ProfilyTorpedo - Sebrané spisy 01

Torpedo Obra Completa Vol. 1
Autor: Enrique Sánchez Abulí
Kresba: Jordi Bernet a Alex Toth
Překlad Petr Straka
Počet stran: 139
Cena: 299 Kč.
Vydavatel: 13.6.2006 NetopejrPopis Recenze Ukázky koupit

 

„Jsou chlapi, který neumíraj. Musej se zabít.“ A právě takoví jsou náplní práce Torpeda.
 
Torpedo je vlastním jménem Luca Torelli, původem Ital, nyní žijící ve Spojených státech. Nyní znamená v roce 1936, kdy ve Španělsku zuří občanská válka a na starém dobrém Novém kontinentu teprve nedávno odezněla válka prohibiční. Malý Luca sem kdysi vyrazil z Itálie, oblbnutej řečma o zemi zaslíbený. 
 
 
Přivážel si sem velkej hlad - a v Americe ho našel tuplovanej. Nevěřte totiž povídačkám o zbohatlejch čističích bot - pokud kdy někdo z nich skutečně zbohatl, pak to nebylo přeblejskáváním lakýrek, ale tím, že věděli, kdy, kde a kterého jejich nositele odprásknout. No a Torpedo se to celkem rychle naučil - a pak i další věci. Jak správně řídit auťák, jak správně držet pistoli a jak správně držet ženskou, třeba i proti její vůli. Torpedo totiž stojí na té druhé straně barikády, na které se o to lépe žije, oč rychleji umírá.
 
 
Sebrané spisy jako takové mají hodně co do sebe. I když třeba obsahují kratší příběhy, je jich dostatek na to, abyste si udělali jasnější a konkrétnější představu o hrdinovi a světě, ve kterém se snaží přežít. Nájemní zabijáci i jejich zaměstnavatelé, děvky i úplatní policajti jsou totiž šedou masou jen při velmi vzdáleném pohledu. Při bližším zkoumání se vyloupnou jednotlivé charaktery i bezcharaktery, objeví se tuctové triky i originální pasti a temné podsvětí získá tolik (od)stínů, až vám z nich bude přecházet zrak. A co na tom, že jsou kresby Alexe Totha a Jordiho Berneta černobílé - noirový svět Torpeda vymalovávají jednoduše, ale přesně, a dotvářejí vysoce nadprůměrný scénář Enriqua Abulího. 
 
 
Ten si pohrává s drsnou školou a neméně drsným humorem, nabízí Torpedova vítězství i prohry a nechává ho vzít si násilím to, co nedostane dobrovolně - například scéna s odpaněním je nezapomenutelná i bez pornografických detailů. 
 
 
Na místě je i pochvala překladatele, který s láskou a péčí znovuvytvořil pro českou verzi spoustu roztomilých fórků: „Zatímco Mulley váhal mezi dobrotou a Dorotou...“. Vysoce zábavný mix noirové krimi a humoru tím potvrzuje, že když se to umí, tak jednoduché příběhy rozhodně nemusí být jednotvárné.
 
Příběhy v knize:
 
Torpedo 1936 1 (Torpedo 1936 1)
Torpedo 1936 2 (Torpedo 1936 2)
Z deště pod vokap (De perro a perro)
Bejval jeden práskač (Érase un chivato)
Torpedo 3 (Conmigo no se juega)
Jak ten čas letí (Qué tiempos aquellos)
Dumbo (Dumbo)
Sólo na trubku (Un solo de trompeta)
Odpočívej v pokoji (R.I.P. y amén)
Záměna (El cambiazo)
Flash-Back (Flash-Back)
Chlap, co se nedal vojebat (El tipo que no se chupaba el dedo)
Noc svatýho Volantýna (La noche de San Valentón)
Černoch, kterej třeštil bělmo (El negro que puso los ojos en blanco)
Novej rok, nová smrt (Año nuevo muerte nueva)
 
Text: Filip Gotfrid

Další recenze


Ukázky


Promo

Třicátá léta, krásné ženy, whisky... a profesionální zabiják, vedle kterého vypadá Lobo jako žák nedělní školy. To je námět komiksové série Torpedo - s jejímž hrdinou jste se mohli seznámit už dříve v Crwi. (anotace)


 

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]