ProfilyJak Star Wars zuří na stránkách komiksu

 

 
Je jasné, že Hvězdné války, nebo Star Wars, chcete-li, nemohly uniknout jako fenomén a nepopiratelný kult ani dalším mediím. Komiksy a knihy nevyjímaje. 
 
Původní řada se samozřejmě dočkala své nejen knižní, ale rovněž i komiksové podoby a první film (čtvrtá epizoda) vyšel začátkem devadesátých let i u nás. Sice ve značně šitovém provedení, ale i to se počítá. Reparátu se dočkala až od BB Artu v jenom z jeho omnibusů, který vyprávěl další komiksové příběhy, bezprostředně ovlivněné filmem. Vydavatelství Marvel (domovská stáj Spider-Mana, X-Men a dalších) totiž v příbězích načrtnutých původní trilogií pokračovala dále, a tak bitvou o Endor zdaleka nic neskončilo. Princezna Leia, Luke Skywalker a Han Solo dále bojovali proti Impériu, díky faktu, že jejich chronologie se začala odvíjet, po epizodě 4 se o rozruch a temné plány staral Darth Vader, a aby bylo ukojeno i malé a prepubertální publikum čtenářů, objevily se i nové postavy jako třeba zelený bojovný zajíc, který měřil skoro dva metry. Původní komiksový galamatyáš byl plný zvratů, zápletek a intrik hodných komiksové kultury té doby, s nějakou rafinovaností zápletky si nikdo moc velkou hlavu nedělal a celý ten pestrobarevný expres frčel dál (včetně vsuvek s komiksovými adaptacemi nových filmů) a dál, než se definitivně okoukal, děti odrostly a uvědomily si, že čtou pořád to samé stále jen dokola. Není divu, že chcípla na úbytě a v univerzu nastal klid…
 
Star Wars pro dospělé
Ovšem ne na dlouho. Přišel totiž rok 1992, práva na značku Star Wars získalo komiksové nakladatelství Dark Horse, zabývající se převážně příběhy určenými pro dospělejšího čtenáře, a kreslené univerzum Hvězdných válek zažilo zemětřesení, které se jmenovalo Dark Empire. Kousek, který se odehrává šest let po finále původní trilogie, byl zcela prostý optimismu a veselých barviček. Objevuje se v nich totiž Lord Palpatin, který Luka Skywalkera přetáhne na stranu zla. A bylo vymalováno. Komiksová značka Star Wars ožila a libretisti se začali předhánět v tom, kdo přinese atraktivnější a samozřejmě že taky dospělejší námět. Jedni se začali šťourat v minulosti rytířů řádu Jedi, další převedli do komiksové podoby románové pokračování původní trilogie od Timothy Zahna, které začínalo knihou Dědicové impéria (pouze romány vyšly samozřejmě i v Česku) a Dark Empire, které to všechno vlastně odstartovalo, rovněž našlo své pokračování v podobě titulu Dark Empire 2 a End of Empire. Objevovaly se i další příběhy, stejně jako celé cykly, ale to vše spělo k jedinému středobodu. K ohlašovaným prvním třem epizodám série.
 
Po epizodě 1
Před dávnými časy v daleké galaxii se komiksoví scenáristé samozřejmě ponořili ještě hlouběji do dějepisu tohoto již stovkami, ne-li tisíci příběhy naplněného univerza. Samozřejmě, objevila se i kreslená adaptace filmu, která byla příjemná i tím, že nebyla jen doslovným převyprávěním viděného, jak už to u komiksových adaptací filmů bývá. Díky novým postavám se samozřejmě objevily i minisérie mapující život a dílo mistra Jedi Qui-Gona Jinna a mladého Obi Wana a samozřejmě došlo i na temnou stranu, kterou reprezentoval temný, do vzniku první epizody dosud neidentifikovaný řád Sithů. S příchodem druhého očekávaného filmu Klony útočí pak komiksy začaly mapovat učednická léta Anakina Skywalkera (kniha i komiks Jedi Quest) a ke slovu se dostal i nájemný lovec Jango Fett, který si vysloužil dokonce i svou vlastní sérii. Jeho synáček Boba Fett se stal tak dostatečně populárním.
 
Válka klonů
A kruh se nám uzavírá. Klony zaútočily a z malé poznámky z prvního filmu (Nová naděje) o tom, že Obi Wan bojoval s Lukovým otcem v Klonových válkách, se stala živná půda pro další nekonečnou várku příběhů. Celé univerzum zachvátil válečný požár, objevovali se známí i neznámí hrdinové jak už z řádu rytířů Jedi, tak i z řad různých kultur, což nakonec vydalo na jeden obrovský epos, který nakonec podnítil i současnou animovanou, stejnojmennou sérii. Ano, je to tak. Svět Hvězdných válek je rozmanitý, plný živých, mrtvých i nesmrtelných postav, stejně jako příběhů od těch nejnenáročnějších pro děti až po depresivní temné pecky schopné uspokojit i toho nejnáročnějšího čtenáře. Stejně jako je živnou půdou pro desítky, stovky, tisíce dalších epizod. Tak tomu bylo před dávnými časy v předaleké galaxii a tak je tomu i tady a teď. Nemluvě o faktu, že všem šarvátkám, v době před dávnými časy v jedné předaleké galaxii zdaleka není konec.
 
Jak a kdy komiksové „Hvězdné války“ zuřily v Česku
 
Hvězdné války: Star Wars
 
 
Na počátku všeho byla epizoda 4. Jak v tom filmovém světě sedmdesátých let, tak i v tom českém, tehdy ještě československém komiksovém. Psal se rok 1992 a společnost AG comics vydávákomiksovou adaptaci prvního filmu. Cena je 38 Kčs a kvalita nevalná. Podobná komiksům Semic Slovartu, který vydává Spider-Mana, Transformers, nebo třeba Fantoma. 
Vydavatel slibuje ještě vydání adaptací dalších dvou filmů (moderní trilogie byla tehdy ještě v nedohlednu), stejně jako komiksové přepisy tří filmů (tehdy aktuální počet) s Indiana Jonesem. Toho se ale namlsaní čtenáři nikdy nedočkali a Hvězdné války tak zůstaly na pěknou řádku let osamoceným počinem.
 
Star Wars: Stíny impéria
 
 
Uplynulo osmnáct let, než fenomén Star Wars opět ožil v komiksu v české jazykové mutaci. BB Art vydává svůj první omnibus obsahující tři masivní příběhy. Tím Prvním jsou Stíny Impéria odehrávající se mezi pátou a šestou epizodou, v níž Han Solo chrní zamražen v karbonitu, Darth Vader pátrá po synátorovi Lukovi a zločinecká organizace Černé slunce chce sejmout Vadera i Luka. Druhý příběh zase přibližuje postavu, kterou ve filmech neuvidíte. Císařovu osobní vražedkyni Maru Jade. Ta se vydává na svou misi v době, kdy už je císař, po bitvě o Endor minulostí. Tedy alespoň tou filmovou. Poslední příběh Stíny Impéria: Evoluce je historkou další krásné, leč smrtící ženy, tentokráte vražedné droidky Xizory, po které pase Luke Skywalker.
 
Star Wars: Boba Fett
 
 
Je tu rok 2011 a s ním přichází i druhý Star Wars Omnibus. Tentokráte tématicky zaměřený na postavu nájemného lovce Bobo Fetta, který si své ostruhy vydobyl už v první trilogii. A vydobyl si je tak úspěšně, že se jeho zrod mihl i v té druhé, která jí v časové posloupnosti Star Wars univerza předchází. Kniha tak obsahuje 9 různě rozsáhlých příběhů, které mají většinou jediné poselství: Boba Fett je zatraceně nebezpečnej parchant, který však vždy drží slovo. A dojde zde i na souboj s Darthem Vaderem.
 
Star Wars: Letopisy rytířů Jedi
 
 
Dva omnibusy v řadě po sobě (oba vychází rovněž v roce 2011) se vracejí tisíce let před události, které zná divák z filmu. Prostě takový pravěk univerza Star Wars, v němž pochopitelně žijí Sithové i rytíři Jedi a který tvoří hodně, ale hodně moc vzdálenou předehru k filmům. Tak vzdálenou, že se v jejím rámci může stát prakticky cokoliv. Hodně odloučená dějová linie, v níž se objevují jména jako Ulica Qel-Drom a Nomi Sunrider, stejně jako epické události, které navždy změnily tvář galaxie Star Wars!
 
Star Wars magazín (ročník 2012)
 
 
Vedle BB Artu se do Star Wars univerza ponořilo i vydavatelství Egmont. To začalo vydávat pravidelný měsíčník obsahující kratší příběhy zcela nelogicky a nesmyslně rozházené napříč rozsáhlou časovou kontinuitou celého fenoménu. Luke Skywalker se tak potkává s Dart Vaderem, různé kraťasy nahazují osudy dalších četných postav (včetně Wedge Antillese, či Mary Jade) a dojte i na Bobo Fetta. Některé příběhy se dokonce kryjí s těmi, co vyšly v BB Artovském omnibusu.
 
Star Wars: X-Wing: Eskadra Rogue
 
 
Tento omnibus z března 2012 samozřejmě navazuje na filmy, ale současně vytváří jednu velkou kapitolu s názvem X-Wing. Ta se stala populární jak v počítačových hrách, tak i v knižní sérii. Komiks tudíž nesměl chybět. A tak po bitvě o Endor vzniká elitní jednotka složená z těch nejlepších pilotů povstalecké Aliance, aby se postarala o pořádek v galaxii rozjitřené nedávnou válkou. A jelikož imperiálních sil je po celém vesmíru mraky, nebude to žádná sranda. V prvním příběhu tak přiloží ruku k dílu a kniplu stihačky i Luke Skywalker. Po něm už definitivně převezme otěže Wedge Antilles.
 
Star Wars: Před dávnými časy
 
 
Návrat ke kořenům. To každopádně. S koncem roku 2012 vychází původní první komiksy Star Wars včetně komiksové adaptace epizody 4. Ta však tentokrát nevychází nosamoceně, jako začátkem devadesátých let, ale jakou součast tlusté knihy, obsahující prvních 27 sešitů komiksové série kterou uvedl v život úspěch Lucasova filmu. Příjemná nostalgická kronika z dob, kdy se Star Wars komiksy ještě nebraly tak vážně a celý ten popkulturní fenomén byl ještě v plenkách.
 
Star Wars magazín (ročník 2013)
 
 
Egmont vydržel první rok a vrhl se do druhého. Nic se nezmenilo. Příběhy stále skáčou v čase i prostoru a objevují se i delší příběhy na pokračování. Třeba Do posledního muže, jež ve třech sešitech líčí boj imperiální jednotky na neznámé planetě plné rebelů vyžívajících se v partyzánské válce.
 
Star Wars: Vzestup Sithů
 
 
Star Warsovský omnibus z roku 2013 se tentokrát zaměřuje na události před epizodou 1, což znamená v hlavní roli mladičkého Obi Wana Kenobiho a pochopitelně i výskyt Darth Maula. Předehra k celé filmové sérii je postavená na pěti poměrně rozsáhlých příbězích a vedle klasických postav známých z filmů se zde třeba setkáte i s killerou a expertkou na zabíjení Jediů, Aurrou Sing.
 
Star Wars: Před dávnými časy 2.
 
 
Druhá kniha sebraných klasických komiksů ze světa Star Wars, které vycházely souběžně s filmy první trilogie obsahuje i komiksovou adapraci filmu Imperium vrací úder. Pravda Jabba Hutt, který se objeví v jednom z příběhů si sice vůbec není podobný, ale koho to štve :) Příběhy začínají být dospělejší, nové vychytávky z druhého SW filmu jsou zakomponovány do komiksového děje a to se samozřejmě týká i směru celé ságy... "Jsem tvůj otec, Luku!"
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]