřímně, ani jeho příběh na třinácti stranách, které komiks otevírají, není nic moc extra. Po výtvarné ani scenáristické stránce. 
 
 
Jedná se v něm pouze o rychlou představovačku spojenou z několika Supermanovými dovednostmi (prezentovanými během jeho záchrany nevinné dívky), které spočívají v tom, že umí skákat jako kobylka luční (ano, Superman tehdy ještě nelétal), nezastaví ho kulka, má super sílu a dokonce umí i vyzvednout nad hlavu auťák. Tento motiv je nakonec i vyobrazen na obálce celého sešitu. 
 
 
Supermana v komiksu střídá westernový příběh Chucka Dawsona. Černobílý westernový příběh, v němž mladý kovboj vrací do rodného městečka, aby mu postupně začalo docházet, že ve smrti jeho otce mají prsty i ti, kteří by měli hlídat zákon. Zákonitě tedy narazí, a i když ovládá jiu – jitsu (!!!) je uvězněn. Z vězeňské cely uniká a... pokračování příště.
 
 
Třetí příběh představuje hrdinu se jménem Zatara ( nepochybně pánský předobraz hrdinky Zatany, která později prožila nejedno dobrodružství s komiksovými legendami DC, Batmana a Supermana nevyjímaje) , což je mistr magie, který má frak, cylindr a potřebu ochraňovat zákon. V tomto případě je na stopě banditů vykrádajících vlaky a vraždících železniční detektivy. Křišťálová koule mu prozradí, kde se má udát další zločin a tak se neohroženě, jak jinak, vrhá do boje proti vraždícím zlodějům vedeným „tygřicí“ která má pruhované oranžovo - černé triko a lstivou povahu, díky které se jí podaří vyhodit hrdinu z jedoucího vlaku, posléze spoutat a zapálit s ním barák a nakonec po další vlakové loupeži uniknout. A proti tomu nic nezmůžou ani Zatarovi magické schopnosti, se kterými umí třeba začarovat namířenou pistoli v banán. 
 
 
Příběh s pořadovým číslem 4 nazvaný South Sea Strategy, není komiks, jedná je o dobrodružnou povídku na pokračování, otištěnou na dvou stranách, kterou střídá groteska Scicky-Mitt Stimpson o zlodějíčkovi, který chtěl ukrást pár jablek a proto ho na čtyřech stranách nahánějí policajti. Tento primitivní příběh s nadnesenou kresbou nepochybně slouží jako humorná vložka.
 
 
Další hrdina je světoznámý. Marco Polo zde v celkem minimalistickém pojetí a seriálu na pokračování zažívá začátek své dobrodružné cesty, která je však šitá hodně horkou jehlou a děj beze „značně hopem“.  Na devětadvaceti panelech tak čtenář s Markem Polem stihne vyplout do Armenie, zvládne i bitvu na moři, cestu pouští a ve finále se dostat i do pasti, kdy je jejich karavana zasypána v úzké soutězce lavinou balvanů. Jak to dopadně, dozvíte se v dalším sešitě. 
 
 
Pep Morgan, který Marca Pola střídá, se zase jako profesionální boxer (box byl v tehdejší Americe velice oblíbeným sportem) utká v ringu se zákeřným černošským bijcem, který dopuje své protivníky drogami, aby mohl vyhrát. Rocky hadr.
 
 
I hrdina dalšího příběhu (opět černobílého) je zcela poplatný své době. Je jím Scoop Scanlon, pětihvězdičkový reportér, což znamená, že se vždycky ocitne u nějaké super akční záležitosti, ze které pak napíše bombastickou reportáž. V tomto konkrétním případě jde o gang se samopaly pod kabáty, který chce osvobodit svého šéfa, lupiče klenotů Arnolda. Není divu, že tváří v tvář takové hrozbě se Scoop vrhne do centra dění. Pomůže tak spravedlnosti a ještě má další námět na reportáž. Bomba. Inu reportéři v té době „táhli“. Vždyť i Supermanovo lidské alter ego je reportér v Daily Planet.
 
 
Posledním příběhem, který sešit uzavírá je mix dobrodružství a detektivky s naivními zvraty v němž bohatý Tex Thomson (ústřední postava série) navštíví Anglii, aby se zde ocitl v komplotu místních gaunerů, v němž nechybí mrtvola, krásná fémme fatalle a snahy lumpů svést na hrdinu vraždu a posléze jej sprovodit ze světa. Není bez zajímavosti, že Tex se v roce 1940, poté co fašisti potopí loď vezoucí potraviny do válečné Evropy, změní v superhrdinu jménem mr. America, který se stane součástí týmu All-Star Squadron, dokáže dokonce i infiltrovat gestapo a jeho velkým protivníkem se rovněž stane japonský zabiják známý jako Mister Ito.
 
 
Čímž se pestrý pall mall příběhů uzavírá. Všechno je samozřejmě zcela poplatné své době. Od kreseb, které dnes maximálně navodí pocit nostalgie, až po prostoduché zápletky typické pro konec třicátých let.  Action Comics vyšel v nákladu 200 000 výtisků a dnes se jeho zachovalý originální exemplář považuje za velice hodnotnou raritu, jejíž cena dosahuje astronomických výšek.
 
 
Ostatně není žásným tajemstvím, že tento komiksový sečit překonal jako první v historii hranici 2 miliony dolarů. Vydražený výtisk v minulosti patřil Nicolasi Cageovi, kterému v roce 2000 ukradli sbírku nejvzácnějších komiksů.
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]