ProfilyGYO odpuzuje i přitahuje (ukázka mangoidního hororu)

 

 
Pokud jste někdy viděli nějaký japonský horor, nejspíš se mnou budete souhlasit, že japonské horory jsou divné (přinejmenším z pohledu nás Evropanů). 
 
Tento žánr však není v Nipponu silný pouze na obrazovkách, ale i v manze. Konec konců, obě média jsou tu silně propletena a některé zvrhlosti a ohavnosti je daleko jednodušší a levnější nakreslit než natočit. Dnes teda jeden takový horor ochutnáme, avšak dávejte si pozor, abyste si nenaložili moc plný talíř. Možná by vás pak na nějakou dobu přešla chuť ochutnávat některé jiné věci. Například ryby.
 
 
Hlavními hrdiny příběhu (alespoň ze začátku) jsou japonský mladík Tadashi a jeho dívka Kaori. Příliš si však na ně nezvykejte, protože jak známo, postavy v hororech slouží pouze jako materiál do mlýnku na maso. Ten jejich mlýnek začne točit čepelemi ve chvíli, kdy na dovolené na Okinawě uloví v domě podivnou štrachající věc, ze které se vyklube... ryba s nožičkami! To samo o sobě by ještě nebylo tak hrozné – teda až na ten příšerný zápach.
 
 
 Vždyť přece, co by vám mohla udělat taková sardela s nožičkami? Pořád je to jenom malá neškodná ryba, že, i když díky podobnosti s kraby, pavouky a podobnou havětí působí dost odpudivě. Co se ale stane, když těch ryb budou tisíce? A co uděláte, když na masivních několikametrových nohách vykráčí z moře lidožravý žralok?
 
 
Gyo si jako správný japonský horor neláme příliš hlavu s úrovní iracionality. Aby však vazba na realitu úplně nezmizela a hrůza nedevalvovala, dočkáme se i jakéhosi základního vysvětlení. Přispěchá s ním doktor Koyanagi, Tadashiho vědátorský strýček, který se kdysi dávno podílel na tajném vojenském projektu, jehož ne zcela kontrolovaným produktem bylo něco, co zřejmě dalo vzniknout oněm biomechanickým parazitům, díky kterým ryby chodí. Jak přesně a proč k této samovolné evoluci došlo, to nedokáže vysvětlit ani doktor Koyanagi.
 
 
Hrůza, nebo přinejmenším znechucení, které Gyo v čtenáři vyvolává, velmi rafinovaně graduje. Nejdříve tu máme jednu ošklivou rybičku s nožičkami. Pak jsou jich tisíce a zaplavují svět. Pak se ukáže, že biomechanická „chodítka“ potřebují nutně organické bytosti kvůli produkci plynů pro svůj pohon. Ryby na souši hynou a hnijí, do pastí jsou proto chytána zvířata a lidé. Záplava parazitů nemá konce, lidská civilizace se hroutí. A nad tím vším se vznáší ten všudypřítomný odporný zápach...
 
 
Je to až s podivem, jak úspěšně se této manze daří útočit na smysl, který by se při čtení logicky vzato vůbec neměl uplatňovat, a to na čich. Zápach, který se vznáší kolem hnijících ryb, smrduté plyny, které tryskají ze všech tělních otvorů napuchlých těl obětí... věru, někdy může být nedostatek představivosti požehnáním. Pokud jí však máte aspoň špetku, neubráníte se znechucenému krčení nosem a zježeným chlupům po celém těle.
 
 
Junji Ito, autor tohoto „smrdutého“ díla, se narodil v roce 1963 v prefektuře Gifu. Ačkoliv se vyučil na zubního laboranta, už odmala jej přitahovalo kreslení a své vzory našel mezi klasiky hororové žánru, jako byl například H.P.Lovecraft či Kazuo Umezu. Debutoval v roce 1987 sérií Tomie, která vypráví o nesmrtelné dívce znovu a znovu zabíjené svými obdivovateli (koncem 90. let byla série i zfilmovaná). Jeho nejdelší práce s názvem Uzumaki vypráví o městečku, jehož obyvatelé jsou různým způsobem posedlí spirálami a postupně kvůli tomu tragicky hynou nebo přestávají být lidmi.
 
 
Pro Itovi práce je typická především dusivě tížívá atmosféra, posedlost lidí různými podivnými věcmi a velká dávka iracionálna. Velmi dobře dokáže pracovat s krátkými příběhy, čehož důkazem můžou být i dvě povídky, které najdete v manze Gyo jako bonus a z nichž především ta druhá, vyprávějící o trhlině v horském svahu, na jejímž profilu nalézají lidé vyhloubené obrysy svých těl, je skutečným mistrovským kouskem.
 
Gyo patří mezi ty vzácné příběhy, které vás budou odpuzovat i přitahovat zároveň. Pokud po něm někdy sáhnete, buďte připraveni na dlouhé větrání a jídelníček postrádající veškeré mořské produkty.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]