ProfilyBatmanova podivná smrt a ještě podivnější návrat

 

 
Batman již nejednou pořádně dostal do těla, nejvíce však, když ho Bane zkryplil tak moc (přeražená páteř není sranda), že si musel do netopýřího kostýmu najít náhradu v podobě postychtivého anděla Azraela.
 
To bylo v dobách, kdy se DC rozhodlo pořádně zašejkovat se životy svých ikon a ukázat, že i ty mohou krvácet. Čtenáři se tak dočkali Supermanovi smrti a již zmíněného Batmanova zkryplení. Samozřejmě, ani jediné neproběhlo z definitivní platností. Superman se nakonec vrátil s dlouhým hárem a Batman se dal do kupy, nakopal prdel Azraelovi, který si BAT ikonickou postavu vyložil zcela a brutálně po svém a vše bylo zase v cajku.
 
 
Nový hrozivý mrak nad Batmanem se tak začal opět stahovat až mnoho let poté (konkrétně v roce 2009), tedy v době, kdy si „Netopýr“ upíchl syna s dcerou Ras´al Ghula a jeho dobrodružství začínala opět pozvolna zavánět stereotypem. A tak se, společně s novým záporákem doktorem Hurtem a blížící se mezigalaktickou Finální krizí, objevil nový komplot, jak Batmana sprovodit ze světa. Všechny řadovky ovládla série Batman RIP, v níž Temný rytíř čelí zákeřnému, až psychadelickému útoku doktora Hurta a jeho bizarní organizace Black Glove (v Česku překřtěnou na Černou rukavici) no a její závěr vypadá, jako že to má Batman za sebou. (RECENZI českého vydání naleznete ZDE) Finální souboj ve vrtulníku, mohutná exploze a Nightwing smutně v ruce třímající Batmanovu kápi i s maskou. Je tohle Batmanův konec? Blbost. Takhle banálně by Batmana nezabil ani idiot.
 
 
A tak si Batman počkal na svou „smrt“ o nějaký ten den déle. Zmíněný mega event DC nakladatelství Final Crisis, odstartovaný vraždou Oriona (člena New Goods, ovšem vysvětlovat tuto linii neznalému čtenáři by vydalo na několik speciálů a tak se omezme na obligátní vraždu boha) totiž potřeboval dát čtenářům pecku mezi blinkry a tak Darkseid, poté co jej Batman střelil kulkou z antihmoty, vyslal jeho směrem zákeřné Omega paprsky. Touché! Zásah! Z Batmana tak zbyla seschlá a pokroucená tělesná schránka, kterou Superman teskně svíral v náručí (podobně jako během Crisis on Infinite Earths svíral Supergirl) a scenáristický atentát na Batmana byl úspěšně dokonán. Řadové komiksy tak ovládla nostalgie vzpomínání (včetně solidního příběhu sandmanovského Gaimana) a rovněž pochopitelný restart.
 
 
Nejprve si totiž bylo třeba ujasnit, kdo si bude oficiálně hrát na netopýra a nasouká se do batmanovského kostýmu, tudíž se v ulicích Gothamu rozhořel Boj o masku (Battle for the Cowl) na němž se kromě Nightwinga (historicky prvního Robina), podíleli kromě členů rozvětvené BAT – rodiny sympatizantů a spojenců i padouch Black Mask a hlavně Jason Todd, druhý Batmanův Robin číslo 2, který se před nějakým tím časem rovněž vrátil ze záhrobí, jako rozporuplná postava Red Hood. Inu, smrt v komiksovém pojetí nikdy nebyla definitivní. Což se samozřejmě týká i originálního Batmana – Bruce Wayna. On totiž již poslední panel Final Crisis dává tušit, že definitivní poprava se nekonala. Batman sedí v nějaké nehostinné jeskyni a čmárá na zeď svůj BAT znak.
 
 
Ale zpátky do Gothamu. Tady se mnohé změnilo. Batmanem se oficiálně stal Dick Grayson (štafetu mu osobně předal Superman), který s tím měl zkušenost už z dob, kdy po Knightfallu rovněž zaskočil zotavujícího se Batmana v minisérii Prodigy a Robina mu dělá Waynův syn Damian. No a z dosavadního Robina Tima Drakea se stává Red Robin, který nevěří, že Batman je mrtev a začíná po něm pátrat po celém světě, čímž si vysloužil vlastní komiksovou sérii Red Robin. Novou sérii si ostatně vysloužili i nový Batman s Robinem. Jmenovala se Batman a Robin a vedle klasických BAT dobrodružství se hlavně zaměřovala na soužití nového Batmana zvykajícího si na to, že se stal legendou s vznětlivým, mnohdy nezvladatelným spratkem, který si zase musel zvykat na určitý řád.
 
 
A s postupem času se najednou začaly objevovat náznaky, že by se původní Batman mohl vrátit.  Třeba když se najednou vynořil s lazarovy jámy, která pravidelně Ras´al Ghulovi dávala věčný život. Ano, máte pravdu, na návrat pohřbené legendy, by to byla slabota. Ten se měl samozřejmě odehrát v daleko větším stylu. Ten předznamenal návrat doktora Hurta. A samozřejmě došlo i na Jokera. A tak se čtenáři dozvěděli, že pravý Batman ve skutečnosti nezemřel, ale ve skutečnosti byl Omega paprskem transformován až do pravěku, na počátek lidské historie. Bruce Wayna tak čekala fantasmagorická cesta napříč časem. 
 
 
To vše se stalo náplní šestidílné minisérie Návrat Bruce Wayna z roku 2010, v níž se originální Batman za asistence Granta Morrisona, sledován a „na dálku“ podporován částí JLA (Superman na svého kámoše nezapomněl) probojovává od pravěku přes dobu mýtů a legend, honů na čarodějnice, období bukanýrů a pirátů, samozřejmě i Divokého západu (zde pochopitelně nechybí Jonah Hex), noirového období, kdy žili jeho rodiče (zde zase nechybí srážka s dějovou linií týkající se doktora Hurta) až do současnosti, kde nejprve Batman ve skrytu pozoruje své spojence (Bruce Wayne: Road Home), aby se nakonec definitivně vrátil do svého netopýřího kostýmu v němž první věc, kterou udělá je ta, že rozbije hubu doktorovi Hurtovi. Kruh se uzavřel a tečku tvoří návrat na samý počátek v podobě dvou ztracených kapitol, zaplňující mezery týkající se Batmanova zmizení a domnělé smrti.
 
 
A tak Batman přežil svou smrt a definitivně potvrdil, že je nesmrtelný. Ovšem jeho život neměl najít zbytečného klidu. Ten totiž superhrdinům nesluší. Za rohem již čekala další velká událost. Nová padesát dvojka, restartující osudy obyvatel DC univerza. Ale o tom zase až někdy příště. 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]