ProfilyUsagi Yojimbo 14: Maska démona

Usagi Yojimbo 14: Demon Mask
Autor: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Počet stran: 232
Cena: 259 Kč
Vydavatel: 12.3.2011 CrewPopis Recenze Ukázky koupit

 

Rozdíl mezi mánií a kultem/fenoménem je ten, že mánie přijde, vydělá hromadu prachů, všichni si koupí podvlíkačky s obrázky postav a pak, tak rychle, jak přišla, zase zmizí a nechá si jen skalní fanoušky. A pak je kult. Kult se drží, fanoušky nabírá i mezi původními odpůrci a jejich množství se zvětšuje a zvětšuje. Přesně takový je Usagi Yojimbo.
 
Už samotný fakt, že u nás vyšel již čtrnáctý díl s názvem Maska démona a dotisky prvních dvou, nenechá nikoho na pochybách o oblíbenosti a úspěšnosti tohoto ušatého ronina (samuraj bez pána). Stan Sakai jednoduše vytvořil antropomorfní mangu, která se kvalitou vyrovná slavnému Blacksadovi (ač jde samozřejmě o naprosto odlišný žánr), a navíc oslovuje všechny věkové skupiny. Je těžké napsat o Usagim něco, co již nebylo řečeno. Rovnou tedy rozeberme obsah knihy.
 
 
Koncepce je klasicky tvořena kratšími příběhy z různých období Usagiho života. Na první pohled jde o samostatně fungující kapitolky, ale na ten druhý máme před sebou dokonale kompaktní celek. A to nejen v rámci této jedné knihy. Nosným pilířem, který dal celé publikaci i jméno, je právě delší Maska démona. Zastihujeme Usagiho na cestě do kláštera, ve kterém je ukryt meč Ostří trav (viz 12. díl), který má pomoci přepravit. Po cestě se však stane svědkem vraždy postaršího ronina. Vrahem je vysoký a excelentní šermíř s maskou démonské tváře a kimonem pokrytým lebkami. V blízkém městě se pak dozvídá, že tento incident nebyl první svého druhu a že jde o vraha, který se nedávno objevil v okolí a za oběti si vybírá výhradně roniny. Ačkoliv se Usagi původně neplánoval zdržet, situace si vyžádá jeho přítomnost, a tak se rozhodne vyřešit Záhadu Masky démona.
 
 
Stan Sakai konstruuje příběh s detektivním nádechem. Staršímu čtenáři se sice rychle vyprofiluje okruh podezřelých i pachatel, ale rozhodně tím děj neztrácí na zábavnosti ani pro něj. Pro mladší pak jde o vyloženě napínavou záležitost s očekávaným finálním soubojem.
 
 
Z Usagiho dětství a výcviku jsou zde celkem dva příběhy a z jejich konce a kontextu je jasné, že budou mít další pokračování. Stejně tak příběh zakázané lásky Dezertéři, ve kterém se Usagi vůbec nevyskytuje, svým otevřeným koncem čtenáře navnazuje na pokračování, jež, doufejme, přijde v dalších knihách.
 
 
V druhé polovině knihy je také povídka Shledání, na kterou přímo naváže hlavní příběh příští knihy. Po dlouhém putování dorazí Usagi se zpožděním do chrámu, ve kterém je ukryto Ostří trav. Mniši jsou ovšem v obležení banditů. Usagi se mezi ně vplíží a zjišťuje informace o plánovaném útoku; nic však není takové, jaké se zdá, a meč je ve vážném ohrožení…
 
 
Maska démona je již 14. důkazem geniality díla Stana Sakaie. Multižánrová publikace plná vtipu, napětí a akce nám ovšem přináší mnohem víc. Nenásilnou formou nám ukazuje střípky japonských zvyků, kultury a historie, a to i mladší generaci. I proto si Usagi zaslouží místo v knihovnách každého fanouška komiksů a mangy.
 
Příběhy obsažené v knize:
 
– Hostinec na kopci měsíčního stínu (The Inn on Moon Shadow Hill)
- Živit se kaší (A Life of Mush)
- Dezertéři (Deserters)
- Hrnčířův příběh (A Potter's Tale)
- Dopis (The Missive)
- Záhada Masky démona (The Mystery of the Demon Mask)
- Kumo (Kumo)
- Shledání (Reunion)
- Smrt a daně (Death and Taxes)
- Zábavná příhoda cestou na turnaj (A Funny Thing Happened on the Way to the Tournament)
- Netsuké (Netsuké)
- Skákající ninja (The Leaping Ninja)
- Tsuru (Tsuru)
 
Text: Vojtěch Rabyniuk

Další recenze


Ukázky


Promo

 

Miyamoto Usagi vybojoval v Japonsku na sklonku bouřlivého 16. století mnoho bitev, ztratil v nich pána a stal se roninem. Zatímco se z mnoha roninů stali bandité nebo žoldnéři, Usagi si vybral osud potulného válečníka, který putuje krajinou a hledá osvícení a spravedlnost. Jeho cesta vede skrze mnohá nebezpečí, souboji se zločinci počínaje a setkáními s nadpřirozenými bytostmi konče. Usagi se musí vypořádat s lesem plným bájných příšer, mladíkem toužícím po dobrodružství, nájemným vrahem, pavoučími monstry i se zabijákem v masce démona…
Cenami ověnčený Stan Sakai vytvořil epické dobrodružství pro všechny věkové skupiny vycházející z důkladných znalostí japonské historie, kultury a mytologie. Jenom málokterý komiks nabízí tolik akce, hloubky a čisté zábavy jako Usagi Yojimbo. (anotace)

 

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]