ProfilyLucifer 10: Jitřní hvězda

Lucifer: Morningstar
Autor: Mike Carrey
Kresba Peter Gross a další
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 194
Cena: 589 Kč
Vydavatel: 4.7.2016 CrewPopis Recenze Ukázky koupit

 

Bůh nás opustil a naše jsoucno hrozí zánikem. Hrozí, že se změní v nicotu, protože kde není bůh, tak ani tráva neroste a komiksy nevycházejí. Minimálně v chápání všech věřících a taky komiksového autora Mika Careyho. Bude s tím třeba něco udělat. Bude třeba rozseknout to. Rozseknout gordický uzel.
 
A je to tady. Všechny události předchozích devíti knih se slévají v jedno velké finále. Na nebi se probouzí jitřní hvězda a pláně Armageddonu před stříbrným městem obývaném anděly se plný nepočetným zástupem zrůd pod vedením Lilith, dychtících rozmetat božský královský trůn na hadry. Podobný nápad má i nový vládce pekla, Christopher Rudd, který se z něj snaží udělat lepší místo k žití po smrti. Navzdory hříchům jeho obyvatel. Tohle bude velké. Tohle už nejsou jen nějaké ty věci mezi nebem a zemí, které občas zasáhnou do reálného života, tohle je boj na pokraji úsvitu nových věků. Boj za zachování práva na existenci. Tohle je finále, středobod ke kterému jsme za těch pár let co u nás série Lucifer vychází, pomalu, ale jistě mířili.
A co na to bůh?
Kde je jeho prozřetelnost?
Vážně dopustí aby se jeho dílo, kterého jsme jen tak mimochodem součástí, proměnilo v nic???
 
Pokud jste fanoušci nedávno odvysílaného televizního seriálu Lucifer, natočeného na motivy této komiksové ságy, tak na něj okamžitě a rychle zapomeňte. Obětujte ho jako defektní nedochůdče na oltář svým televizním, politicky korektním bohům a modlete se v naplnění plánů toho skutečného Lucifera, který bez emocí kráčí po své vlastní cestě plné podobenství a metafor šikovně umístěnými mezi komiksovými panely. Tohle totiž už není jen městská fantasy kde jsou ti hodní a ti zlí. Tohle je abstraktní odraz skutečného života. 
„Duše mužů a žen odtékaly do neviditelné prázdnoty, takže lidé umírali a ani o tom nevěděli.“
Ano, my sami si dokážeme připravit své vlastní peklo, stejně jakou euforickou závrať rovnající se nebeským výšinám. A mnohdy se tyto dva protipóly střetnou, což nejednou zahrozí velkým třeskem. A Mike Carrey? Ten se jenom odrazil od Gaimanovo slavného Sandmana a stvořil malé mistrovské dílo. Lucifera, který se Sandmanovi nejenom rovná, ale v mnohém ho i překonává. Alespoň podle mého skromného úsudku.
Na vlastní úsudek má totiž právo každý.
I na svůj vlastní verdikt, ať už je jeho výsledek jakýkoliv.
A i o tom tahle kniha vlastně je.
Všechno je to vlastně o tom rozhodnout se. Rozhodnutí je totiž ta nejtěžší věc. Po něm se většinou události dostanou do běhu a je už těžké je zvrátit.
 
Stejně jako válku mezi hordami po mstychtivé Lilith, matky démonů, která chce využít božské nepřítomnosti a zničit jeho nedotknutelnou baštu. Andělé, není už ne v roli všemocných arogantních bytostí krvácí. Lucifer je v pekle aby se pokusil zajistit existenci právo na existenci. A nezapoménejte na ztělesnění zkázy, vlka Ferrise. Ani na potomka karet Basanos malou Noeme, která geneticky podědila potřebu probudit chaos a destrukci.
Poteče krev.
Potečou potoky krve.
Čekali jste snad od finále této série, která se se svými postavami od samotného počátku ani trochu nemazlila, něco jiného?
Určitě ne.
Je toho pěkná porce a vyhlídky našeho jsoucna nepatří mezi ty nejrůžovější.
Není divu, že rychle otáčíte stránky této knihy a hltáte co bude dál.
Je to strhující, je to akční, je to velkolepé.
Tohle je totiž finále.
Strhující finále.
Ve všech směrech.
 
Lucifer: Jitřní hvězda není poslední knihou v sérii, přesto však by jí mohla klidně být. Všechny události se v ní uzavírají, na bitevním poli vykrvácí hodně zásadních postav a ty, které se autor, v roli boha tohoto univerza rozhodl zachovat najdou svůj smysl a význam v konci z něhož se rodí nový začátek.
„Na každém konci je hezké to, že něco nového začíná.“
Otřepaná lidová moudrost zde neslouží jako předskokan další série, ale jako logické vyústění všeho, čeho jste byli od roku 1997, kdy u nás vyšla první kniha Lucifer: Ďábel vchází do dveří, svědkem. Od té doby uplynul pěkný čas. Skoro celé desetiletí. Nicméně čas je relativní pojem. Minimálně v kontextu věcí o kterých tato série vypraví.
Vzpomeňte si na Luciferovo univerzum, které vzniklo v třetí knize této ságy, kde čas běžel narozdíl od toho našeho hodně odlišně. Tehdy se skládaly první kamínky do celkové ho obrazu. Těhotné události znásilněné mnohdy nehezkými činy čekaly na význam svého zrození.
Až čas uzraje.
A ten právě uzrál.
Nic se neděje bez příčiny.
 
Následovat bude ještě jedna kniha. Poslední v řadě, poslední v celé sérii. Doslov, odpovědi na otázku „a co bylo dál“. Vše podstatné, nebo alespoň to nejpodstatnější již bylo řečeno v této knize obsahujícé šestidílné finále plus dva příběhy ze světa lidí, které jsou s abstraktním bojem o město andělů lehce spojeny. Jeden (kterým kniha začíná) vypráví o vině a trestu, druhý je zábavnou variací na faustovské téma. Oba fungují dokonale. Stejně jako funguje celá tato kniha. 
A Lucifer?
Stejně jako my byl svědkem konce a stojí na prahu něčeho nového.
Čeho?
Do se dozvíme za pár měsíců.
A pak se definitivně rozloučíme a Lucifer se, v podobě komiksové série, promění v minulost. 
V minulost, ke které se určitě jednou s chutí vrátím.
Byť nevěřím v boha a jsem názoru, že největší peklo děláme sami sobě...
...a o tom vlastně tento komiks taky tak trochu je.
Ale to už jsem vlastně psal.

Další recenze


Ukázky


Promo


 

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]