ProfilyKrize s velkým K, aneb jak nám vzniklo multiverzum

 

Takže přátelé držte si klobouky, tímto článkem bych rád uvedl sérii článků pojednávajících o monumentálním "multieventu" a bez nadsázky o jedny z největších, ne-li přímo největších, událostí DC Universe. Řeč bude o slavné "Crisis Anthology" a na ní navazujících "Blackest Night" a "Brightest Day".

 

Jako pramáti a začátek se nejčastěji počítá  "Crisis on Infinite Earths (1985)", která vůbec poprvé v historii DC Universe pořádně rozvíjí mýtus Multiverza (větší množství paralelních dimenzí a realit). Jedná se o 12 čísel, jejichž příběh pojednává o tom, že něco/někdo ničí paralelní vesmíry a samozřejmě tedy i jednotlivé planety Země. Dozvídáme se, že existuje Monitor - bytost, která se nám ze začátku jeví jako ultrazáporák, ale postupně zjistíme, že tím je právě Anti-monitor (klasicky zamotaná zápletka 80. let), který se tak jednoho rána, kdy asi blbě vstal, rozhodl zničit všechny vesmíry. Tato kniha není moc zajímavá svým příběhem, který je víceméně průměrný a ani kresbou, která je typicky "oldschoolová". Dnes zaujme už jen opravdové fanoušky. Důležité je spíše to, co z této první krize vzešlo.

alt

Musíme si uvědomit, že tehdy v 80. letech nebylo zcela běžnou záležitostí umírání superhrdinů. Zde nám změnu do budoucna naznačili měrou více než hojnou smrti následujících postav: Nighthawk, Starman, Robin (Země – 2) od té doby už tahle pozice není zrovna bezpečná, Green Arrow (Země – 2), Flash (Barry Allen nahrazen Wally Westem), Huntress (Země – 2), ale především Supergirl. Další velkou změnou v chodu DC Universe bylo zmizení Strážců Oa - zakladatelů Green Lanternů a Hal Jordan tak vytvořil Green Lantern Corps. Tak začala jeho dráha jako největšího z Lanternů.

Původně žádná antologie plánovaná nebyla a tak se DC Universe vyvíjel zvesela dál, až do roku 1992, kdy se opět začala stahovat mračna. Build-up k další krizi začala trilogie "The Death Of Superman", "Funeral For a Friend" a "Reign of the Supermen", všechny sjednoceny pod názvem "The Death and Return of Superman". Jde zhruba o tohle: Na Zemi se objeví nezničitelný stroj na zabíjení, který dostane jméno Doomsday (nazve ho tak Booster Gold) a zamete s Justice League of America jak s malýma holčičkama. Do souboje se tedy v ulicích Metropolis pustí sám Superman a začne zničující bitva, která skončí bez vítěze a oba soupeři umírají. Více o této události se dočtete zde. Po pohřbu se do Metropolis seběhnou různá super-individua, která se chtějí chopit Supermanovi pozice ochránce města. Je to trochu klonování a tak tu máme: Man of Steel, Cyborg Superman, Superboy a Last Son of Krypton, kteří se mezi sebou začnou řezat. Velice důležitá událost, která se stane během těchto bojů je zničení města Coast City Cyborg Supermanem a Mongulem (kdysi celkem nabušenej superpadouch, tady už řádně oslaben), které je domovem Hala Jordana a tomu to rozhodně radost neudělá. Naštěstí se Superman vrátí a společně s Man of Steel a Green Lanternem dají vše do pořádku, rozuměj: rozbijí hubu padouchům, protože zničením Coast City se začíná více než by se zdálo.

alt

Na tyto události přímo navazuje kniha "Emerald Twilight", ve které se Hal Jordan rozhodne město znovu postavit pomocí síly svého prstenu, což se ovšem nelíbí Strážcům Oa (ti se stihli od dob první krize vrátit) a tak, když Halovi dojde energie, mu pošlou hologram, který ho povolává k soudu z porušení zásad Green Lantern Corps a to za použití prstenu pro "soukromé" účely. To Hala vytočí ještě víc a tak vysaje energii z hologramu a vydává se na planetu Oa, kde chce vstřebat všechnu energii z hlavní baterie, aby mohl obnovit Coast City a jeho 7 milionů obětí, včetně Halova otce. Jak tak letí vesmírem, potkává svoje bývalé spolubojovníky, kteří se mu snaží zabránit silou i domluvou a které všechny sejme a jejich prsteny si ponechá. Na konci své cesty bojuje s renegátem Sinestrem, který byl uvězněn přímo v hlavní baterii (v budoucnosti se tohle bude ještě hodně měnit, potažmo okecávat) a po jeho zabití vstřebává energii z baterie a stává se Parallaxem.

Tím se přesouváme k hlavní knize tohoto eventu a tou je druhá krize, která nese název "Zero Hour: Crisis in Time". Na začátku příběhu se začnou kopie charakterů z různých alternativních realit z neznámých důvodů objevovat právě v té "naší realitě". Záhy se zjistí, že se tak děje, protože čas je nějakým způsobem stlačován vlnou Nicoty (Nothingness – zhruba jako antihmota v první krizi). Hlavním záporákem je zde Extant, dříve také Hawk z dua Hawk/Dove. Ten získal sílu pohrávat si s časem a tak, když na něj naběhne tým JLA, Extant je nechá zestárnout (infart a smrt dokončí své). Postupně se ukazuje, že způsob jakým Extant přišel k těmto silám, které ničí kontinuitu času a reality samotné je právě Parallax. Ten se snaží vytvořit zcela nový vesmír, po tom co trochu zešílel ze vstřebání zelené baterie. Nakonec všichni hrdinové společným úsilím zabijí Parallaxe, a i když vše vypadá špatně, mladý hrdina Damage spolu s ostatními odpálí nový velký třesk a vše se v dobré obrátí. Tedy až na fakt že největší ze všech Green Lanternů je mrtvý a takřka celá organizace která má chránit vesmír je zničená.

Více o Emerald Twilight naleznete ZDE!

alt

Naštěstí v aftermathu s názvem "Day of Judgement", kde zamrzne samotné peklo a po Zemi si to prohání hordy démonů, jsou výsledkem této knihy důležité dvě věci. První je vznik skupiny superhrdinů zvaných "Sentinels of Magic" a druhou je událost, při které je  Hal Jordan vyzdvižen z očistce a stává se novým Spectrem.

Celkově měli první dvě krize za následek ukončení kariér známých a oblíbených superhrdinů, čímž připravovali čtenáře na chystané temnější a trochu i civilnější události. S druhou krizí končí i léta devadesátá a přichází nové milénium, ale to až příště. 

Autor: Vojtěch Rabyniuk

následující kapitola: Krize s velkým K II., aneb osobní superhrdinská krize

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]