ProfilyŽiví mrtví 18: Co přijde pak

The Walking Dead 18: What Comes After
Autor: Robert Kirkman
Kresba: Charles Adlard
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 136
Cena: 299 Kč
Vydavatel: 16.8.2016 CrewPopis Recenze Ukázky koupit

 

V minulé knize Živých mrtvých ťal Kirkman přímo do živého. Doslova a do písmene v komiksové  bublině.  Basebalová pálka omotaná ostnáčem jménem Lucille se dostatečně nachlastala krve jedné z hlavních postav, která dokázala přežít od začátku celé série a i tomu největšímu sluníčkářském u trotlovi musí být v tuto chvíli jasné, že tady už končí veškerá sranda.
 
Sranda? Jaká sranda? Vždyť celý tento epický komiksový seriál,  jehož osmnáctou (!!!) knihu držíte právě v ruce tahal své postavy od samotného počátku učiněným peklem. Zombie apokalypsa, potom přišel úchylný, stejně jako perverzní Guvernér a nedávno tu byla mocná horda ohnilých mrtvol, která se jako ničivá vlna přehnala přes celou kolonii, kde se zbytky lidstva pokoušely o (v rámci možností) normální život, aby počty přeživších opět o něco zredukovala.  Jenže...  to všechno je nic proti Neganovi. Negan je totiž svině nové doby, přesněji řečeno nové éry do které autor své postavy zapasoval. Psychopatický, ovšem stejně tak i inteligentní krypl, který moc dobře ví co dělá. Ultimátní zlo, v jehož područí se Rick a spol právě ocitli. A nejsou v tom sami. Kirkman totiž do svého opravdu velmi rozmáchlého příběhu přihodil další celé komunity.
Ano, je tu nová éra. Kočovníci napříč nepřátelským světem, kde panuje smrt došli svého cíle a nám se tady rýsuje něco jako civilizace. Samozřejmě pokroucená a zdeformovaná, jak jen civilizace na zemi, kde většinu populace tvoří chodící mrtvoly, může být.
 
Je to celkem logický krok a já mu tleskám. Prohánět partičku štvanců napříč zombie apokalypsou a házet jim pod nohy klacky v podobě dalších a dalších střetnutí by brzy zavánělo stereotypem a celá série by nakonec chcípla na úbytě. Popřípadě na čtenářský nezájem. Tohle je však něco zcela jiného. Rickova parta samozřejmě není jediná, která ten (mimochodem doposud nevysvětlený) bod zlomu, kdy se mrtví probudili a začali požírat a zombifikovat ty živé, přežila. Přeživších je samozřejmě víc a mnozí založili celé kolonie, které jsou dokonce schopné společně spolupracovat. Ty jsou však v současnosti vydírané Neganem a poslušně mu odevzdávají povinný desátek. Negan je klasický raketýr jehož gang žije ze strachu ostatních. Ovšem i v něm panuje tuhá kázeň a Negan se opravdu nesere s nikým a ničím. Včetně svých lidí. Výchovná metoda se žehličkou je vážně hustá. Negan zdárně používá metodu cukru a biče, je ironicky jedovatý, smrtelně nebezpečný a taky nevypočitatelný. A to ho staví do pozice opravdu luxusního záporáka. A pravidlo, že příběh je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák tady snad zná každý.
 
Osmnáctá kniha se Neganem hodně zabývá, což není ani trochu na škodu. V té minulé svým brutálním zásahem upoutal zaslouženou pozornost a tak nyní nastal čas nakouknout trochu „pod jeho pokličku“ a spatřit „co se tu vaří“. Kirkman si svého nového záporáka opravdu hýčká, skvěle formuje jeho osobnost a samozřejmě ani trochu nezapomíná na ty ostatní, kterým se jeho existence ani trochu nezamlouvá. Bohužel jsou slabší. A tak musí začít intrikovat. Doba, kdy k pocitu zadostiučinění a vítězství stačilo rozmašírovat pár zombie hlav je dávno ta tam. Tohle je už úplně jiný level a taky úplně jiný boss. Skoro jako v počítačové hře. 
A jedno je jisté. Srazit Negana na kolena, nebude určitě žádná sranda. Nicméně tady se stá, že ti, co stojí Neganovi v opozici získali překvapivého spojence. Nebo je to jenom Neganova past? Kirkman si se svými čtenáři zkušeně pohrává a rád je (stejně jako své hrdiny) nechává na pochybách. A tohle je ukázkový příklad.
 
Troufám si tvrdit, že Živí mrtví jsou tou nejlepší kontinuální komiksovou sérií. Netíhnou k repetici mají dokonale vymodelované charaktery hlavních postav, které mnohdy nemají právo na dlouhý život a jejich svět, navzdory tomu, že je zaplavený ohnilými agresivní mi mrtvolami, je prostě živý. Tohle je osmnáctá kniha, která tentokrát nepřináší žádný šokující zvrat, ovšem umně buduje atmosféru k tomu co zákonitě musí přijít. Ne nadarmo se ta další jmenuje „Válečné bubny zní“ a já už je jí nemůžu dočkat.
A myslím, že nejsem jediný.

Další recenze


Ukázky


Promo


 

více recenzí komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]