ProfilyBatman versus Joker: nekonečný souboj

 

 
Křídově bílá pleť, zelené vlasy a nepřirozeně roztažený škleb od ucha k uchu. Totální sociopat a psychopat schopný s úsměvem zavraždit kohokoliv a cokoliv.
Rozpolcený muž, temný rytíř bojující proti zločinu v netopýří masce: dvě strany jedné mince.
Dva nesmiřitelní soupeři. Dva protipóĺy. Dvě comicsové osobnosti.
 
 
1.Klaun zločinu (na počátku)
 
Objevil se zničeho nic a přes média oznámil, že hodlá do 12 hodin zavraždit známého milionáře a ukrást jeho drahocenný diamant. A stalo se. I přes přísnou ochranu milionář Claridge zemřel s nepřirozeným šklebem ve tváři a v jeho trezoru byla místo diamantu nalezena skleněná atrapa. Druhý den naplnil sídlo dalšího milionáře jedovatý plyn a Joker, jak si neznámý zločinec začal říkat, měl na triku druhou oběť. Stejně jako pozornost maskovaného detektiva Batmana. První jejich střetnutí nedopadlo pro bojovníka proti zločinu nejlépe. Batman skončil v kalné vodě a Joker unikl. Následoval další útok, tentokrát na soudce Drakea, kterého Joker vinil za to, že ho kdysi zatkl. Batman se rozhodl nastražit past, z které Joker unikl a navíc zajal jeho pomocníka Robina. Netopýří muž se však nevzdal. Vypátral Jokerův úkryt, odolal jeho plynové pistoli a nakonec vražedného klauna srazil k zemi a zatknul…
 
 
Ano, tak prostý byl první Jokerův výstup odehrávající se v Batmanovi č.1 z roku 1940. A jelikož se jednalo o silnou „kartu“, není divu, že se morbidní vražedný šílenec vrátil. A posléze se začal vracet pravidelně a komplikovat Batmanův život ať již se zločineckým cirkusem nebo hudbou, která přiváděla ty, kteří jí poslouchali, k šílenství… a k smrti. A Batman všem jeho hrozbám čelil se svou silou a sidekickem Robinem. Mnohdy se zdálo, že tentokrát již naposled, že Joker zemřel, utopil se nebo padl do vlastní pasti. Šílený zločinec však vždy jako Fénix povstal z domnělého popela. Vždyť to znáte. V comicsu smrt nikdy není definitivní.
 
 
2.Rudá maska (padesátá léta)
 
Byť byl Joker v Batmanovských comicsech stálicí, o jeho původu netušil celé desetiletí nikdo zhola nic. Světlo do této záhady vnesl až Detectiv Comics 168 (rok 1951), který nastínil možnost, že vražedný klaun byl normální chlap a zloděj maskující se červeným pláštěm a červenou kuklou, známý jako Red Hood. Bohužel během krádeže v továrně na karty musel uniknout kanálem plným toxického odpadu, který ho vizuelně poznamenal. Pak před zrcadlem během záchvatu hysterického smíchu usoudil, že vypadá jako zlý klaun, hnusná hříčka přírody, morbidní Joker a tak se šílenství a žolíková karta staly jeho osudem.
 
 
Stejně jako nikdy nekončící boj s netopýří nemesis, který byl stále častější a v barevných padesátých letech nabýval stále morbidnějších a zvláštnějších podob. Na Jokerově zločineckém maškarním bále třeba oba hrdiny polapil uvnitř obřích želatinových bublin, které pak chtěl i s nimi spálit, po vzoru Batmana vytvořil i svůj bojový opasek a dokonce se spojil i se Supermanovým největším nepřítelem Luthorem v šíleném plánu na ovládnutí Gothamu a Metropolis za pomoci nezničitelných androidů. Ano z Jokera se stala nepopiratelná celebrita, která se v komiksech objevovala stále častěji. 
 
 
3.Joker pěkně natvrdo (sedmdesátá léta)
 
Rozjuchané Batmanovy příběhy dětského ražení začaly chcípat jako četné Jokerovy oběti a comics začal mírně přitvrzovat. A Jokerovo řádění nebylo výjimkou. V příběhu The Joker´s Five Way Revenge (Batman 251 – 1973) se vražedný klaun rozhodl zlikvidovat svých pět bývalých kompliců. A udělá to opravdu důmyslně.
 
 
Prvního klasicky otráví (ano smrtelný křečovitý škleb, vždyť to znáte), druhý boxer dostal napít otrávené vody, třetí si zakouřil doutník nacpaný silnou výbušninou, čtvrtý byl oběšen a poslední, pátý – invalida na vozíčku se šel společně s Batmanem koupat do velké nádrže s hladovým žralokem. Jokerovy příběhy kromě většího počtu mrtvol začaly disponovat i namakanější, mnohdy detektivní zápletkou, v níž nešlo jen o obvyklý muster – ty zlý, já hodný rozbijem si hubu a dobro zvítězí. A navíc Jokerova popularita narostla tak mocně, že si v roce 1975 vysloužil i svou vlastní řadu. Ta se ale, na rozdíl od jeho nekonečných soubojů s Batmanem, moc nechytla.
 
 
4.Veké plány (osmdesátá léta)
 
Jako velikán zločinu se již Joker přestal zabývat banálním zločinem. Jeho záměry byly stále bombastičtější a megalomanštější. V Batmanovi 321 (1980) se například rozhodl oslavit své narozeniny tím, že pochytal všechny své nepřátele včetně Robina, Batmana či komisaře Gordona a připoutal je k výbušným svíčkám svého gigantického narozeninového dortu. Zamíchal i kartami během jednoho převratu v rozvojové zemi, kde si ve starodávné pyramidě vybudoval svůj vražedný Jokerland, a aby bylo naplněno jeho ego, rozhodl se, že nad Gothamským zálivem bude stát jeho obří socha.
 
 
Netřeba dodávat, že Batmanova smrt či utrpení bylo vždy nedílnou součástí těchto plánů. Při vzniku sochy měl být roztrhán výbušninami v Jokerlandu, jindy zase byl netopýří muž spoután na vláčku horské dráhy, který mířil k tělu Batmanovi milé Vicky Valeové přivázané na kolejích. Z této svízelné situace mu nakonec pomohl druhý, tehdy se zaučující Robin Jason Todd. Ovšem v té době nikdo netušil, že Joker bude mít v životě tohoto druhého netopýřího sidekicka zcela zásadní a tragickou roli.
 
 
5.Kameňák (Jokerův původ)
 
Koncem osmdesátých let zažila comicsová scéna malé zemětřesení. Mohl za to příběh Killing Joke (u nás v Česku vyšel na pokračování v comicsovém magazínu Crew jako Kameňák) Jednak byl konečně a bez nejmenších pochyb odhalen Jokerův původ, který byl původně zoufalcem s těhotnou manželkou, který si navlékl rudou masku Red Hooda, aby jí zaopatřil a během zásahu policie se málem utopil v toxickém odpadu. Paralelně s těmito vzpomínkami se odehrává příběh, kdy Joker lapí policejního šéfa Gordona, téměř smrtelně postřelí jeho dceru Barbaru (Batgirl) a šéfa policie chce přivést k šílenství. Batman sice udělá ve věci pořádek, ale Barbara – Batgirl je zmrzačená a končí jako invalida na vozíku.
 
 
6.Smrt v rodině (devadesátá léta)
 
Joker zabil nespočet lidí a asi by se nenašel borec, který by je byl schopný spočítat. Jedna jeho oběť je ale zcela zásadní. Tou je právě Robin, Batmanův sidekick, kterého Joker nejprve málem umlátí železným hákem a potom ho nechá vybouchnout. Batman je zuřivý po pomstě, ale nemůže nic dělat, neboť Joker v té době zrovna využívá diplomatického statutu jednoho arabského státu. Věci dojdou tak daleko, že Batmanovi ve vražedné pomstě zabrání i sám Superman.
 
 
Joker je přesto nakonec při plynovém útoku na budovu OSN demaskován, Batman ho pronásleduje a ve finále jejich souboje se zdá, že Joker umírá ve vybuchující helikoptéře, kterou chtěl původně uniknout. Ale vždyť víte… zdání klame a Joker podobně už zemřel nesčetněkrát. Ostatně ani Robinova smrt nebyla definitivní. Ten se v roce 2005 opět objevil, tentokrát ale na druhé straně barikády, jako Batmanův protivník. Celý příběh Robinovi smrti si můžete přečíat ZDE.
 
 
7.Joker vs. lžibatman (Knightfall)
 
V době, kdy byl Batman zmrzačen nadopovaným hromotlukem Banem, zaujal jeho místo anděl pomsty Azrael, který do batmanových obvyklých praktik přinesl surovou brutalitu a navíc neúctu k lidskému životu. Bylo by tedy nemyslitelné, aby se tento náhradní Batman nesetkal s jedním z největších Batmanovských protivníků. Joker se v té době cítil být filmovým producentem a měl v záměru natočit film o Batmanově smrti. Reálné smrti. Neuspěl, po masivním souboji ve filmových kulisách dostal pekelně na hubu. Bohužel to mu nezabránilo, aby při převozu do nemocnice neutekl ze sanitky.
 
 
8.Zamilovaný Joker (Harley Quinn)
 
O sexuálním životě Jokera toho nebylo nikdy moc známo. Pak se ale v jeho životě jedna žena objevila. Kupodivu to byla psychiatrička a ještě k většímu podivu se objevila nikoliv v klasické batmanovské řadě, ale v jejím klonu určeném hlavně pro děti Batman Adventures.. Jokerova psychiatrička pečující o něj v blázinci se do charismatického Jokera zbláznila, z lásky jí hráblo, pomohla mu k útěku a ve finále se stala jeho nepostradatelnou polovičkou plánující i páchající s ním zločiny.
 
 
Na dětský komiks odvážné scény roztoužené Harley doplňoval nadhled s vtipem a komik slavil okamžitě úspěch. Stejně jako nová, brzy zásadní postava Batmanovského univerza. Netrvalo totiž dlouho a Harley Quinn převzaly i seriózní batmanovské příběhy a kromě vyšinuté mysli jí nadělili i luxusní kozy.
 
 
9.Další smrt v rodině (No Man´s Land)
 
Stalo se to v době, kdy se Gotham City po velkém a silném zemětřesení změnilo ve vládou USA uzavřené ghetto, v jehož pobořených ulicích bujel zločin. Ano Joker zde prostě nemohl chybět. Stejně jako Batman, který bojoval o své území. Ovšem na konci celé ságy se vražednému klaunovi podařil další zásadní zářez. Zcela bez emocí zastřelil manželku komisaře Gordona. Ano, Joker z velkého záporáka definitivně povýšil na vraha comicsových celebrit.
 
 
10.Jokerova smrt
 
Jak je z předchozích řádků asi zřejmé, Joker se v průběhu let stal Batmanovým největším, stejně jako nejčastějším protivníkem. Díky tomu se objevil i v mnoha alternativních příbězích, ve kterých se třeba stal normálním upírobijcem (zatímco Batman se stal upírem), mágem ve fantasy zemi a samozřejmě taky Batmanovou obětí. Ano, Batman Jokera zabil. Jako rehabilitovaného zločince ve světě daleké budoucnosti  (Návrat temného rytíře) jej nakonec při jeho krvavém činu zmlátil tak, že to ten parchant konečně nevydejchal. Ne finální tečku mu nedal, na to je i zahořklý, policií i osudem pronásledovaný Batman přeci jenom klaďas, ale Joker konečně dodýchal.
 
„…ať už v něm bylo cokoliv, se šelestem to odtéká.“
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]