21. leden je 21. den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 344 dní (345 v přestupném roce). Z astrologického hlediska náleží tento den ke znamení vodnáře, který vystřídal kozoroha. Velký vladimír Ilijič zase vyměnil živoucí stav za mumifikovaný.
Svátek slaví Běla s významem „bílá“ či „čistá“ a za socialismu se od roku1924 slavil svátek Vladimíra Iljiče Lenina . Proč? Protože V.I.Lenin tento den zemřel a z kariéry světoznámého revolucionáře přešel ke kariéře světoznámé mumie, kterou ukazují dodnes. Ve stejný den zemřela i Božena Němcová , která dala světu nějaké ty pohádky a Babičku. Taky dala každému kdo si řekl . Karlovi Poláčkovi nedala. Spojuje je jen, že oba zemřeli v ten samý den. Jen v jiném roce. Poláčkovi psmrtně vyšla jeho nejznámější kniha Bylo nás pět. Herečka Dana Medřická s režisérem Jiřím Sequencem, ho následovali. S V
více ...
Komiks navigátor
![]() ![]() Pšt! Nesmrtelného Lenina sežrala syfilida. Božena Němcová (4.2 1820 – 21.1 1862) Masakr v Kľaku a Ostrém Grúňu: slovenské Lidice Božena Němcová by za pětikilo nešla. Dělala to ráda zadarmo Karel Poláček (22.3.1892 - 21.1.1945) Jaroslav Hašek (30.4.1883 - 3.1.1923) Josef Škvorecký (27.9.1924 - 3.1.2012) Večerníček: Skandální odhalení Operace Bolo: Past na vietnamské MIGy Československá pohraniční stráž: Nekompromisní strážci Železné opony ![]() ![]()
21.leden 2017
15.12.2019
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Porodnice: přes sálem čeká otec. Vyjde sestřička a nese děcko. Zničehonic ho najednou popadne za noži více ... Žil jednou jeden král a ten měl pěknou dceru. Jednoho dne se jim na zámku ucpala kanalizace, tak zavolali více ... Včera jsem se pohádal se starou, ale nakonec za mnou přilezla po kolenou A co říkala? Vylez z p více ... Přijde mladík do cukrárny a ptá se prodavačky: „Máte perníkové srdce s nápisem Jsi moje jedin více ... Letuška: „Klid prosím, uklidněte se, to byla jen turbulence, naprostá normálka, no tak, můžete se klid více ... Batman Temný rytíř 04: ProměnyBatman The Dark Knight: ClayAutor: Greg Hurwitz Kresba: Alex Maleev, Alberto Ponticelli, Ethan Van Sciver Překlad: Petr Zenkl Počet stran: 176 Cena: 399 Kč Vydavatel: 22.9.BB Art ![]()
Série Batman Temný rytíř si v posledních dvou knihách vždy vzala na paškál zajímavého padoucha z Bat univerza, kolem kterého byl vystavený celý příběh. Svou porci strachu tak nabídl Scarecrow ohánějící se kolem sebe zubatou kosou a ukázkové šílenství předvedl Mad Hatter. A kdo to bude tentokrát? Říká vám něco jméno Clayface?
Pokud nejste dostatečně znalí Batmanova univerza, tak asi nic moc. No, není divu, on totiž Clayface, svůj tvar ovládající a měnící hrouda hlíny, která byla kdysi hercem Basilem, nikdy nepatřila k záporácké lize. Spíš naopak. Od roku 1940, kdy se objevil jako tajemný vrah likvidující filmový štáb, který natáčel remake jeho starého úspěšného filmu, byl nejprve obyčejným maskovaným (svou tvář ukrýval pod hustou vrstvou líčidel) padouchem pro jeden příběh, později se nijak zvláště neprojevoval. To zvládli až jeho nástupci. Ano Clayfaceů bylo hned několik a jeden z nich dokonce nosil takový skoro kosmonautský skafandr (to aby udržel lidský tvar a vypadal cool), což se čtenářům těch přeplacaných dob a příběhů mohlo líbit. Ale a ni tak. Skafandr, neskafandr, Na první ligu to nestačilo ani náhodou. Clayface mohl zezdola jen závistivě pokukovat zo závratných výšin, kde se šklebil Joker, Two Face házel mincí a Tučňák otevíral deštník.
O všem i přes to, nebo možná právě proto si na něj Gregg Hurwitz vzpomněl za zaplnil s ním hned čtyři sešity v sérii Batman Temný rytíř. A pochopitelně ho náležitě zmodernizoval v hroudu bláta, která umí nejen měnit tvar, ale která se umí proměnit v libovolného člověka. A to může být pro netopýra, který jí chce chytit, pěkná podpásovka. Obzvlášť když se padouch najednou promění v jeho ex milenku, která zemřela v minulé knize. Jenže slibný rozjezd brzy vpluje do neslaného nemastného stereotypu, který prostě čtenáře nestrhne natolik, aby hltal další a další stránku. Ne neříkám že je to špatný, říkám, že to prostě není výjimečné. Obzvlášť po tak skvělé knize, jakou bylo předchozí Šílenství. A co si budeme říkat, svůj kus práce Clayface odvedl i v první knize této série a hlavně v knize Imperátor Penguin ze série Batman: Detective Comics.
Sympatický na tomto příběhu s trochu hrubou, syrovou kresbou Alexe Maleeva je Clayfaceův Origin, tedy historka jeho zrodu, která samozřejmě postrádá tu naivitu těch předchozích z uplynulých desetiletí a pokouší se dát té metamorfující hroudě bláta nějakou hloubku. Bohužel příběh nepatří mezi ty nejlepší a tak se žádný čtenářský orgasmus nekoná. Prostě jen takový standard s Batmanem, který v této knize střídá celkem odvážný experiment v podobě příběhu Beze slov. Ano, další dobrodružství o obchodu s lidmi (hlavně s dětmi) se jmenuje Beze slov a je... beze slov. Nenajdete v něm ani jednu komiksovou bublinu. Jako experiment a ozvláštnění fajn, jako věc, kterou si chcete přečíst, nula. Číst si totiž nic nemůžete. Můžete si jen prohlížet obrázky a s nimi i příběh, kterému by nějaká ta slova vážně slušela.
Poslední, třetí zářez v této knize je klasické Batmanovo dobrodružství. Konkrétně jeho další střet s Man Batem, geneticky upravenou netopýří potvorou, která v minulosti byla vědcem Kirkem Langstromem, neuváženě experimentující s netopýřím sérem. Jenže Kirk má tentokrát alibi a v nestvůru, vysávající krev z chudáků v chudinské oblasti se proměňuje někdo jiný. A aby toho nebylo málo, nový Man Bat je silnější, dravější a krvežíznivější, než ten předchozí, který řádil v knize Trest (opět série Batman Detective Comics). Ano, tohle je klasický Batmanův příběh s klasickou realistickou kresbou, který, alespoň podle mého názoru je tím nejlepším v této knize. Ano, dalo by se říci ono otřepané „To nejlepší nakonec“. Ovšem konec je v tomto případě definitivní. Tímto příběhem (v originále sešitem 29) totiž série Batman Temný rytíř (v originále Batman: Dark Knights) definitivně skončila. No, mnoho kol se čtenářským zájmem Temný rytíř v tomto případě nyvyhrál.
Ale tak už to v tom komiksovém světě chodí. Mnohé série po několika číslech zaniknou, aby mohly vzniknout nové. Tato měla bombastický (byť mírně přeplácaný rozjezd) naprosto výtečný střed a tento, celkem smutný závěr.
Další recenzeUkázkyPromo
![]() ![]() |