ProfilyTransmetropolitan 01: Zpátky ve městě

Transmetropolitan
Autor: Warren Ellis
Kresba: Darick Robertson
Překlad: Darek Šmíd
Počet stran: 144
Cena: 349 Kč
Vydavatel: 9.9.2009 BB ArtPopis Recenze Ukázky koupit

 

Jak se dozvíte v anotaci, Gonzo je třeba styl točení porna, kdy živá kamera krouží hodně blízko kolem penetrované frndy, nebo lačně pootevřené papuly čekající na pořádnou porci semene. Jo a taky je to prý novinářský styl, kdy se reportér stane součástí své reportáže.
 
 Je tudíž na čase užít si trochu Gonza. Pánové rozepněte poklopec, dámy, roztáhněte haksny. Do města (ne nepodobnému tomu vašemu) přichází totiž Spider Jerusalem, aby bezprecedentně ojel vaší šedou kůru mozkovou. A pokud jste dostatečně ujetí, bude se vám to i líbit.
 
 
Zpátky v ulicích. Tak se jmenuje první kniha z komiksové série Transmetropolitan. Zpátky v ulicích kde každou hodinu vzniká nové náboženství, banda jeblých magorů a magorek šoustaných svým guru se chce přeměnit v mimozemšťany a prezident přezdívaný Sviňák se před svým předvolebním proslovem posral. Tak právě do těchto ulic míří po letech zuřivý reportér. Ne nejmenuje se Egon Ervín Kisch, ale Spider Jerusalem. Nicméně i on má s Českem cosi společného. Před nějakým časem prý dohnal pouze s telefonem v ruce, k sebevraždě několik českých politiků. Spider se prostě nesere. 
 
 
Spider: „Smrdí to tu článkem. Cítím to ve svých novinářských varlatech.“
Shannon: „Já zase cejtím, že když to nedospím, tak se mi moje novinářský vaječníky vykutálej na chodník.“
 
Jelikož jsme na samém začátku, čeká nás začátek. Spider se po pěti letech, podobný sjeté opici křížené s hipízákem, vrací do města, aby dostál svým závazkům, na ksicht nasazuje své charakteristické brýle, seznamuje se se svou asistentkou, v níž je každej večer až po koule její týpek, kterej jí nemiluje a taky zjišťuje, že má doma zfetované domácí spotřebiče. Se silnou závislostí. Tomu Spider rozumí. Veselé koláčky a jiné životabudiče, má taky rád. Jo a taky se díky masakrální reportáži o masakru dostává zpátky do hry. Tak vysoké hry, že s lidovou výslovností pošle na veřejných hajzlech do prdele prezidenta celého toho bordelu zvaného USA blízké budoucnosti, který se navíc chystá k nové kandidatuře.
 
 
Spider: „Žádná opravdová Amerika neexistuje, ty oživlá placento. Žádný skutečný město. Existuje jenom to, co z něj sami uděláme. A všechno, co z něj chceš udělat ty, je zasraně velkej jebák ze kterýho ti místo hnisu potečou prachy.“
 
Psal se rok 1997 a Warren Ellis stvořil dokonale ujetou a dokonale svéráznou vizi blízké budoucnosti, která více než v mnohém ohledu tvoří paralelu s exkrementy smrdícími v naší přítomnosti. Díky futuristickému kabátku tak zůstal „politicky korektní“ což je výraz, který mají Američani onanující a posléze si ptáky utírající před a do své vlajky, rádi. Ovšem jinak je až zabijácky přesný. Od vyrábění až po řešení nepokojů, okázalé žvásty maskující skutečný stav věci, pravidelný televizní výplach a pochopitelně i slovo boží kázající „Nezabiješ nad hromadou mrtvol, které má na svědomí. A nejhezčí na tom všem je, že tohle je jenom rozjezd. První kniha obsahující prvních šest sešitů šedesátidílné série. Tudíž první desetina.
 
 
Spider: „Vy tvrdíte, že kontinuální unášení vaší osoby, sondáž vaší prdele, destilování vašeho mozku a vyváření vašich varlat, jsou z jejich strany pokusem o kontakt?“
 
Mocně blijící fláterník, který si vyslechl Spiderův úmysl nasrat do svěceného bubnu, zhulená dvouhlavá kočka, vykastrovaní falešní mesiáši, messenger, který prodal svou kůži jako reklamní billboard a reality šou v níž policajti zatýkají zločincovi spermie, aby se zlo nemohlo šířit. To jsou jen letmé fragmenty pestrého kaleidoskopu úchylností s kvalitním českým překladem, který pro prdel nejde daleko. Zkrátka a dobře je zde Transmetropolitan s úmyslem zprznit vaše vnímání. Je zde Spider Jerusalem, aby vám řekl pravdu. Pravdu o tom, že všichni jsme vlastně jen čuramedáni žijící na čuramenánském hnoji maskujícím se jako vyspělá společnost. A s touto pravdou se těžko polemizuje. 
 
Pokračování příště...
 

Další recenze


Ukázky


Promo


více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]