ProfilyIndiana Jones: Omnibus 01

Indiana Jones Omnibus vol. 1
Autor: různí
Kresba: Dan Barry, Dan Spiegle, Leo Durañona
Překlad Michaela Macková
Počet stran: 352
Cena: 890 Kč
Vydal: 22.1.2011 BB ArtPopis Recenze Ukázky koupit

 

Prodírá se džunglemi vyzbrojen břitkým smyslem pro humor a bičem, ošuntělé oblečení dobrodruha plynule mění v oblek váženého univerzitního pedagoga. Obklopují jej ženy i hadi. A také podivuhodné artefakty a nacističtí zločinci. Ale hlavně ti hadi. Nebo dobrodružství? To bude záležet na tom, jestli se zeptáte sami sebe, nebo jeho samotného. Jedinečného Indiana Jonese!
 
BB/art vydává další komiksový omnibus. A i když vhodné potvory už, zdá se, došly, pořád se nabízí dost filmových legend, které si sebrané komiksové příběhy zaslouží. Indiana Jones je legenda. Každý, kdo viděl alespoň jeden film, který o něm pánové Spielberg a Lucas natočili (tedy původní trilogii, čtyřku točili jen Spielberg s Lucasem), chtěl vstoupit do služeb archeologie. Bohužel pak brzy zjistil, že artefakty už jsou většinou v muzeích, případně je třeba kopat do strašného humusu a ne pobíhat po cool chrámech s nástrahami a nahými indiánskými válečnicemi, nacisti už nejsou (a beztak, kdo by se učil německy?) a blondýnky letí spíš na právníky nebo manažery. Hnusnej svět.
 
 
Takže tři komiksové příběhy nejslavnějšího archeologa jsou vítaným balzámem na duši. Znovu se můžeme vrátit do doby, kdy jsme vyžadovali naivní, pompézní a zábavné příběhy. Kdy jsme chtěli vidět úniky o vlásek na vlásek nad propastí pomocí jako vlas tenkého biče… Ale bude to chvilku trvat. Kvalita jednotlivých příběhů totiž není vyrovnaná. Naštěstí je to kvalita vzestupná. Ano, Indiana Jones a Osud Atlantidy, i když obsahuje ženy v nedbalkách a nacisty, stejně jako nejvíc exotických lokalit, je nejslabším článkem řetězu. Proč? Pravděpodobně proto, že se jedná o adaptaci počítačové hry. To mnozí jistě ocení, objevuje se zde další nostalgická přidaná hodnota. Jenže to má i zádrhely…
 
 
Pamatujete na Feistovu Zradu v Kondoru? Taktéž podle počítačové hry. Hodně dobrý a zajímavý příběh, oblíbené postavy opět na scéně, super prostředí… a zoufale nefungující jako kniha. Chybělo prostě propojení jednotlivých „levelů“. To samé platí i v našem případě. Pořád se něco děje, potěší do komiksu převedené trademarky filmové série (znělku si sice budete broukat jen sami pro sebe, ale mapy znázorňující přesuny hrdinů potěší), jenže sledovat proč se něco děje právě v tom okamžiku, kde se kdo vzal, co kdy kdo udělal… to je zbytečné. Celý příběh je prostě sledem scén, z nichž některé jsou lepší, jiné horší a některé prostě mimo. Jo a pokud někdo nadával, co je to ve čtyřce za ty emzáky, tak tady jsou taky. Jiní, ale pořád emzákovití.
 
 
Druhý příběh je už jiné kafe. Indy se setkává s malým chlapcem, který jej poté doprovází na cestě z Afriky do Asie, kde se objevily stopy vedoucí ke svitkům samotného Buddhy. Ty by mohly mít velkou politickou hodnotu, takže po nich krom nejrůznějších šakalů jdou i Japonci (sice nejsou tak šik jako nacisti, ale mají katany). Indiana Jones a jeho spojenci tak mají o zábavu postaráno. Potěší i narážka na „čerstvě“ vydaný Hiltonův román <i.Ztracený obzor i na Chrám zkázy a to, že Indiana si skutečně užije spousty dobrodružství i bádání. Pořád tomu ovšem ještě něco k absolutní spokojenosti chybí. Větší vztah s hlavní ženskou postavou.
 
 
To přichází až v příběhu třetím – nejkratším, ale nejlepším. Zábavné (a smrtelně nebezpečné) nedorozumění na úvod a hned vzápětí šok – přednášky, na které se Indy těšil, dostala nějaká ženská z Jižní Ameriky! Jenže ta ženská má bratra, který možná narazil na pradávný incký poklad. A už tu máme lumpy snažící se onu váženou kolegyni ohrozit, Indyho zastavit a poklad zpeněžit. Mrzcí lidé. Ale náš hrdina si s nimi poradí. A během tohoto procesu navštíví pár zajímavých lokalit, stane se nechtěnou hvězdou večírku s vrhačem nožů, přežije noc na horském ledovci, narazí na staré incké bohy a taktéž na vědeckou rivalitu. Indiana Jones a Zlaté paže nejsou sice tak bombastické jako předchozí příběhy, ale rozhodně jsou nejkompaktnější (mimochodem, také se na nich podílelo nejméně lidí :-)).
 
 
Omnibus se vyznačuje přiléhavou, spíše klasickou kresbou, která se spíš než na dynamiku či přehnané detaily soustředí na atraktivitu prostředí a nejrůznějších artefaktů, navození pocitu exotičnosti a jisté archaičnosti (a především v obálkách na evokaci pocitu, že skutečně sledujeme trochu statičtější, ale pořád skutečné pokračování s H. Fordem v hlavní roli). Scénáře jsou pak prostě a jednoduše jonesovské. Indymu se dostane na stopu vzácného – a řádně tajemného – artefaktu. Bere tedy klobouk, bič a vyráží. Dostane se do mnoha dobrodružství a silou svých paží i rychlým uvažováním se z nich dostane. Artefakt nalezne, ale jeho univerzita z toho nic mít nebude, protože…
 
 
Znáte to, zemětřesení, božské věci raději bohům, nacisti si to pokazí sami sobě atd. Možná se to opakuje, ale co, když to tvůrci vyváží lehkou ironií, nebudu si stěžovat. A oni vyvažují. Hned první scéna zachycuje Indyho noční můru, občas se objeví sympatická narážka na hady a všemu vévodí scéna pádu do smrtící pasti s krokodýly… kde ovšem po staletích zůstaly jen vybělené kostry. Ano, Indiana Jones v komiksu má své mouchy, ale rozhodně není znesvěcením předlohy. Je jejím vítaným a místy skutečně vtipným a napínavým doplněním. Vzhledem k vzestupné kvalitě pak jistě platí, že druhá kniha si zaslouží, abychom se na ni těšili. Možná bude i víc hadů!
 
Text: Boris Hokr
 
Příběhy:
 
Indiana Jones a osud Atlantidy (Indiana Jones and the Fate of Atlantis)
Scénář: Bill Messner-Loebs, Dan Barry, Mike Richardson
Kresba: Dan Barry
 
Indiana Jones: Bouře v Orientu (Indiana Jones: Thunder in the Orient)
Scénář: Dan Barry
Kresba: Dan Barry, Dan Spiegle
 
Indiana Jones a Zlaté paže (Indiana Jones and the Arms of Gold)
Scénář: Lee Marrs
Kresba: Leo Durañona

Další recenze


Ukázky


Promo

 

Vydejte se s Indym na cesty po celém světě a sledujte jeho závod s nacisty o to, kdo objeví největší poklady světa. Ať jde o ztracené město Atlantidu, o Buddhovy posvátné svitky nebo o incký artefakt legendární síly, Indiana Jones se nezastaví před ničím, jen aby tyto poklady nepadly do rukou Hitlera a jeho spojenců! 
 
Indiana Jones a osud Atlantidy je adaptací slavné stejnojmenné počítačové hry od firmy LucasArts. V tomto napínavém příběhu se Indiana Jones se svou sličnou kolegyní Sophií Hapgoodovou vydávají po stopách bájné Atlantidy a snaží se zabránit nacistům v odhalení jejích tajemství. 
Indiana Jones: Bouře v Orientu navozuje obdobnou atmosféru jako film Indiana Jones a Chrám zkázy. Indy, za pomoci Sophie a malého chlapce Khamala, pátrá po svitcích obsahujících slova samotného Buddhy a s odvahou čelí nejenom nebezpečným válečníkům, šílenému japonskému generálovi, ale i dalším nástrahám Orientu.
Indiana Jones a Zlaté paže vypráví o výpravě, která začíná naprosto nevinně – Indyho snahou pomoci nové španělské profesorce vystopovat jejího nezvěstného bratra. Po strastiplné cestě plné nejrůznějších „nehod“ je Indy nucen se jednou pro vždy vypořádat s fanatickými potomky inků. 

 

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]