ProfilyStar Wars Omnibus 02: Boba Fett

Star Wars Omnibus: Boba Fett scénář: John Wagner, Mike Kennedy, Ron Marz atd.
kresba: Ian Gibson, John Nadeau, Carlos Meglia atd. překlad: Vlastimil Šprta počet stran: 496 cena: 990 Kč vydal: 23.3.2011 BB ArtPopis Recenze Ukázky koupit

 

Narazili jsme na něj v původních filmech, kde zle zatápěl Hanu Solovi i Lukeovi, v nové trilogii jsme nahlédli do jeho dětství a výrazně se projevil i v prvním omnibusu ze světa Star Wars, který česky vyšel na sklonku minulého roku. A nyní si pro sebe uchvátil omnibus celý. Nejobávanější nájemný lovec galaxie – Boba Fett.
 
Když chcete pořádně rozšířit nějaký vymyšlený svět, není lepší cesty, než věnovat nějakou tu pozornost jeho záporákům. Ideálně takovým, kteří jsou záporáci třeba z donucení nebo nedopatřením… nebo takovým, kteří jsou prostě absolutní parchanti a dají to pocítit každému. Především dalším parchantům. Protože cokoliv špatného se parchantům děje, je povolené a zábavné.
 
 
Boba Fett je z kategorie č. 2. Legenda. Žádné výčitky svědomí, žádné smilování, jen soustředění se na zadaný úkol, pečování o vlastní pověst a samozřejmě ochrana vlastního života především. Jeho omnibus přináší devět příběhů, jimiž se krom jiných mihne i Han Solo, Darth Vader nebo i Lando Carlissian. Devět akčních a místy překvapivě hodně vtipných příběhů.
 
Především ty nejdelší povídky hraničí až s černou komedií (místy tomu odpovídá i kresba, hlavně výrazů obličeje) – od základní formy zběsilé honičky plné podrazů (Yavinská vasilika) přes naprosto groteskní postavičky (Smrt, lži a zrada) po bizarní nápady jako je náboženství pesimistů (Nepřítel Impéria). Ale hodně krutý vtip se dá najít i v kratších příspěvcích (Jatka nebo Záchrana – a i ve své podstatě tragický Agent zkázy a Vrak).
 
 
Opravdu temný příběh je snad jen Oběť z planety zmítané občanskou válkou, na níž Boba Fett přispěje oběma stranám stejným dílem. Vůbec změna zaměstnavatele je pro tohohle chlapíka věcí běžnou a logickou. Zadarmo ani kuře nehrabe.
 
Je ovšem jasné, že málokdo si celý omnibus pořídí pro to, aby zjistil, jaký dopad bude mít na víru pesimistů vzájemný souboj Fetta a Vadera (předvídatelně zničující, především pro všechny kacířské optimisty). Ne, do toho omnibusu jdeme právě kvůli tomu souboji.
 
 
Důležitá otázka tedy je, zda se jednotlivé příběhy podařilo vystavět tak, aby vynikla akce, případně stylovost a samozřejmě barvitost Lucasova světa. Ano, ano, ano. Nádherné scenérie, barevní emzáčci a ještě barevnější výbuchy, přeplněné bary a zločinecká doupata… a neustálá akce. A vůbec tentokrát nevadí, že je světelných mečů pomálu (byť právě střet s Vaderem je zdaleka nejzajímavější; už pro to, v jakém prostředí k němu dojde – chudák Anakin by prostě neměl bojovat nikde, kde teče láva), jsme přeci především na poli historek z podsvětí.
 
 
Což v tomto konkrétním případě znamená, že opět narazíme na Hutty, kteří by si snad také zasloužili vlastní omnibus. V Yavinské basilice jsou pouhými iniciátory dění, ale v Smrti, lžích a zradách jich máme celou jednu rodinku: intrikující, milující i najímající zabijáky jeden na druhého… kdyby si chtěl Tarantino někdy střihnout menší prácičku pro Lucase, tady by měl ideální materiál.
 
Ani jeden z příběhů sice celkový příběh Star Wars nikam neposouvá ani jej nepropojuje s jinými, ale je rozhodně svým způsobem uspokojující, že ve světě zelených zensamurajů se špičatýma ušima a hipísáckých rytířů Jedi se dá narazit i na uříznutou, ale přesto stále živou hlavu poslední příslušnice Impériem vyhlazeného národa, na hnusný hmyz, který vám sežere vašeho zajatce, i na týpky, kteří si nechají k svatební hostině připravit svého konkurenta.
 
 
Boba Fett je tedy ideální volba pro všechny, které svět Star Wars fascinuje, ale zároveň jim vadí naivní řečičky o Síle a Republice. Nájemný lovec v mandaloriánské zbroji vám ukáže, že i zde se hraje pěkně natvrdo a o prachy, moc a tu a tam i ženské (především ty krásně macaté, několikatunové) jde především. A když jsou navíc ty triky, který přitom předvádí, tak zábavné, není důvod, aby si na své nepřišel i fanoušek těch ubohých Jedi.
 
I když, abych nebyl na Skywalkerovi kamarády ošklivý, uvidíme, jak se předvedou v dalších chystaných omnibusech oni. Temná legenda Fettova na ně paradoxně navnadila víc než dostatečně.
 
Text: Boris Hokr
 
Příběhy:
 
Star Wars: Boba Fett – Nepřítel Impéria (Star Wars: Boba Fett – Enemy of the Empire)
Scénář: John Wagner
Kresba: Ian Gibson, John Nadeau
 
Star Wars: Podsvětí – Yavinská vasilika (Star Wars: Underworld – The Yavin Vassilika)
Scénář: Mike Kennedy
Kresba: Carlos Meglia
 
Star Wars: Impérium – Oběť (Star Wars: Empire – Sacrifice)
Scénář: John Wagner
Kresba: Cam Kennedy
 
Star Wars: Impérium – Vrak (Star Wars: Empire – Wreckage)
Scénář: Ron Marz
Kresba: Adriana Melo
 
Star Wars: Boba Fett – Jatka (Star Wars: Boba Fett – Overkill)
Scénář: Thomas Andrews
Kresba: Francisco Ruiz Velasco
 
Star Wars: Boba Fett – Záchrana (Star Wars: Boba Fett ½ – Salvage)
Scénář: John Wagner
Kresba: Carlos Ezquerra
 
Star Wars: Boba Fett – Dva pohony zkázy (Star Wars: Boba Fett – Twin Engines of Destruction)
Scénář: Andy Mangels
Kresba: John Nadeau
 
Star Wars: Boba Fett – Smrt, lži a zrada (Star Wars: Boba Fett – Death, Lies, & Treachery)
Scénář: John Wagner
Kresba: Cam Kennedy
 
Star Wars: Boba Fett – Agent zkázy (Star Wars: Boba Fett – Agent of Doom)
Scénář: John Ostrander
Kresba: Cam Kennedy

Další recenze


Ukázky


Promo

Nejobávanější nájemný lovec v galaxii…
Pro darebáky a vzbouřence, kteří parazitují na neštěstí druhých, jsou nepokoje v galaxii zdrojem blahobytu. Nájemný lovec Boba Fett nemusí stát na ničí straně a může přijímat lukrativní úkoly za vlády Impéria, během obnovování Republiky i po návratu Jediho…
Když se na konci sedmdesátých let objevily první Star Wars komiksy, nebyly ničím jiným, než pouhým nenuceným převyprávěním Lucasova filmového díla, ale jak čas postupoval tak si stejně jako knihy uzmuly právo formovat Star Wars svět podle svého. A tak vznikly příběhy rozvíjející osud toho nejznámějšího nájemného lovce v galaxii, Boby Fetta.
Toto je sbírka devíti povídek o nejnebezpeč nějších a nejdobrodružnějších misích Boby Fetta. Ať už jde o urovnání diplomatických sporů (brutálním násilím), bitku nájemných lovců, souboj s Darthem Vaderem nebo zúčtování s falešným dvojníkem – pro tajemného muže v mandalorianské zbroji není žádná práce příliš nebezpečná a žádná odměna příliš velká.
Boba Fett, nemilosrdný, zásadový, nenáviděný i milovaný! (anotace)

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]