ProfilyAll Star Western: Válka vládců noci

All Star Western: War of Lords and Owls
Autor: Jimmy Pal miotti, Justin Gray
Kresba: Moritat
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 192
Cena: 399 Kč
Vydavatel: 8.6.2016 BB ArtPopis Recenze Ukázky koupit

 

Přiznám se, že když se před časem BB Art rozhodlo vypustit do světa komiksovou knihu s názvem All Star Western, zavrtěl jsem nechápavě hlavou. Western? Western je už přece dávno mrtvej. Stejně jako všichni ti pistolníci odpočívající na hřbitově obutých.
 
Jenže je tu jedna drobnost. All Star Western spadá do eventu New 52, tedy do restartovaného Universa, kde je vše svázáno se vším. A to se pochopitelně týká i Gothamu z dob divokého západu, ke v první knize strašil v podzemí pod jistou vilou velký netopýr a Jonah Hex (pistolnický antihrdina DC univerza) řešil, společně s doktorem Amadeusem Arkhamem  kdože to vraždí mladé holky a unáší malé děti. Výsledkem byla solidní braková jízda s občasným pomrkáváním po budoucnosti, tak jak jí známe z komiksů o Batmanovi. Westernová náplň tak skvěle zapadla do provázaného univerza padesát dvojky, poodhalila jeho temné kořeny a místy divokému západu dodala až steampunkový nádech. 
Tudíž se dá očekávat, že druhá kniha, přinášející pokračování v tomto zajímavě rozjetém směru bude pokračovat.
A taky že ano. Tentokrát se Jonah Hex se svým sidekickem Arkhamem připlete do války Vládců noci.
 
Vraťme se ještě na okamžik k postavě Jonaha Hexe. Ta má v současnosti za sebou jeden nepříliš povedený film a pak rovněž jednu knihu z péče vydavatelství Co mics Centrum, která se rovněž, jako film, moc nechytla. Jonah Hex byl v ní totiž zobrazen ve své klasické drsné western ové podobě a jak jsme si řekli, western je už dávno mrtvej. Jasně, v New 52 Hex nic neztratil ze své image lovce lidí, který je schopný postřílet vše co se mu postaví do cesty, nicméně změnilo se prostředí a ony ty odkazy prostě pobaví. V této knize to budou třeba Sovy. Ano, jistě si vzpomenete na Sový tribunál od Snydera. Na prastarou tajnou organizaci manipulující s vývojem Gotham City. Umístit jí o období, kdy toto město roste, je naprosto logické a v rámci provázání děje dokonale fungující.
A pak je zde ještě Nighthawk a Cinnamon.
Párek „super“ hrdinů z dob Divokého západu.
Oni vlastně vůbec super nejsou (alespoň ne tak jak si superhrdiny představujeme dneska) prostě se jen divně oblékají a páchají hrdinské skutky. Třeba jako komiksový Lone Ranger ve svém bílém, pro Divoký západ naprosto debilním kostýmu. Ale co, má to svoje kouzlo a ke komiksu to prostě patří.
 
Jonah Hex se s oběma „super“ hrdiny potká v New Orleans, kam ho zavede pátrání po uprchlém šmejdovi z první knihy. A je pochopitelné že zde narazí na poctivou várku dalších šmejdů, kteří si tentokrát chladí žáhu na imigrantech. Prostě rasisti, což je vzhledem k faktu že Amerika vznikla z evropských přistěhovalců celkem komické. No a tihle rasisti nazývající se Sedmý říjen, se samozřejmě neštítí ničeho. Včetně vyhazování do luftu lodí s živým, přistěhovaleckým nákladem. No, někdo jim bude muset típnout tipec. A kdo jiný, než Jonah Hex. Pohoda jazz. Nighthawk a Cinnamon taky přiloží ruku k dílu. Bude se střílet, unikat z ďábelsky nastražených pastí a braková atmosféra bude mít zase navrch.
Není to už tak překvapivé jako v první knize, ale pořád to slušně funguje. Ostatně braková a pulpová literatura byla vždycky studnicí mnohých neotřelých nápadů. A tomuto „westernovému“ pojetí prostě sluší.
Představte si třeba takový „parní stroj smrti“, který má zajatcům rozvázat jazyk, mezi zavilé zločince patří i zástupkyně něžného pohlaví (třeba bojující v aréně v negližé), jiné ženy, třeba Hexova oblíbená souložnice Tallulah Black (kterou jste mohli třeba vidět ve zmíněném nepovedeném filmu) nemají problém definitivně pořešit pár padouchů a intriky, spojené s úklady, jsou všudypřítomné.
A doktor Arkham (podobně jako jiný doktor jménem Watson) to vše vypráví svými naivními slovy, které místy ostře kontrastují s místy brutálním a krvavým dějem.
Což však neznamená, že by zde nebyl prostor pro komiksovou nadsázku. Naopak, v této druhé knize jí je víc než dost. Skoro až tolik, že se zdá, že Divoký západ byl plný podivných maskovaných hrdinů s potřebou bojovat proti zločinu.
Dva z nich Night Hawk a Cinnamon se v závěru knihy dočkají i jednoho z několika bonusových příběhů na konci knihy, které jsou mimo hlavní (rozuměj Hexovu) příběhovou linii.
 
Shrňme si to.
All Star Western je opravdu zábavné čtení.
I přes některá přepálená místa, jako je třeba zákeřná organizace zvaná Bible zločinu vyznávající Kainovo učení. Jelikož je fakt, že Kain zavraždil Abla dostatečně profláknutý, je jasné, že tento spolek „pravdu a lásku k bližnímu svému“ moc nepropaguje.
Bude zapotřebí jim vysvětlit, že tudy cesta nevede.
Jasan, po výletu do New Orleans bude zapotřebí vrátit se do Gothamu.
Do města, kde žije jistý vlivný muž se jménem Wayne, kterému leží na srdci rozvoj města.
Města, jehož starostou je další známé jméno. 
Pan Cobblepot.
Právě tyto detaily dělají New 52 skutečnou lahůdkou pro všechny, kteří mají trochu načteno a právě díky těmto detailům mě New 52 skutečně hodně baví.
Tedy i All Star Western.
A to i přes fakt, že western, jako takový, je už dávno mrtvý.

Další recenze


Ukázky


Promo


více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]