ProfilyTajemství zrodu JLA? Značně dementní! I na svou dobu

 

 
JLA, u nás známá jako Liga spravedlivých je stará slavná týmovka společnosti DC. Podobně jako konkurenční Avengers od Marvelu sdružuje největší hrdiny DC univerza (nechybí tu tedy ani Superman a Batman) a občas k nim přihodí někoho nového, či mladého, aby si vysloužilo ostruhy, popřípadě vlastní sérii.
 
JLA, tedy Justice League of America, se poprvé objevila v komiksovém magazínu Brave and Bold 28, který vyšel na přelomu března a dubna roku 1960 a její členové Batman, Superman, Martian Hunter, Green Lantern, Wonder Woman a Flash se vrhly do boje s hvězdicoidními mimozemšťany, kteří se na počest prvního dobrodružství JLA občas vrací. „Staro is Back!“
 
 
Pokud si však myslíte, že se v tomto případě jedná o zrod JLA, ve smyslu založení týmu, jste vedle jak ta jedle. V komiksovém světě totiž zrod a první dobrodružství nebývá vždy jedno a to samé. Podívejte se třeba na Batmana. Ten taky ve svém prvním dobrodružství naskočil do rozjetého vlaku a vysvětlení, proč se začal převlékat za netopýra, přišlo o nějaký ten pátek později.
 
 
Tajemství zrodu JLA tak přišlo až s komiksovým sešitem JLA číslo 9, který se objevil 7.února 1962, tedy po dvou letech, v době, když už si tým vydobyl svou vlastní řadu. A jedno je třeba říci rovnou a natvrdo. Ono tajemství, nebylo jen poplatné své době, ale bylo i náležitě blbé. I na svou dobu, kdy komiks hýřil nejednou více než naivní zápletkou. Ta, která má na svědomí, že se největší hrdinové DC dali dohromady, má co do činění s mimozemšťany. Jak jinak.
 
 
Všechno začalo ve chvíli, kdy již dávno vzniklá JLA slaví narozeniny a aby byla oslava dostatečně důstojná, společně s hadry, košťaty, kýbly a vysavačem (luxuje Wonder Woman v zástěře) uklízí své sídlo. Ne, to není nadsázka, to je fakt. Hostem na oslavě je i mladý kluk Snapper, kterému (a potažmo i čtenářům) pak nad dortem všichni vypráví jak k založení JLA vůbec došlo. A je to opravdu vypečená historka, v níž nechybí mimozemská rasa z planety Appellax, která hledá náhradu za svého zemřelého císaře.
 
 
Budoucí vládce Appellaxu má být vybrán ze sedmi místních kandidátů na základě jejich boje ve stylu vybíjené. Pravidla jsou prostá, kdo vymlátí všechny ostatní, stane se vládcem. A tato mimozemská vybika se má samozřejmě odehrát na Zemi. Účastníci zájezdu jsou zminiaturizováni, zavřeni do umělých meteoritů a hurá, jede se na militantní výlet! 
 
 
A tak Martian Hunter náhle zjistí, že na americkém maloměstě, kde se prochází obrovský kus šutru podobný Golemovi, začínají kamenět lidé, v Aquamanové rybníčku (momentálně indickém oceánu, kde zrovna plave kraula) zase začínají blbnout ryby a měnit se ve sklo. Za to zase může skleněný mimozemšťan. Aquman ho společně s rybkami porazí, stejně jako Martian Hunter dá do huby kamennému Golemovi. Oba se pak sejdou u podivného meteoritu, kde se mění ve dřevo. Ups.
 
 
Totiž, aby jste rozuměli, při boji s balvanem Martian hunter svým telepatickým jasnozřivým pohledem zjistil vo co tady gou. Stejně jako zjistil, že účastníci mimozemské vybíjené byli na Zem transportováni za pomocí umělých meteoritů. A jeden z nich se nachází u pobřezí Caroliny.  A k němu vzápětí i doputuje Wonder Woman, která se před tím utkala s mimozemšťanem v podobě slizu, jež své okolí měnil... ano správně, ve slizké bobky. Chtěl změnit i Wonder Woman, ale nevyšlo to. Ta ho chytila do magického lasa a točila s ním ve vzduchu tak dlouho, až bylo po slizu, stejně jako slizcích bobcích. Totiž všechny proměny mimozemšťanů se po jejich poražení vrací do původní podoby.  Wonder Woman to nepomohlo. Jak již bylo řečeno, skončila u meteoritu jako třetí a začala se měnit ve dřevo. 
 
 
Stereotyp u meteoritu se nevyhnul ani Green Lanternovi. Ten zase narazil na kosmický šutr z něhož se vzápětí vyklubal velký žlutý pták, tedy další mimozemský hajzl. Tento pro změnu lidi a zvířata ve svém okolí mění ve žluté ptáky. Chce změnit i Lanterna. Nevyjde mu to, Lanternův prsten je sice alergický na vše žluté, nicméně zamrazit ptáka ve vodopádu, kterým prolétal, dokázal. Zbytek je klasika. Lantern končí u meteoritu a mění se ve dřevo. 
 
 
Už to začíná být velká otrava, neboť Flash má téměř identický zážitek. Šablona, terá se neustále opakuje není jiná ani v tomto případě. Flash se jen mlátí s ohnivákem, který mění své okolí v ohnivé mužíky. Na poušti. Flash běhá kolem něj tak dlouho a tak rychle až oheň zadusí. A s ním i mimozemského pyromana. Pak skončí jako dřevo u předposledního meteoru.
 
 
 Jistě vám to taky došlo. Co meteorit to jeden mimozemšťan. Účastník mimozemské vybiky. Z toho aktuálního, de všichni postývají „jako dřevo“, se vyloupne dřevěný mužík. Aha, proto se všichni mění ve dřevo. Zásadní odhalení střídá boj. Dřevění superhrdinové si pomáhají a tak ho vyhrají. V jednotě je síla. Magické laso Wonder Woman nakonec udělá z dřevěného mužíka – mimozemšťana, třísky. Všem se spolupráce líbila a tak se rozhodnou, že budou spolupracovat. Zbývá totiž ještě jeden meteorit. Poslední. S diamantovým mimozemšťanem, který přistál v Grónsku. 
 
 
S tím zrovna bojuje Batman a Superman. Jenže zrada! Meteorit byl z kryptonitu, a tak má Superman trápení. Naštěstí je tu Batman se svým Bat letadlem. Zbytky meteoritu zachytne o kotvu, odtáhne ho a Superman mimozemšťana prohrábne tak mocně, že se diamant změní v uhlí. Vybíjená je u konce a superhrdinové, kteří jí vyhráli, se domluví, že si založí klub. Skoro jako Rychlé šípy. 
 
 
A takhle blbě vznikl jeden z nejznámějších supertýmů. Zvídavý chlapec Snapper by chtěl ještě vědět, jak a proč vznikl hlavní stan JLA, nicméně se dozví, že to je už jiný příběh. Pak si všichni zazpívají „Happy Birthday to You.“ a jsou všichni happy. Netuší totiž, že v příštím sešitě je čeká boj s Felixem Faustem a jeho fantastickými prsty. To už je ale jiný příběh.
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]