ProfilyBatman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě

Arkham Asylum
Autor: Grant Morrison
Kresba: Dave McKean
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 128
Cena: 469 Kč
Vydavatel: 12.7.2007 CrewPopis Recenze Ukázky koupit

 

Batman se musí postavit šílenému Jokerovi, děsivému tajemství Arkhamova ústavu pro duševně choré a konečně i přesvědčení o své vlastní příčetnosti.
 
V blázincích je prý ticho, klid a krásně. Říká se to – já nevím, já tam nikdy nebyl. Zato ale vím jedno: na místě, kam zavírají Jokera a Two-Face, nemůže být ani ticho, ani klid, a už vůbec ne krásně. A pozor: to se bavíme o situaci, kdy jsou Joker, Harvey Dent alias Two-Face i krokodýlovitý Croc bezpečně zavření ve svých pokojích. 
 
 
Co teprve tehdy, když se jim podaří utéct, vzít personál jako rukojmí a poslat komisaři Gordonovi seznam svých požadavků, v jehož čele stojí jedno jméno: Batman. Netopýří muž by byl pochopitelně blázen, kdyby do Arkhamu šel. A pochopitelně jím je, protože Joker má ostrou tužku a devatenáctiletá Pearl, pomocnice v kuchyni, zase krásné modré oči – a ten křik se opravdu nedá snést...
 
 
Arkham ovšem nemá jen své svěřence, má i svou historii. Ta část, o které vypráví náš příběh, začíná na úsvitu minulého století, kdy v obrovské budově – tehdy ještě rodinném sídle - žil Amadeus Arkham se svou nemocnou matkou. Se svou DUŠEVNĚ nemocnou matkou. To jej ovlivnilo natolik, aby výzkumu psychických chorob věnoval nejprve svou studentskou píli a po matčině smrti i celý dům. Jenže každý dobrý skutek je po zásluze potrestán a tak se jednoho dne Arkhamově rodině stane něco opravdu příšerného...
 
 
A do tohoto pekla napochoduje Batman, ne vskrytu zadem, ale hlavním vchodem, vstříc těm, které do Arkhamu obvykle – a mnohdy opakovaně - sám dostal. V srdci ovšem chová větší obavu než ze svých nepřátel, totiž sám ze sebe. Jestli se od nich opravdu tolik liší. Jestli do Arkhamu nepatří také. A na tyhle otázky má dnes v noci získat odpověď...
 
 
Komiks Arkham se nehonosí o nic menší slávou, než jaká provází stejnojmennou budovu. Je to dáno zejména osobou ilustrátora, Davem McKeanem, a i když ani scenárista Grant Morrison nemá zapotřebí kupovat bobkový alias vavřínový list v samoobsluze, je přece jen McKean tím, kdo se u Arkhamu uvádí na prvním místě. A právem – díky němu vystupují v příběhu o šílenství postavy vpravdě šílené; Joker je barevným démonem, Two-Face naopak ztracencem ve svém vnitřním světě (a – přiznejme to – v nepodařených léčebných pokusech své doktorky) a Batman rytířem, u kterého si nejste jisti, zda si sám zvolil temnotu, nebo si temnota zvolila jeho. 
 
Gothamským univerzem nepříliš poznamenaní čeští čtenáři se možná v těch nejexponovanějších okamžicích ztratí a nebudou docela chápat, která - a kdo koho - bije, ale tak už to v šílenství chodí a každý jsme magor trochu jinak. 
 
 
Nikoliv pod čarou je pak na místě zmínit obrovskou práci Aleny Sarah Tejnické a Karla Urbana, kteří všechny, mnohdy doslova šíleně nadrásané, texty převedli do české mutace bez ztráty květinky na výsledném efektu. Ve vazbě, s přebalem a na křídě, vás tak čeká návštěva v místě přesně tak nepříčetném jako přitažlivém.
 
Text: Filip Gotfrid

Další recenze


Ukázky


Promo

 

V roce 1920, krátce po smrti své šílené matky, začíná měnit brilantní psycholog Amadeus Arkham svůj rodný dům v ústav pro léčení mentálně chorých. Netuší, že tím se daly do pohybu události, které budou mít děsivé následky. I pro něj.O víc než půl století později je Akrhamův ústav pro duševně narušené zločince temné, do stínů ponořené místo plné úzkých chodeb. Místo nočních můr, hádanka z kamene a trámů, která zůstává stále nezodpovězená. Celé roky byli do těchto klaustrofobických zdí zavírání duševně i tělesně narušení Batmanovi protivníci. Ve vypolstrovaných celách i neosvětlených kobkách zuřili, plánovali, a snili o okamžiku, kdy se jim podaří dobýt a svrhnout svět rozumu.Ten okamžik přišel. Je prvního dubna a šílenci ovládli ústav. Pod Jokerovým vedením připravili smrtící hru pro člověka, který může za jejich uvěznění. Pro Batmana. V souboji se svými největšími protivníky musí Batman sestoupit až do samého srdce temnoty a postavit se svým největším obavám……nebo se stát další šílencem zavřeným v Arkhamu. (anotace)

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]