ProfilyAch, můj božíčku, je tu “Oh! My Goddess”

 

 
Není to tak dávno, co jsem popisoval následující recept: vhoďte do hrnce krásné dívky, přilijte trochu motorového oleje a posypte střelným prachem (výsledek: manga Gunsmith Cats). Dnes si recept maličko upravíme a poslední ingredienci nahradíme nálevem rádoby mytologie a špetkou nadpřirozených sil. 

 

Keiichi je typický hrdina mládežnických mang, to znamená - lehce nanicovatý outsider, který se ještě žádné dívky nedotknul, ale tak nějak nejasně tuší, že by to mohlo být super. Ve snaze objednat si pizzu vytočí omylem nebeskou linku splněných přání. V tom okamžiku se u něj v pokoji objeví sličná bohyně, která trvá na tom, že mu MUSÍ splnit přání. Protože si Keiichi myslí, že je to nějaký žert, plácne první věc, která ho napadne: „Chci, abys se mnou zůstala navždy.“ No a tak to celé začíná...
 
Docela nadějná zápletka, řeknete si, a vaše naděje ještě zesílí, když se kromě cudné Belldandy objeví na scéně její mnohem frivolnější sestra Urd a později naopak velice prudérní mladší sestřička Skuld. Autor však poněkud překvapivě brzy přestává s konstruováním lechtivých situací a přechází k... čemu vlastně? K něčemu, co by se nejspíš dalo nazvat harmonickým rodinným životem, z času na čas rušeným nutností odvrátit zkázu světa. Belldandy a Keiichi vedle sebe žijí v dokonale platonickém vztahu, Urd znechuceně zanechá pokusů zasvěcovat Keiichiho do tajů tělesné rozkoše a nudí se před televizí, no a Skuld si vystačí s vymýšlením různých robotů a jiných mechanických udělátek.
 
Výsledkem je příběh, který sice nikam nesměřuje a nabízí jenom málo skutečných dramat a dějových zvratů, avšak pokud u komiksů nutně netrváte na tom, aby na každé stránce vyšplíchnul alespoň jeden mozek, nejspíš záhy zjistíte, že se to docela příjemně čte. Celá manga překypuje pohodovou a laskavou atmosférou, která naplní srdce čtenářů mírem a pocitem, že by ten svět přece jenom mohl být občas i dobré místo. Nebo, když už ne ten náš, tak ten, ve kterém se o spokojenost lidí starají asgardské bohyně.
 
Pro japonské myšlení je typické, že cizí kulturní prvky přežvýká a vyplivne v úplně jiné podobě, a této „pocty“ se v Oh! My Goddess dostalo severské mytologii. Či už náhodně nebo s naprosto vážným úmyslem, vytváří autor kombinace, které působí poněkud úsměvně: severské bohyně a valkýry mají za pomocníky anděly, z vrcholku Yggdrasilu rostoucího v Nebi řídí celý systém Bůh a démoni z Pekla povolávají do svých služeb vlka Fenrise a podobné severské stvůry. Celková naivita díla tím výrazně narůstá, ale zda je to ku prospěchu nebo na škodu, to ať posoudí každý sám.
 
Jednoznačně pozitivní stránkou série je její kresba. Musí se uznat, že Kosuke Fujishima hezké holky docela umí, a navíc má evidentní zálibu v módním návrhářství, takže jeho mangy jsou zároveň jakýmsi katalogem desítek vkusných oděvních modelů všeho druhu. Druhá výrazná autorova záliba se projevuje v oblasti motorismu. Samotný Keiichi je dlouholetým členem motoristického klubu a po skončení školy se vrhá na práci mechanika, takže vozidel všeho druhu není v manze nedostatek a svou vypiplaností a detailností si v ničem nezadají se zmíněnými módními modely.
 
Kosuke Fujishima se narodil v roce 1964 a brzy po skončení školy se začal živit jako mangaka a chara-designer anime sérií. Jeho první autorská manga, se kterou debutoval v roce 1986, nesla název You’re Under Arrest, no a protože pojednávala o policajtkách z dopravního oddělení, je vám asi jasné, že o krásné ženy a rychlá auta v ní rovněž nebyla nouze. O dva roky později vznikla série Oh! My Goddess, která vychází dodnes. Jako chara-designer je podepsaný například pod Sakura Wars, Tales of Phantasia či éX-Driver.
 
Série Oh! My Goddess (psáno někdy taky Ah! My Goddess, v originálu pak Ah! Megami-sama) možná nepatří k přelomovým dílům žánru, určitě však spadá do lepšího průměru. Čte se příjemně a svižně, okem je na ní radost spočinout a občas se najde i nějaký ten nenáročný vtípek, takže jako oddechové čtení je naprosto ideální. Pokud potřebujete od četby víc, pořád jsou tu ještě Leninovy spisy a Shakespeare.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]